Жук Наталя, Садовенко Марина

студентка 5 курсу групи 7.104-1

КЕІ ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана»

Удосконалення форм та методів податкового контролю

Сучасна система податкового контролю потребує постійного вдосконалення відповідно до вимог ринкової економіки. Особливої уваги в умовах фінансово-економічної кризи потребує оптимізація використання форм та методів податкового контролю.

Державний податковий контроль є суттєвим елементом державного регулювання економіки й обов’язковою умовою ефективного функціонування податкової, фінансової системи та економіки країни в цілому.

Теорія оподатковування свідчить, що розробка ефективної податкової політики і виконання нею повною мірою своїх головних функцій неможливі у випадку, якщо контроль буде обмежений лише проведенням перевірок платників податків і застосуванням санкцій до порушників.

Податковий контроль, як і інші види державного контролю, здійснюється відповідно до законодавства посадовими особами органів податкової служби у таких конкретних формах: реєстрація й облік платників податків; облік податків та інших обов’язкових платежів; масово-роз’яснювальна робота і консультації платників; проведення податкових перевірок; аналіз фінансової звітності платників податків; одержання пояснень від платників податків та інших осіб; огляд приміщень і територій, які використовуються для одержання доходу (прибутку); обмін інформацією з іншими державними органами.

Кожній формі податкового контролю відповідають свої методи [2, с.213]. Методи  можна поділити на дві групи: загальнонаукові та прикладні.

Сьогодні вимагають удосконалення як організація і методи контролю, так і законодавча база.

На разі при проведенні податкового контролю не приділяється достатньо уваги врахуванню галузевої специфіки, що загрожує зниженням податкових надходжень до бюджетів. Податковий контроль галузей економіки повинен включати такі елементи: проведення кількісного та якісного складу платників податків; здійснення аналізу сплати податків і зборів; контроль за величиною податкового боргу та переплат; аналіз податкової звітності платників податків; аналіз величини податкового навантаження; аналіз пільг, отриманих підприємствами; контроль за величиною донарахованих та сплачених сум підрозділами контрольно-перевірочної роботи.

Одним із елементів контролю є постійний моніторинг кількості зареєстрованих і закритих підприємств. Врахування галузевих особливостей є надзвичайно важли­вим при цьому. То ж першочергове значення для проведення аналізу має ство­рення порівняльної інформаційної бази. Галузевий аналіз дозволяє створити таку базу і за її допомогою підвищити ефективність податкового контролю та податкових перевірок [1,с.225-232].

Підвищенню ефективності функціонування податкових служб може сприяти створення податкових округів – так зване єдине соціально-економічне районування, яке за рахунок кращого адміністрування покликано забезпечити максимальну мобілізацію коштів до бюджетів всіх рівнів. Пропонується, що центральному апарату податкової служби — ДПА України — в умо­вах її інформатизації, яка перед­бачено Програмою модернізації податкової служби, легше буде здійснювати управління 9 струк­турними підрозділами, ніж мережею існуючих податкових адміністрацій. Але на сьогодні питання затвердження в законодавчому порядку такого районування не знайшло остаточного вирішення.

Крім того, податкові органи необхідно звільнити від функ­цій, що не пов’язані з контролем за додержанням податкового за­конодавства, зокрема, прогнозу­вання податкових доходів, здій­снення валютного контролю, контролю у сфері обігу алкого­лю та тютюну, адміністрування неподаткових платежів тощо. Це дасть можливість зосередити ма­теріальні та людські ресурси на вирішенні основних завдань та функцій.

Також слід звернути увагу на підприємства, які характеризуються найбільшим ступенем імовірності порушення податкового законодавства. Для цього необхідно запровадити спеціальну методику відбору для такої категорії платників.

Ще одним важливим напря­мом реформування системи по­даткового контролю в Україні має виступати його максимальна інформатизація. Комп’ютеризація  процесів обробки бланків декла­рацій обходиться державі в 14 разів дешевше, а також дозволяє прискорити процес повернення платнику надміру сплачених податків, компенсацій і нарахувань у межах діючої системи пільг.

Форми та методи податкового контролю сьогодні можуть бути ефективними лише за умов реформування податкової системи України в цілому, яке має включати створення максимально придатних до сучасних умов та дієвих податкових служб в Україні, наділення податкових органів функціями, які прямо пов’язані з податковою роботою та податковим контролем, створення ефективної інформаційної бази щодо платників податків за певними критеріями відбору та забезпечення її постійного оновлення, забезпечення здійснення на високому рівні масово-роз’яснювальної та консультаційної роботи серед платників податків та інше. Реалізація цих заходів допоможе витрачати коштів менше на проведення податкового контролю ніж бюджет отримує від його здійснення. Важливість підвищення ефективності форм та методів контролю випливає з того, що він стимулююче та стримуюче діє на економіку, від чого прямо  пропорційно залежить наповнення бюджетів усіх рівнів, а отже, значною мірою і добробут населення та економічна безпека держави.

Література:

1.     Онишко С.В., Веселов І.С. Методичні підходи до проведення податкового контролю в галузях економіки // Актуальні проблеми економіки – 2008 - №4(82) – С.223 – 234

2.     Онищенко В. Податковий контроль у системі державного регулювання економіки // Регіональна економіка – 2002 - №1 – С.213