Толстеньова А.С.

Буковинська державна фінансова академія, Чернівці

Науковий керівник: Богач Б.М.

Організація економічного аналізу в системі управління підприємством

 

Враховуючи потребу вдосконалення управління підприємством на основі впровадження досягнень науки, першочерговим стає досягнення відповідного рівня організації економічного аналізу як важливої функції управління. Останнім часом зростають вимоги до обґрунтованості рішень щодо управління персоналом, виробничою, фінансовою діяльністю підприємств та організацій, вироблених на основі точної і достовірної інформації.

Особливості та проблеми організації економічного аналізу та його застосування на різних рівнях і в сферах управління розглядали такі вчені і практики, як Ф. Бутинець, С. Князєв, Є. Мних, А. Федорищева та інші.

Однак, незважаючи на важливість вказаної проблеми, вирішення її утруднюється через недостатньо сформоване методологічне забезпечення. Питання використання сучасних видів, кращих методів економічного аналізу, послідовності його здійснення в системі управління в сучасних умовах трансформації вивчені недостатньо.

Специфіка організації аналітичного процесу потребує жорсткої регламентації, що має бути відображеною в регламентаційних документах. До них належать: положення про відділ, управління, посадові інструкції, стандарти, графіки, інструкції, програми, регламенти робочого дня [2, 13].

На форму організаційної побудови та структуру апарату аналітичної служби впливають такі фактори:

- обсяг виробництва;

- вид діяльності підприємства;

- кількість структурних підрозділів;

- кількість філій;

- загальна чисельність працюючих;

- характер функціональних обов’язків;

- застосування автоматизації (використання ЕОМ).

Неодмінною умовою вдосконалення управління підприємством є докорінна реконструкція його технічної та інформаційної бази на основі автоматизованої системи аналізу.

При здійсненні управлінських функцій керівний склад підприємства виконує аналітичну роботу, покликану забезпечити кожне прийняте рішення належним науковим обґрунтуванням. Для цього доцільно застосовувати такі основні види аналізу:

- цільовий аналіз - використовується на всіх рівнях управління з метою вивчення динаміки управлінської діяльності та контролю за виконанням прийнятих планів. У результаті цього аналізу виявляються причини відхилення від встановлених планових показників, оцінюються наслідки і засоби усунення негативних тенденцій;

- оперативний (поточний, конюктурний) аналіз – аналіз поточної діяльності підприємства, в рамках якого відбувається контроль цієї діяльності;

- тактичний аналіз – це аналіз господарської діяльності підприємства на короткострокову перспективу;

- стратегічний аналіз – це аналіз господарської діяльності підприємства на довгострокову перспективу;

- ретроспективний аналіз - пов'язаний із вивченням господарських процесів, діяльності, що вже відбулися, тобто він спрямований у минуле і вивчає факти і результати по операціях, процесах, які вже здійснилися;

- перспективний аналіз виходить із потреби прогнозування чи планування господарських операцій в майбутньому. Він набагато важливіший для забезпечення успішної господарської діяльності підприємства і передує її здійсненню. Даний аналіз базується на прогнозних, очікуваних результатах з урахуванням впливу факторів, які будуть діяти як в середині підприємства, так і зовні;

- теоретичний аналіз проводиться для вивчення основних закономірностей розвитку управлінської діяльності, її практичної необхідності, соціально-політичної значимості, місця та ролі в системі правових відносин.

Зміст аналізу на різних стадіях, періодах і рівнях управлінської діяльності може бути неоднаковим. Проте, теорія і практика діяльності підприємств та їх підрозділів свідчить, що економічний аналіз як комплексний і системний процес повинен неодмінно мати такі організаційні етапи: підготовчий, виконавчий і заключний.

Підготовчий ставить за мету створення сприятливих умов для раціональної організації аналітичного дослідження. Він включає в себе методичні та організаційні аспекти планування аналітичної роботи.

Основний етап призначений для реалізації розроблених програми, плану, методик, способів аналізу шляхом статистичної обробки, зведення, групування та вивчення даних про хід і результати господарської діяльності.

На заключному етапі розробляються висновки та пропозиції щодо поліпшення фінансово-економічної діяльності об’єкта аналізу [1, 67].

Отже, економічний аналіз стану підприємства, ефективності виробництва та здійснення на його основі прогнозних оцінок з наступним плануванням їх розвитку виступає важливим засобом управління підприємством. Від якості аналітичного дослідження залежить ефективність прийняття управлінських рішень та визначення стратегії розвитку підприємства в складних і нестабільних умовах становлення ринкової економіки.

 

Література:

1. Економічний аналіз: навч. посібник / Ф.Ф. Бутинець. – Житомир: ПП «Рута», 2003.- 680 с.

2. Лазаришина І.Д. Економічний аналіз: історія та тенденції розвитку: монографія / І.Д. Лазаришина. – Рівне: УДУВГП, 2002. – 182 с.

3. Мних Є.В. Економічний аналіз: підруч. / Є.В. Мних. – 2-ге вид., перероб. та доповн. – К. : Центр навчальної літератури, 2005. – 472 с.