Стрєчна І.В., Турзаєва Ю.С., науч. керів. Нефьодова Ю.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені

Михайла Туган-Барановського

 

СУЧАСНИЙ СТАН ПРОЕКТНОГО ФІНАНСУВАННЯ НА ІНВЕСТИЦІЙНОМУ РИНКУ УКРАЇНИ

 

На сучасному етапі розвитку середнього та великого бізнесу в нашій країні виникає необхідність у гнучкій системі зовнішнього залучення коштів. Як правило, ця необхідність виявляється під час відкриття нових проектів або освоєння нових сфер діяльності в рамках проектів, що вже існують. Особливо актуальним у цих умовах є використання шляхів залучення спонсорських коштів, тобто проектного фінансування, коли певна фінансова структура надає суб‘єктові підприємницької діяльності кошти з тим, щоб забезпечити одержувача початковою фінансовою підтримкою.

Найбільш активними учасниками українського ринку проектного фінансування є: «Укрексімбанк», «Райффайзен Банк Аваль», «Надра Банк», «Укрсоцбанк», ОРТ Bank, «Укрсиббанк». Розвивають даний напрям і такі банки, як «Альфа-банк» (Україна), «Правекс-банк» та інші.

Проектне фінансування як різновид фінансування реальних інвестицій, зарекомендувало себе як доволі успішний спосіб залучення коштів для фінансування інвестиційних проектів у розвинутих країнах. Проте в Україні залишається низка факторів, які не дозволяють використовувати проектне фінансування повною мірою.

Наприклад, до чинників, стримуючих розвиток банківського фінансування проектів нерухомості відносяться:

 -       обмеження Національного банку в об'ємах інвестування;

 -       відсутність законодавчої основи для ряду схем, що працюють у всьому світі, наприклад, синдикування і сек’юритизація;

-        відсутність чіткої законодавчої процедури реалізації майнових прав на об'єкт нерухомості, що будується;

-        складнощі прогнозування вартості проекту, пов'язані з ризиком зміни цін на ринку нерухомості та інші.

На сьогоднішній день у сфері проектного фінансування сталися істотні зміни ситуації. Це пов'язано з тим, що наслідки світової кризи, у тому числі і кредитного, і досі мають місце в Україні.

Основна причина полягає в тому, що основними кредиторами українських проектів виступали західні банки, які могли дозволити узяти на баланс кредити, що видаються у вигляді проектного фінансування. Потім дані кредити пакетувалися і сек’юритизувалися, що дозволяло банкам прибрати їх зі своїх балансів. Сьогодні ж така сек’юритизація припинилася в першу чергу через те, що банки припинили видачу кредитів один одному, що привело до кризи ліквідності і обмежило можливість сек’юритизації. Банки вимушені залишати кредити на своїх балансах. Враховуючи вимоги до співвідношення кредитного портфеля і власного капіталу, дана ситуація істотно обмежує можливості банків для видачі нових кредитів. Таким чином, об'єм вільних для інвестування ресурсів у декілька разів знизився.

Розвитку проектного фінансування в Україні також перешкоджають інвестиційний клімат, який залишається несприятливим для залучення капіталу та інші фактори, що збільшують проектні ризики.

Існують також і внутрішні причини, які стримують розвиток проектного фінансування в Україні:

1.        Недостатній рівень розвитку вітчизняних джерел боргового фінансування порівняно з розвинутими країнами.

2.        Невідповідність між доходами і позичками всередині країни та обслуговуванням боргів у валюті.

3.        Недостатньо розвинута правова культура та законодавча стабільність у сфері узгодження та розподілу ризиків, а також надання гарантій та інших форм зобов’язань за кредитним фінансуванням.

4.        Відсутність достатньої кількості спеціалістів з проектного фінансування.

5.        Обмежений досвід роботи кваліфікованих учасників проектного фінансування – організацій та фірм, що можуть прийняти на себе функції керуючих крупними проектами.

Таким чином, всесвітня фінансова криза вплинула не тільки на всі сектори економіки, а й на середній та великий бізнес, на банківські та кредитні установи, й на інвестиційний ринок України. Скорочення обсягів і вимоги, що посилилися до проектів фінансування і позичальників приведуть до природного скорочення кількості введених в експлуатацію проектів. Отож, необхідно сприйяти більш привабливому інвестиційному клімату країни для залучення капіталу, поліпшувати законодавчу базу у сфері узгодження та розподілу ризиків, покращувати умови банківського кредитування, а також вирішувати інші проблеми, які стримують розвиток проектного фінансування в Україні.

 

Література:

1.     Куриленко Т.П. Проектне фінансування: Підручник. – К.: Кондор, 2006. – 208 с.

2.     Пересада А. А., Майорова Т. В., Ляхова О. О. Проектне фінансування: Підручник. — К.: КНЕУ, 2005. — 736 с.

3.     Commercial Property №7 (59), июль 2009

4.     http://moneyblog.com.ua/2007/11/26/project-financing/