Боярко І. М., Гриценко Л. Л.

Державний вищий навчальний заклад „Українська академія банківської справи Національного банку України”

Роль консолідації бірж в активізації інтеграційних процесів на фондовому ринку

В сучасних умовах розвиток фондового ринку визначається унікальною комбінацією факторів глобалізації фінансових ринків та економічної інтеграції, що найвиразніше виявляються в рамках Європейського Союзу (ЄС).

Ці фактори обумовлюють формування таких глобальних тенденцій економічного розвитку, які, в свою чергу, відображаються на функціонуванні фондового ринку ЄС: зростання обсягів міжнародних емісій; підвищення капіталізації та ліквідності фондового ринку; якісні зміни у структурі біржових операцій; посилення конкурентної боротьби між біржами та конкуренції бірж з позабіржовими майданчиками; вдосконалення технологій і систем комунікації. При цьому для ЄС характерним є також вплив і специфічних чинників поглиблення фінансової інтеграції, таких як: єдина валюта, конвергенція грошово-кредитної системи; ліквідація бар’єрів руху капіталів; зближення монетарної політики; вирівнювання економічного розвитку країн-членів союзу.

Зазначені фактори, з одного боку, створюють передумови для  консолідації бірж, а з іншого – вимагають інтернаціоналізації заради збереження позицій у конкурентній боротьбі. Зауважимо, що головною рушійною силою розвитку інфраструктури фондового ринку є зростання вимог міжнародних інвесторів щодо ліквідності ринку та конкурентоспроможності бірж, оскільки їх робота на декількох фондових майданчиках зумовлює необхідність оптимізації додаткових витрат при роботі з різними технологічними та національними нормативно-правовими системами.

Розрізняють такі моделі консолідації інфраструктури фондового ринку в цілому та фондових бірж зокрема: внутрішня консолідація на національному рівні; створення вертикально-інтегрованих структур; формування міжнародних горизонтальних структур; створення біржових союзів та альянсів.

Внутрішньо національна консолідація фондових бірж виявляється в формуванні моноцентричної біржової системи в країнах ЄС.

Вертикальна консолідація – це об’єднання різних типів діяльності, в рамках єдиної інфраструктури ринку цінних паперів. Прикладами використання вертикальної консолідації є Німецька біржа, Італійська біржа, об’єднана група Іспанських бірж, Шведська група ОМХ. Як правило, противниками створення вертикально інтегрованих біржових структур виступають великі інвестиційні банки, на думку менеджменту яких вартість транскордонних розрахунків за операціями з цінними паперами в межах інтегрованих структур є в декілька разів вищою, ніж на національних ринках.

Горизонтальна консолідація передбачає об’єднання організаторів торгівлі цінними паперами, що реалізується у формі мультинаціональних біржових об’єднань. Найбільш успішним прикладом горизонтальної інтеграції фондових майданчиків стало створення у 2000 році біржі Euronext, яка стала першою інтернаціональною біржею у світі, члени якої повністю інтегровані, а ринки перетворені в єдину систему. Це дозволило досягти високих показників її функціонування в докризовий період (табл. 1).

Таблиця 1 – Основні показники функціонування Euronext та світового фондового ринку протягом 2004-2008 рр.

Показник

Рік

2004

2005

2006

2007*

2008*

Euronext

Капіталізація, млрд. USD

2441

2707

3708

4223

2102

Темп зростання капіталізації, %

 

10,9

37,0

13,9

-50,2

Обсяг торгів, млрд. USD

2472

2906

3854

5640

4411

Темп зростання обсягу торгів, %

 

17,6

32,6

46,3

-21,8

Кількість компаній у лістингу

1333

1259

1210

1155

1002

Зміна кількості компаній у лістингу, %

 

-5,6

-3,9

-4,5

-13,2

Світовий фондовий ринок

Капіталізація, млрд. USD

36863

41410

50791

60855

32551

Темп зростання капіталізації, %

 

12,3

22,7

19,8

-46,5

Обсяг торгів, млрд. USD

42266

54765

70035

112968

113603

Темп зростання обсягу торгів, %

 

29,6

27,9

61,3

0,6

Кількість компаній у лістингу

39973

39941

40635

46492

46706

Зміна кількості компаній у лістингу, %

 

-0,1

1,7

14,4

0,5

*Дані наведено для NYSE Euronext

Найбільш інтегрованою формою консолідації бірж є створення альянсів, в межах яких діють єдині правила лістингу і торгів. Прикладом її використання є біржовий союз NOREX, до якого входять біржі Копенгагена, Стокгольма, Осло та Ірландії та який був заснований з метою створення єдиної торгової системи SAXESS.

В цілому консолідація бірж має такі конкурентні переваги, які зумовлюють зростання її ролі в активізації інтеграційних процесів на фондовому ринку:

        зменшення витрат часу і грошей на пошук контрагента за угодою;

        зниження транспортних витрат, у тому числі на засоби комунікації;

        економія на масштабі – крупні міжнародні центри надають весь необхідний комплекс фінансових послуг для емітентів та інвесторів, що знижує витрати учасників ринку;

        підвищення ліквідності – ліквідний ринок більш ефективний, так як на ньому ціни швидше реагують на зміну макроекономічних чинників.

Таким чином, консолідація бірж сприяє зменшенню транзакційних витрат, підвищенню ліквідності фондового ринку та спрощенню доступу до ринків капіталу. Однак цей процес не вирішує всіх проблем, що стримують поглиблення інтеграції європейського фондового ринку. Зокрема актуальною залишається проблема вдосконалення післяпродажного обслуговування. В умовах відсутності єдиного депозитарію клірингові операції за угодами, які проходять через декілька посередників, є довготривалими, мають високу вартість.

Отже, основною проблемою інфраструктури європейського фондового ринку залишається складність і повільність розрахунків. Актуальність цієї проблеми поступово зростає в міру посилення інтернаціоналізації та глобалізації операцій з цінними паперами, а її вирішення вимагає поглиблення інтеграції фондового ринку у напрямку консолідації не тільки бірж, а й клірингових організацій і депозитаріїв.