Економічні науки/1. Банки та банківська система

 

Куришко Олександр Олександрович

Державний вищий навчальний заклад

«Українська академія банківської справи НБУ», Суми, Україна

АНАЛІЗ СУЧАСНИХ ПРОБЛЕМ ЗДІЙСНЕННЯ ФІНАНСОВОГО МОНІТОРИНГУ В БАНКІВСЬКІЙ СИСТЕМІ УКРАЇНИ

 

Сучасний стан розвитку фінансових розрахунків в банківській та небанківській сферах вказує на зростання чисельності та видів фінансових порушень, пов’язаних з легалізацією (відмиванням) доходів, отриманих незаконним шляхом, що зумовлює необхідність аналізу статистики запобіганню та протидії легалізації (відмиванню) доходів і фінансуванню тероризму.

Основними цілями державного регулювання є вдосконалення організації системи фінансового моніторингу, підвищення її ефективності та дієвості, зменшення ризиків для суб’єктів первинного фінансового моніторингу бути використаними з метою легалізації злочинних доходів та фінансування тероризму, а також подальше впровадження в національне законодавство міжнародних стандартів, що у кінцевому результаті підвищить імідж України та її суб’єктів господарювання на світовому ринку фінансових послуг.

Незважаючи на те, що банки вважаються найорганізованішими посередниками на ринку фінансових послуг, а також на наявність системи законодавства, яка регулює їхню діяльність, вони не завжди суворо його дотримуються.

Проаналізувавши показники стану запобігання та протидії легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, в банківському секторі слід відмітити, що загальна кількість суб’єктів первинного фінансового моніторингу – банків та їх відокремлених підрозділів, внесених до реєстру СПФМ станом на 01.04.2009 складає 1469 установ. Протягом I кварталу 2009 року кількість СПФМ – банківських установ та їх відокремлених підрозділів зменшилась на 49, головним чином в зв’язку з процесами реорганізації балансових філій у безбалансові відділення банків.

Станом на 01.04.2009, відповідно до вимог наказу Держфінмоніторингу України від 19.12.2006 №259, в ІАС ДКФМУ зареєстровано 99,6 % банківських установ.

Із загальної кількості банківських установ, які обліковуються в реєстрі СПФМ, протягом I кварталу 2009 року 1390 установи, або 95,0% зареєстрованих в ІАС Держфінмоніторингу України, надавали повідомлення про фінансові операції, що стали об’єктом фінансового моніторингу.

У І кварталі 2009 року питома вага повідомлень від банків складала 96,5% в загальній кількості повідомлень суб’єктів первинного фінансового моніторингу та зменшилась у порівнянні з попереднім періодом на 0,45%.

Загальний обсяг фінансових операцій, що були взяті на облік за повідомленнями банківських установ у І кварталі 2009 року (звітний період) у порівнянні з І кварталом 2008 року (базовий період) зменшився на 27,6%.

Враховуючи наявну інформацію щодо динаміки основних показників діяльності банківських установ у ІV кварталі 2008 року та І кварталі 2009 році, основним фактором впливу на зменшення кількості повідомлень від банків і, відповідно, банківських операцій, може бути скорочення обсягів діяльності всіх банківських установ, викликане проявами фінансової кризи.

Щодо показників кількості повідомлень у І кварталі 2009 року в розрізі регіонів, в порівнянні з відповідним періодом 2008 року, слід зазначити, що з урахуванням загальної тенденції зниження кількості повідомлень, наданих банківськими установами, відповідне зниження мало місце майже в усіх (в 20 з 25) областях України, зокрема в Чернігівській – на 59,5%, Дніпропетровській – на 52,5%, Донецькій – 43,2%, Запорізькій – на 35,2%. В абсолютному вимірі кількість операцій від банків зменшилась за рахунок повідомлень від установ Дніпропетровської області – на 16038 операцій, м. Київ та Київської області – на 15817 операцій, Донецької – на 10984 операцій та ін. Найменше помилок містили повідомлення від банків Тернопільської, Волинської, Рівненської, Чернігівської, Черкаської,  Луганської областей. В той же час, найбільша кількість інформації з помилками  надходила від банків Житомирської області, м. Київ та Київської області – відповідно 2,7% та 2,11% від загальної кількості наданих повідомлень.

Спостерігається суттєве скорочення кількості несвоєчасно наданих повідомлень – в 5,8 рази (з 98 у І кварталі 2008 року до 17 у І кварталі 2009 року). Середньомісячний показник несвоєчасно наданих повідомлень від банків зменшився у І кварталі 2009 року лише до 6 повідомлень (з 33 – у відповідному періоді минулого року). З урахуванням динаміки абсолютних показників, питома вага своєчасно наданих банками повідомлень в загальній кількості операцій (рівень своєчасності надання повідомлень) склала 99,99%, що відповідає рівню, досягнутому протягом 2008 року.

На основі проведеного аналізу стану запобігання та протидії легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, в банківському секторі можна виділити тенденцію введення більш жорстких умов звітності банківськими установами перед Державним комітетом фінансового моніторингу України, про що свідчить, зокрема, тенденції росту кількісних показників фінансового моніторингу в Україні, проте в розрізі якісних показників недоліком системи фінансового моніторингу в Україні є її неефективність, на що вказує низька питома вага кількості порушених кримінальних справ щодо легалізації (відмивання) доходів в загальній чисельності поданих до ДКФМУ звітів про проведення операцій, що підлягають обов’язковому фінансовому моніторингу. Крім того відображенням негативних тенденцій у банківській сфері стало, зокрема, введення тимчасової адміністрації у ряді банків з метою забезпечення схоронності їх активів та капіталу при загрозі втрати платоспроможності.