Люленко С.О.

Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини

Організаційні форми природоохоронної роботи в загальноосвітній школі

 Тривалий час відносини “природа–людина–суспільство” будувалися односторонньо, без урахування зворотних процесів. Споживацьке відношення до природи призвело до суттєвого зменшення площ лісів, боліт, лук, водойм, до хронічних хвороб  рослин, тварин, людей [1].

На різних етапах свого розвитку людина ставила перед собою питання щодо вирішення глобальних екологічних проблем. Сучасне суспільство з багатьох причин опинилось у важкому становищі, коли природа поставила свої пріоритети, щодо ставлення людини до неї самої. Одним із шляхів подолання такого становища є об’єднання зусиль усіх верств суспільства у справі виховання молодого покоління.

 В умовах глобальної технологізації потужним важелем повороту людства в його ставленні до навколишнього середовища є екологічна освіта, що знаходить свій вияв через природоохоронну роботу, яка має особливе  значення  в суспільстві.  

Природоохоронна робота -  система, ядро якої складає структура взаємопов’язаних компонентів: ціннісно-орієнтованого, світоглядного, рефлексивного, перетворювального, пізнавального, креативного; активна практична робота, спрямована на оптимізацію соціоприродної взаємодії на основі законів екології, принципів і норм екологічної етики, детермінованих світоглядною позицією особистості [3].

 Охорона природи і бажання її захищати – важливі риси сучасної екологічно компетентної людини. Виховати  таку людину – мета загальнооосвітньої школи.

Природоохоронна робота в загальноосвітній школі здійснюється в позакласній і позашкільній діяльності.

 

Формування екологічної компетентності школярів є одним із пріоритетних напрямків позакласної роботи з біології в сучасній школі.

  До позакласної природоохоронної роботи відносять: ігри, казки, суди, мітинги, естафети, вечори, тренінги, лекторії, тижні тощо, до позашкільної: природоохоронні акції, виступи природоохоронних агітбригад, екологічні операції, екскурсії, походи.

Детальніше зупинимось на позашкільній природоохоронній роботі. Вона  здійснюється в: клубах юних захисників природи де діють  блакитні і зелені патрулі, екологічні пости, шкільні лісництва, які виконують практичну природоохоронну роботу.

Створення і функціонування в школі екологічного патруля є однією із форм екологічного природоохоронного виховання. Робота екопатруля в школі спрямована на доведення кожному учневі необхідність збереження  навколишнього середовища.

Загони «зелених патрулів» примножують та оберігають зелені насадження,   проводять зелені естафети вздовж вулиць , створюють квіткові фонди, упорядковують пришкільну ділянку. 

Загони  патрулів зберігають чистоту і повноводність водойм,  відтворюють рибні запаси, рятують риб від задухи, ведуть боротьбу з  браконьєрами та ін.

Учні які беруть участь в екологічні постах здійснюють моніторинг, проводять природоохоронні  експедиції з метою обстеження, обліку і вивчення стану джерел, струмків та малих приток, контролюють чистоту води, повітря, розв’язують природоохоронні важливі питання.

Однією із форм залучення до охорони природи є учнівські лісництва. Учнівське лісництво – це структурний  підрозділ закладу освіти, який забезпечує потребу школярів, учнівської молоді в здобутті знань, умінь і навичок у галузі лісництва, сприяє вихованню свідомого ставлення до охорони природи в цілому.[2]

Під час екологічних експедицій діти вивчають рослинний світ, ведуть облік рідкісних лікарських рослин, складають інформаційні карти, вивчають вплив діяльності людини на довкілля.

Редколегія експедиційних екскурсій випускає календар природи, на сторінках якого висвітлюється цікаві явища, об’єкти природи, окремі факти згубної дії людини на природу, розповідається про корисні справи[4].

Отже, природоохоронна робота, усвідомлення необхідності оберігати та примножувати багатства природи – необхідні складові елементи природоохоронної позиції особистості. Кожен учень повинен мати певні знання про стан і перспективи використання природних багатств. Саме тому природоохоронна робота в загальноосвітній школі є невід’ємною складовою навчального процесу кожного освітнього закладу.

        Література:

1.      Вербицький В.В.Формування практичного розуму цілеспрямованого учня. З досвіду сталого розвитку позашкільної еколого-натуралістичної освіти – К.: «Деміур», 2002 р.

2.      Мороз І.В., Грицай  Н.Б. Позакласна робота з біології:Навчальний посібник.-Тернопіль:Навчальна книга – Богдан,2008.- 272с.

3.      Совгіра С.В. Методика навчання екології: - К.: Наук світ,2007.- с.134

4.        Ярмоленко М.Д. Воспитание учащихся в процессе обучения биологии.  - М.: Знание. - 1981. - 180 с.