Педагогічні науки/5. Сучасні методи навчання

 

Ніфатова О.Ю., Плахова М.О.

Севастопольський міський гуманітарний університет, м. Севастополь

Педагогічні аспекти вивчення кольористичної культури Стародавнього Єгипту на уроках образотворчого мистецтва у початковій школі

Як зазначено в Законі України “Про освіту” [1, 54],  метою освіти є всебічний розвиток людини як особистості. Всебічний  розвиток передбачає і розвиток загальної та професійної культури особистості. З огляду на це, знання про світову і вітчизняну культуру світу постають як необхідна і важлива складова загальної культури особистості молодших школярів і як основа для розвитку їх нових рівнів.

Вивчення світової та вітчизняної художньої культури в загальноосвітніх навчальних закладах являє цілеспрямований безперервний процес, метою якого є особистісний художньо-естетичний розвиток учнів, формування у них світоглядних орієнтацій у сфері художньої культури, виховання потреби у творчій самореалізації та духовному самовдосконаленні. Завдяки цьому у дітей формується внутрішній світ прекрасного, естетичне ставлення до дійсності, любов та повага до культурної спадщини світу.

Естетизація процесу вивчення культури через розгляд колірних якостей  її різноманітних артефактів сприяє емоційному збагаченню змісту цього навчання і підсилює виховний ефект.  Зокрема, використовуючи інформацію про колористичну культуру Стародавнього Єгипту, можна сформувати в учнів культуру використання кольору, поняття про символіку кольору і уявлення про його застосування у побуті  давніх єгиптян та у інших сферах їх життєдіяльності; розвинути здатність керуватися набутими знаннями та вміннями у самостійній творчій діяльності, розуміти власну причетність до традицій національної культури тощо. Тому використання інформації про колористичні особливості культури Стародавнього Єгипту актуальне не лише під час вивчення історії художньої культури, але і для практики вчителя образотворчого мистецтва: адже програми з образотворчого мистецтва так чи інакше передбачають вивчення мистецтвознавчих аспектів, які обовязково стикаються з колористичними. Мистецтво Стародавнього Єгипту – одна з перших сторінок історії світового мистецтва і історії колористичної культури. До того ж, вивчення колористичної культури саме на уроках образотворчого мистецтва надає додаткові можливості емоційно збагаченого діяльного закріплення отриманих колористичних знань під час  художньо-творчої реалізації, а для активізації художньої творчості дітей відкриває нові приклади образного осмислення світу.

Попри достатнє насичення сучасного книжкового ринку прекрасно ілюстрованими єгиптологічними виданнями, їх коштовність та заборона на використання поданої у них інформації без згоди автора значно звужують поле її застосування у практиці шкільного вчителя. Звичайно, певною мірою можуть бути використані ресурси Internet, однак вони теж поки що не загальнодоступні, та й не завжди можуть задовольнити потреби вчителя.

Використання інформації про колористичну культуру різних народів на уроках образотворчого мистецтва є доцільним, оскільки у дітей виникає зацікавленість і стимулюється їх власна образотворча діяльність, розширюються їх уявлення про різноманітні засоби відображення уявних образів тощо.

Образність дитячого сприймання сприяє доцільності використання цікавих фактів про колористичну культуру стародавнього світу, яка завдяки віддаленості у часі та відмінностями від сучасності  вражає своєю загадковістю, таємничістю і казковістю, що так зачаровує дітей. Інформація про колористичні артефакти давніх часів крім того, що розширює кругозір дітей і розвиває їх мислення, активізує здатність до творчості.

Одним з найцікавіших і екзотичних феноменів стародавнього світу є колористична культура Стародавнього Єгипту, яка набула надзвичайно високого рівня розвитку і проявилася у різноманітних сферах життєдіяльності давніх єгиптян [3, 123]. Доступне джерело інформації, яке б у систематизованому і цілісному  вигляді представляло колористичні артефакти відсутнє. Звичайно, це і зумовлює недостатність використання методичного забезпечення.

Саме уроки з ознайомлення учнів початкових класів з кольористичною культурою Стародавнього Єгипту покликані  формувати в них естетичне відношення до навколишньої дійсності, а також уявлення про колір, як основний засіб вираження живопису і як символічне вираження значень предметів у різних сферах життєдіяльності людини і явищ природи на прикладі колористичної культури Стародавнього Єгипту; ознайомити учнів з культурою давніх єгиптян, звичаями та традиціями, природними умовами країни тощо; вдосконалювати вміння працювати з художніми матеріалами; виховувати пізнавальний інтерес до художньої творчості давніх єгиптян.

На цій основі відбувається формування морально – естетичного ідеалу особистості учнів початкових класів, розвиток образного сприймання, просторових уявлень, фантазії, що й сприяє досягненню гармонійного розвитку.

ЛІТЕРАТУРА:

1.     Збірник законодавчих та нормативних актів про освіту. – К.: Міносвіти України, 1994. – Вип. 1. – 336 с.

2.     Матье М. Э. Избранные труды по мифологии и идеологии Древнего Египта. – М., 1996.

3.     Миронова Л. Н. Цветоведение. – Минск: Вышейшая школа, 1984. – 286 с.