«Економічні науки»   

    6. Маркетинг і менеджмент    

Сергєєва Ю.А., Боліла С.Ю.

Херсонський державний аграрний університет

ДОСЛІДЖЕННЯ СПОЖИВЧИХ УПОДОБАНЬ НА РИНКУ МЯСНОЇ ПРОДУКЦІЇ  М. ХЕРСОНА

 

  М’ясна промисловість є однією з найбільших галузей харчової промисловості.  Вона виробляє харчову продукцію, цінну технічну продукцію, кормові і медичні препарати. До них входять: м’ясо, субпродукти, солоності,  шинковані вироби, ковбасні вироби, м’ясні банкові консерви і концентрати, харчові тваринні жири, технічні жири, кормова мука і борошно. Це також продукти з крові: кров’яні ковбаси, альбумін, кров’яна сироватка, гематоген, кровозамінювачі, білковий гідролізат, технічний альбумін; шкіри для шкіряного і хутряного виробництва і желатин [1]. Таким чином ринок м'яса і м'ясопродуктів є найважливішим сегментом продовольчого ринку країни. Велика роль даного товарного ринку визначається не тільки значними об'ємами виробництва і споживання цієї групи продуктів, але і їх значущістю як основного джерела білків тваринного походження в раціоні живлення людини.

         Маркетингові дослідження є тим інструментом, що дозволяє вивчити смаки і уподобання споживачів, визначити фактори, які впливають на їх поведінку під час купівлі товару. Проведення маркетингових досліджень ринку м’ясопродуктів допоможе виявити і усунути  недоліки  в цій сфері, надасть змогу визначити напрямки досягнення конкурентних переваг  товаровиробників, дозволить  скласти прогноз, внести корективи в політику продажу, оптимізувати вироблений асортимент.

З  метою дослідити  споживчі уподобання  покупців м'яса і м'ясопродуктів  нами  були проведені маркетингові дослідження на ринку м. Херсона на протязі третього кварталу 2006 року.  У  ході дослідження  були використані кількісні (опитування споживачів)  та якісні методи (спостереження, що проводилося у містах продажу м'ясної продукції).   Розмір виборки  при опитуванні споживачів склав 300 респондентів (похибка 6 %), інструментом  дослідження виступила  анкета [2, 3]. При спостереженні за поведінкою споживачів були обрані точки продажу м'яса і м'ясопродуктів  ( 40 торговельних точок), в якості інструмента  використали лист спостережень.

В процесі дослідження були виявлені основні фактори, що найбільше впливають на вибір  м'яса і м'ясопродуктів: смакові якості (24%),  якість продукції (22%),  виробник продукції (17%), ціна (17%), торгова точка (12%).

Більшість споживачів (51%) віддають перевагу переробленій м’ясній продукції і трохи менше (49% )– свіжій. Асортиментні уподобання споживачів переробленої м’ясної продукції розподілилися таким чином:  ковбасам вареним віддають перевагу 26% респондентів, ковбасам копченим - 22%, сосискам і сарделям (11%),  салу- 9 %, м’ясним делікатесам- 9%, окороку - 8%, паштету-6%, корейці -4%,  ковбасам сирокопченим - 3%, тушонці- 2% респондентів відповідно.

  Як показали дослідження частоти купівлі переробленої продукції більшість споживачів (50 %)  купують м'ясну продукцію двічі на місяць, 30% - один раз на  місяць, 20 %  один раз на тиждень. При цьому середня вартість однієї покупки переробленої продукції в середньому складає 15грн/кг.

Асортимент свіжої м’ясної продукції представлений меншим найменуванням,  при чому найбільшим споживацьким попитом користується курятина (43%), свинина (21%), яловичина (16%) та  індичатина (5%). Більшість покупців (40%) купують свіже  м'ясо один раз на тиждень,  30%-двічі в місяць та 15% - один раз в місяць. Вартість однієї покупки в середньому складає 20 грн/кг.

 Торгова мережа міста, в якій реалізуються м'ясо і м'ясна продукція, представлена  1- м гіпермаркетом, 7-ма   супермаркетами, великою кількістю універсальних і спеціалізованих  магазинів. Велика частина споживачів (21%) купує м'ясну продукцію в мінімаркетах, 19% в  гіпермаркеті і супермаркетах, 18% в спеціалізованих магазинах та 14% - на ринку.

    Нами було просегментовано ринок за віковим критерієм споживачів. Було виявлено три основних сегмента. Перший з них  - це молодь (до 25років).   Представники цього сегменту за соціальним статусом переважно є студентами та  службовцями, з рівнем доходу на одного члена сім'ї до 300 грн., кількість членів сім'ї  при цьому в середньому складає 2 чол. Споживачі цього сегменту ринку купують свіжу м'ясну продукцію приблизно двічі на місяць-  вартість однієї покупки в середньому складає 25грн. Відносно уподобань до переробленої м'ясної продукції, як показали дослідження, найбільшим попитом у цієї групи користується ковбаса копчена, ковбаса варена, м'ясо птиці, свинина, ковбаса сирокопчена, при цьому вартість однієї покупки в середньому складає – 25-35грн. ( рис.1).

 

Рис. 1.  Структура споживчих переваг щодо свіжої і переробленої м'ясної             продукції, якій віддають перевагу споживачі до 25 років, %

 

Другий сегмент  представляють споживачі вікової групи 25-55 років. Це перважно працівники, бізнесмени, службовці, безробітні, домогосподарки з рівнем доходу на одного члена сім'ї від 300 до 800грн., кількість членів сім'ї в середньому складає 3-4 чол. М'ясну продукцію представники цього сегменту  купують двічі на місяць, майже в рівній кількості віддають перевагу, як свіжій, так і переробленій продукції, при цьому вартість однієї покупки свіжої продукції складає 30-35грн., переробленої – 40грн. (рис. 2).

 

Рис. 2. Структура споживчих переваг щодо свіжої і переробленої м'ясної продукції, якій віддають перевагу споживачі до 25-55 років, %

   

Третій сегмент представлений групою споживачів, що старші за 55 років, – це переважно  пенсіонери з рівнем доходу на одного члена сім'ї 300-500грн. Кількість членів сім'ї в цьому сегменті складає 2 чол. В середньому вони купують свіжу м'ясну продукцію двічі на місяць, а перероблену – 1 раз на місяць. Вартість однієї купівлі свіжої продукції складає 20 грн.,  переробленої-30грн. Відносно асортиментних уподобань дослідження показали, що  найбільшим попитом в них користується ковбаса варена, сосиски і сарделі, курятина і свинина (рис.3).

Рис. 3. Структура споживчих переваг щодо свіжої і переробленої м'ясної продукції, якій віддають перевагу споживачі старші 55років, %

Проведене дослідження показало, що за частотою купівлі продукції і вартістю покупки найбільш привабливим для товаровиробників м'ясної продукції є другий  з вищезазначених сегментів (  вікова група 25-55 років). Ці споживачі приділяють достатню увагу харчовим якостям товару,  різноманітності асортименту,  звертають увагу на товаровиробника і ціну продукції, є чутливими до якості обслуговування і заходів зі стимулювання попиту- дегустацій продукції,  консультацій з продукції, організації виставок та ярмарок, де представлена м’ясна продукція. Тому вдало продумана система заходів по просуванню продукції на цей сегмент дозволить збільшити обсяг продажу і досягти конкурентних переваг.

В процесі дослідження було виявлено ряд факторів, які утримують попит на м’ясну продукцію. В основному це харчові якості,  ціна та корисність. На молодших споживачів висока ціна впливає на відмовлення від купівлі не так сильно, як сумніви у харчових якостях. Люди похилого віку більше приділяють увагу низькій ціні, при цьому найбільшим попитом у них користується перероблена м’ясна продукція, бо на її приготування витрачається менше часу.

Проведені дослідження показали,  що досягнення конкурентних переваг  товаровиробників  м’ясної продукції  в умовах ринку можливе за рахунок випуску продукції високої якості, покращення її смакових властивостей, більш ретельного підходу до якості сировини,  оновлення структури асортименту, розширенню мережі спеціалізованих торговельних магазинів  з  високою культурою обслуговування покупців, брендуванню продукції, належній організації реклами виробів   та стимулювання збуту  шляхом проведення дегустацій та консультацій продукції, організації  торгових виставок та ярмарків.

 

             Література:

1. Товажнянський Л.Л., С.І. Бухкало, П.О. Капустенко, Є.І. Орлова. Загальна технологія харчових виробництв у прикладах і задачах. – К.: ЦНЛ, 2005.- С.211.

2. Токарев Б.Е. Методы сбора и использования маркетинговой информации: Учебно-практическое пособие. – М.: Юрист. – 2001. – С.151.

3. Голубков Е.П. Маркетинговые исследования: теория, методология и практика. – М.: Финпресс. – С. 219.

 

ФИО

авторов

Название тезисов

Адрес получателя

Теле-

фон

Секція

                 e-mail

Боліла

Світлана

Юріївна

Сергєєва

Юлія Анатоліївна- доценти кафедри менеджменту організацій Херсонського ДАУ

 

Дослідження споживчих уподобань на ринку м’ясної продукції м. Херсона

м. Херсон

73026

пров.

Комбайновий д.9.кв.21.

80552

493386

«Економічні науки»   

6.  Маркетинг і менедж-

мент    

    abc@hs.ukrtel.net