Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

ПАНАСЮК Н.С.

Науковий керівник

к.е.н., доцент С.В.ПРИСЯЖНЮК

 

СПИСАННЯ ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ

Перш ніж розглядати сам процес списання, дамо визначення поняттю основні засоби відповідно до  Положення (стандарту) бухгалтерського обліку (П(С)БО) 7 „Основні засоби” (затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 27.04.00 р. № 92). Основними засобами (ОЗ) вважаються матеріальні активи, які підприємство отримує з метою використання їх у процесі виробництва або постачання товарів, надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використання  (експлуатації) яких становить більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік).

Доволі актуальним є питання щодо  висвітлення облікової сторони списання основних засобів та правильність оформлення даного процесу.

Вивченням проблематики основних засобів займаються вітчизняні науковці, серед яких: О.Сліпачук, І.Денейга, В.О.Парнюк, В.Кадацький, О.С.Шнипко, Р.С.Сорока та інші. Разом з тим, питання ОЗ залишається недостатньо вивченим та потребує подальшого дослідження.

Підприємствам та організаціям доводиться мати справу з необхідністю списання (ліквідації) основних засобів з різних причин (фізичне та моральне зношення, крадіжка, стихійні лиха, аварії). Рішення про ліквідацію ухвалюється як з ініціативи підприємства, так і з незалежних від цього причин. Для правильного оформлення процесу списання основних засобів на підприємстві створюється спеціальна постійна комісія, яка безпосередньо оглядає об’єкт, що підлягає списанню, встановлює причини невідповідності критеріям активу, визначає осіб, винних передчасному вибуттю основних засобів з експлуатації, вносить пропозиції щодо їх відповідальності, визначає можливість продажу об’єкта іншим підприємствам, складає і підписує акти про списання. Об’єкт основних засобів списується з балансу і не визнається активом в разі його вибуття внаслідок продажу, ліквідації, безоплатної передачі, нестачі, остаточного псування або інших причин критеріям визнання активом. Для документального оформлення ліквідації комісія складає Акт про списання основних засобів (ф. № ОЗ-3), списання автотранспортних засобів оформляється Актом про списання автотранспортних засобів (ф. № ОЗ-4). Складені комісією акти затверджуються керівником, і лише після цього можна розпочати демонтаж об’єкта. В бухгалтерії, відповідно, відмічають вибуття об’єкта в інвентарному списку основних засобів (ф. №ОЗ-9) і в описі інвентарних карток (ф. № ОЗ-7), а також вилучають інвентарну картку (ф. № ОЗ-6) з картотеки. Інвентарні картки аналітичного обліку  основних засобів, що вибули, додають до актів про списання. На підставі отриманих актів та інших документів, що додаються до них, бухгалтерія відображає в обліку операції зі списання основних засобів. Для відображення в обліку основних засобів бухгалтерія веде також Журнал-ордер № 13, в якому за рахунками 10 „Основні засоби”, 11 „Інші необоротні матеріальні активи”, 12 „Нематеріальні активи”, 18 „Інші необоротні активи” за кредитом рахунків списують вибуття (продаж, ліквідація, безоплатна передача, списання нестач, псування), а за дебетом – відображаються надходження (придбання, створення, безоплатне отримання) необоротних активів та суми витрат, які пов’язані з поліпшенням стану об’єкта (модернізація, модифікація, добудова, реконструкція).

В процесі дослідження, нами  з’ясовано  причини списання ОЗ, вивчено умови оформлення типових форм на списання ОЗ, а також як правильно відобразити списання (ліквідацію) в бухгалтерському обліку на відповідних регістрах.