Выполнил : Сушко М.Е.

Руководитель : Верич Ю.Л.

Донецький национальный університет экономики

и торговки имени М.Туган-Барановского

 

 

 

Оцінка інвестиційних проектів

 

Ефективність інвестиційного проекту - показник, що відображає відповідність проекту цілям і інтересам його учасників. На сьогоднішній день оцінка ефективності інвестиційних проектів, а саме, вкладень коштів у підприємство, є одним з актуальних завдань керування фінансами.

Існує три базових підходи до оцінки - дохідний, порівняльний і витратний.

Суть інвестування, з погляду інвестора, як власника капіталу, укладається у відмові від одержання прибутку «сьогодні» що б отримати його «завтра». Дуже схоже на надання позички банком. Однак рішення про довгострокове вкладення капіталу повинне опиратися на інформацію, так чи інакше підтверджувальні основні припущення: вкладені кошти повинні бути повністю відшкодовані; прибуток, отриманий у результаті даної операції, повиний бути досить велиий, щоб компенсувати тимчасову відмову від використання коштів, а також ризик, що виникає у наслідок невизначеності кінцевого результату.

Комплексна оцінка інвестиційних проектів припускає оцінку фінансової значимості проектів і оцінку їхньої економічної ефективності. Таким чином, особі, що приймає рішення про доцільність здійснення інвестицій, надається вся інформація, що може вплинути на прийняття цього рішення. При цьому форми і зміст інвестиційних проектів можуть бути найрізноманітнішими - від плану будівництва нового підприємства до оцінки доцільності придбання нерухомого майна.

Вірогідність результатів, отриманих у результаті оцінки проекту, рівною мірою залежить від повноти й вірогідності вихідних даних і від коректності методів, використаних при їхньому аналізі. Значну роль у забезпеченні адекватної інтерпретації результатів розрахунків мають також досвід і кваліфікація експертів або консультантів. Очевидною представляється необхідність застосування стандартизованих методів оцінки інвестицій. Це забезпечить порівнянність показників фінансової значимості й ефективності для різних проектів.

Оцінка ефективності інвестиційного проекту, тобто категорії, що відображає відповідність проекту цілям і інтересам його учасників надзвичайно важлива.

Показники комерційної ефективності проекту враховують фінансові наслідки його здійснення для учасника, що реалізує інвестиційний проект, у припущенні, що він виконує всі необхідні для реалізації проекту витрати й користується всіма його результатами.

Оцінка комерційної ефективності проекту виконується на підставі наступних показників ефективності:

- період окупності проекту;

- чистий дисконтований дохід;

- внутрішня норма рентабельності;

- індекс прибутковості.

Бюджетна ефективність оцінюється на вимогу органів державного або регіонального керування. Відповідно до цих вимог може визначатися бюджетна ефективність для бюджетів різних рівнів або консолідованого бюджету.

Основним показником бюджетної ефективності є чистий дисконтований дохід бюджету. Основою для розрахунку показників бюджетної ефективності є сума надходжень у бюджет (включаючи податки, збори й т.п., повернення позик і відсотків по них, дивіденди за акціями, що перебувають у власності регіону) і видатку бюджету (включаючи субсидії, дотації, позики й видатки на придбання акцій).

Оцінка інвестиційних проектів необхідна у випадку:

- пошуку інвесторів;

- вибору найбільш ефективних умов інвестування або кредитування;

- вибору умов страхування ризиків;

- підготовки інвестиційного проекту.

Замовник отримує: звіт на підготовлений інвестиційний проект, що складається з оцінки реалізуємості й ефективності інвестиційного проекту, порівняння різних варіантів інвестиційного проекту.

    Оцінка інвестиційного проекту зводиться в загальному випадку до побудови й дослідження деякої економіко-математичної моделі процесу реалізації проекту. Необхідність моделювання обумовлена тим, що при оцінці інвестиційного проекту складний і багатоплановий процес його реалізації доводиться спрощувати, відкидаючи малозначні фактори й акцентувати увагу на більше істотні. У результаті об'єктом аналізу стає не сам проект, а пов'язані з ним матеріальні й грошові потоки. Таким чином, проблема оцінки інвестиційного проекту зводиться до того, щоб «перевести» проектну документацію на мову грошових потоків, а інтереси учасників проекту відбити в розрахункових формулах, що дозволяють оцінювати грошові потоки щодо цих інтересів.

Оцінка інвестиційного проекту проводиться при наявність наступної інформації:

- Матеріали інвестиційного проекту;

- Дані по підприємству, що претендує на реалізацію проекту;

- загальна інформація про компанію;

- балансовий звіт (форма №1) поквартально за досліджуваний період;

- звіт про прибутки й збитки (форма №2) поквартально за досліджуваний період.

    Як правило, при оцінці ефективності інвестиційних проектів ключовими питаннями є наступні:

     - Рентабельність вкладення коштів у даний проект;

     - Строки окупності інвестицій;

     - Ступінь і фактори ризику, що роблять визначальний вплив на результат.

    Оцінка інвестиційного проекту проводиться виходячи з тої інформації, що втримується в проектних матеріалах, приймаючи її як повну, точну й достовірну. При експертизі інвестиційного проекту завдання зводиться до того, щоб з'ясувати, наскільки вона повна, точна й достовірна.

    З погляду законодавства, оцінка ефективності інвестиційних проектів не є обов'язковою, однак кожний інвестор зацікавлений у тім, щоб убезпечити себе від втрати вкладених коштів і одержати достатню для компенсації ризиків прибуток, тому на наш погляд краще перестрахуватися та врахувати усі за і проти.

 

 

 

 

 

 

 

 

Література

 

 

1. Л.С.Кобиляцький Управління проектами (Київ, 2002) 198с

2. Н.Е.Ковшун Аналіз та планування проектів (Київ, Центр учбової літератури, 2008) 343с

3. Ю.В.Богоявленська Проектний аналіз (Київ, Кондор, 2006) 336с

4. Л.П.Батенко, О.А.Загородніх, В.В.Ліщинська Управління проектами (Київ, КНЕУ, 2005) 231с

5. В.І.Веретеников, Л.М.Тарасенко, Г.І.Гевлич Управління проектами (Київ, 2006) 279с