Економічні науки/12.Економіка сільського господарства

Аспірант М.В.Мозгова

Чорноморський державний університет ім. П.Могили

Екоаудит в землекористуванні, пов'язаний з оцінкою забруднення ґрунтів і рослинної продукції.

 

За даними вчених [1,2] у ґрунтах діють механізми, що призводять до трансформації техногенних  потоків, зв’язування ксенобіотиків в малорухомі і недоступні для рослин форми. Враховуючи це, екологічна ситуація може змінюватися від сприятливої до катастрофічної. Отже на засадах маркетингового дослідження необхідно визначити тип екологічної ситуації під пестицидним навантаженням. При цьому за основу пропонується брати наступні типи екологічної ситуації (табл. ) [3].

Як видно з табл.. 1 особливе місце в прояві кризових ситуацій в землекористуванні належить забрудненню ґрунтів і рослинної продукції важкими металами. При цьому відзначимо, що дана проблема є майже не контрольованою. Відомо, що контроль за станом ґрунтів з точки зору їх забруднення важкими металами може бути здійснено як за вмістом валових, так і легкодоступних форм елементів. Але ситуація ускладнюється тим, що у деяких випадках абсолютне значення вмісту того чи іншого елемента у ґрунті навіть за двох і більше перевищень фонового вмісту не завжди свідчить про токсичність ґрунту для рослин. Засвоювання рослинами важких металів є дуже складним і не завжди високий вміст того чи іншого елемента у ґрунті визначить такий самий його вміст у рослинах. Тому при визначенні екологічного стану ґрунтів з точки зору забруднення їх важкими металами маркетологи керуються даними про порівняння  фонового (кларків) та фактичного вмісту елементів у ґрунті.

 

 

Таблиця 1

Типи екологічної ситуації залежно від рівня забруднення території

 

Тип  екологічної  ситуації

 

Рівень  прояву  кризових  явищ

  С п р и я т л и в и й

 Територія не зазнає впливу радіонуклідів і викидів промислових підприємств з невисоким (< 3 кг д.р./га) пестицидним  навантаженням.

 

 З  а д о в і л ь н и й

 Рівень радіаційного забруднення на території Сs-137 в межах 0,1-1,0 кі/км2 і Sr-90 < 0,02 кі/км2  з вмістом у ґрунтах важких металів на рівні або  з незначним перевищенням кларків, але не  більше за ГДК, з пестицидним навантаженням  3-4 кг д.р./га

  П е р е д к р и з о в и й

 Територія з рівнем  радіаційного забруднення Сs-137  в  межах  1-5 кі/км2  і Sr-90 0,02-1,0 кі/км2 з вмістом  у  ґрунтах  важких  металів  на  рівні  ГДК, з пестицидним  навантаженням   4-5 кг д. р./га  

  К р и з о в и й

 Рівень  радіаційного  забруднення  на  території Сs-137 в  межах  5-15 кі/км2  і Sr-90  1-3 кі/км2   з  вмістом   у   ґрунтах   важких  металів  у  десятки  разів  вищим  за  ГДК,  з  пестицидним  навантаженням   5-7 кг д. р./га  

 К а т а с т р о ф і ч н и й

 

Рівень  радіаційного  забруднення  на  території Сs-137  більше  15 кі/км2  і  Sr-90  більше  3 кі/км2,  з  вмістом  у  ґрунтах  важких  металів  у  сотні  разів  вищим  за  ГДК,  з  пестицидним  навантаженням   7 кг д. р./га  

 

Кларки елементів – числові оцінки середнього вмісту хімічних елементів в земній корі, гідросфері, атмосфері. Кларк може бути виражений в одиницях маси ( г/т та ін.) або в атомних відсотках. Вчені відзначають, що найдоцільніше керуватись значеннями ГДК (табл. 2, 3). Наприклад, для кобальту його кларк встановлено на рівні 8 мг/кг ґрунту. Якщо дані хімічного аналізу показали вміст цього елемента на рівні 40 мг/кг ґрунту, тобто в п’ять разів вищий, ніж кларк, це ще не є підставою вважати ґрунт забрудненим кобальтом, бо токсичність на кобальт для рослин виявиться лише за вмісту його у ґрунті понад 50 мг/кг ґрунту. Це ж стосується і рухомих форм елементів забруднювачів.

Таблиця 2

Валовий фоновий вміст і ГДК важких металів у ґрунтах

 

Елемент

Кларк, мг/кг

ГДК, мг/кг

    Ванадій

100

    Марганець

850

1400

    Хром

 75

 100

    Кобальт

  8

  50

    Нікель

 40

  50

    Мідь

 20

 100

    Цинк

 50

 300

    Селен

      0,01

  10

    Кадмій

      0,05

    3

    Ртуть

      0,02

    2

    Свинець

 10

 100

    Стронцій

300

1000

 

Таблиця 3

ГДК рухомих форм важких металів у ґрунтах

Елемент

ГДК,  мг/кг

Цинк

23

Кадмій

0,7

Нікель

4

Кобальт

5

Марганець

50

Свинець

2

Мідь

3

Хром

6

 

Звідси, стан забруднення ґрунтів оцінювати відносно валових форм важких металів за такими групами:

       умовно чисті ґрунти – вміст важких металів перевищує їх кларки, але не досягає  ГДК;

       потенційно забруднені ґрунти – вміст важких металів перевищує їх кларки і досягає  ГДК;

       забруднені ґрунти – вміст важких металів перевищує ГДК.

Щодо рухомих форм важких металів доцільно використовувати їх ГДК при оцінці екологічного стану ґрунтів. При значеннях вмісту рухомих форм важких металів нижче ГДК, ґрунт вважається умовно чистим, а при вищих – забрудненим.

Аналогічно (враховуючи ГДК) оцінюється і рослинницька продукція (табл.4).

Таблиця 4

ГДК   важких  металів  у  рослинницькій  продукції

                                          

Елемент

 

ГДК, мг/кг

     Цинк

  10,00

     Кадмій

    0,03

     Свинець

    0,50

     Мідь

    5,00

     Хром

    0,20

     Ртуть

    0,02

 

Отже, враховуючи вищеозначене дослідження, нами зроблено наступні висновки, щодо вагомої ролі маркетингового дослідження при проведенні екоконтролю із використанням методів екоаудиту в сучасних умовах  територіальної і продуктивної вичерпуваністі земельних ресурсів, втрати ґрунтовим покривом самовідновлювальної та самоочищувальної здатності поряд з дуже гострою і надто складною для вирішення проблемою – виробництво екологічно безпечної сільськогосподарської продукції та при відсутності національного банку даних про стан земель, ведення земельно-реєстраційної діяльності, моніторингу земель тощо. 

 

 

 

Список використаних джерел.

1.                 Сохнич  А.Я., Гнаткович Д.І., Кухарук В.Г., Шворак А.М. Моніторинг земель  кризового  стану .- Львів, 1996 . — 40 с .

2.                 Сохнич А.Я., Андріїшина І.М. Еколого-економічне обґрунтування землевпорядних рішень в процесі розробки і освоєння систем землеробства і тваринництва // Землевпорядкування сільськогосподарських  підприємств в умовах АПК:  Пр./ ЛСГІ. — Львів, 1986 . — С. 60 — 65

3.                 Горлачук В.В. Методологічні та методичні основи експертизи раціонального землекористування в умовах земельної реформи. - К.,  1995 . — 26 с.