Економіка/2

К.е.н. Карлик Ю.Ю., Бігдан М.Г.

Кременчуцький державний політехнічний університет

імені Михайла Остроградського

 

ПЛАНУВАННЯ ТА ФОРМУВАННЯ ПРОДУКТОВОЇ СТРАТЕГІЇ ПІДПРИЄМСТВА ПРИ ВИХОДІ НА ЗОВНІШНІЙ РИНОК

Прагнення дістати прибуток більший, ніж усередині країни, спонукає фірми виходити на міжнародний ринок. Просте і ясне визначення цілей являє собою важливу передумову успішного виходу на зовнішні ринки, так само як і точне оцінювання наявних ресурсів. Ринок може обіцяти привабливі прибутки в короткостроковому періоді, але мати хиткі перспективи в довгостроковому. Випадкові рішення можуть виявитися вдалими, проте лише постійне і цілеспрямоване планування дасть змогу досягти оптимальної віддачі від діяльності підприємства. Тому аналіз формування продуктової стратегії фірми при виходу на зовнішній ринок в даний час дуже актуально.

Основною метою проведених в даній роботі досліджень виступає аналіз формування продуктової стратегії фірми при виході на зовнішній ринок та основних критеріїв, за якими оцінюється характеристика портфеля пропозицій підприємства.

Планування стратегії фірми має на меті насамперед попередити несприятливий вплив зовнішніх чинників. Визначаючи бажані і можливі орієнтири своєї майбутньої діяльності на світовому ринку, фірма зменшує можливість непередбаченої дії основних чинників, що діють на світовому ринку.

Авторами запропонована методика розробки стратегії при виході на зовнішній ринок на прикладі ВАТ «Галещинський машинобудівний завод сільськогосподарських машин та обладнання» на основі питомої ваги ринку підприємства в даній галузі і сильнішого конкуренту з кожного виду продукції (табл. 1).

Таблиця 1 – Характеристика портфеля пропозицій підприємства

Види продукції

Обсяг реалізації за роками, тис. ГО

Питома вага ринку, 2008 р, %

2007 р.

2008 р.

підприємство

Конкурента

1

Культиватори тракторні

6341,9

5586,7

40

17

2

Запчастини до куль­тиваторів тракто­рних

133,5

264,4

2

1

3

Запчастини до обладнання для тварин. ферм

8791,4

7720,1

55

35

4

Товари народного спо­живання

28,7

69,0

5

9

5

дискові борони

306,8

256,5

2

2

6

Хлібобулочні вироби

133,1

78,1

5

4

 

Використовуючи матрицю БКГ (Бостонської консультативної групи, США) можна сформувати продуктову стратегію підприємства[1].

1. Критеріями при побудові двомірної матриці БКГ є темпи зростання ринку (обсягів продажів) підприємства і відносна вага ринку.

2. Розраховуємо темпи зростання ринку (ЗР). Вони характеризують рух продукції на ринку, тобто зміну обсягів реалізації (обсягів продажів), і можуть бути визначені з кожного продукту через індекс темпу їх зростання за останній розглянутий період (2007-2008 рр.), або через середньорічні темпи їх зміни.

Індекс темпу зростання з кожного виду продукції визначається як відношення обсягу реалізації продукції за 2008 р. (поточний) до обсягу її реалізації за 2007 р. (попередній) і виражається у відсотках або у коефіцієнтах зростання. Наприклад, ЗР для продукції №1 =5586,7/6341,9=0,88. Середньорічний темп зростання обсягів реалізації з кожного виду продукції визначається як відношення одного рівня часового ряду до іншого, взятого за базу порівняння, і виражається у відсотках або коефіцієнтах зростання. Середньорічний темп зростання за n років розраховується за формулою:

 

[1]

де Yn – значення обсягу реалізації відповідно за п-й (поточний 2008 р).

3. Розраховуємо відносну питому вагу, яка займає підприємство на ринку (ВВР), з кожного виду продукції. ВВР визначається як відношення ваги підприємства на ринку до ваги провідної конкурентної фірми. ВВР підприємства або конкурента знаходиться як відношення обсягу реалізації до ємкості ринку даної продукції відповідно підприємством або конкурентом.

Наприклад, ВВР для продукції №1 =40/17= 2,3. Розрахувати питому вагу у відсотках кожного виду продукції у загальному обсязі реалізації підприємств по 2008р. Усі розраховані дані в таблиці 2, результат роботи зображено на рисунку 3.

Таблиця 2 - Вихідні дані для побудови матриці

 

1

2

3

4

5

6

Відносна вага ринку

2,3

2

1,6

0,6

1

1,25

Темпи приросту

0,88

1,98

0,88

2,4

0,84

0,59

Вага продукції в загальному обсязі реалізації підприємства, %

39,9

1,89

1,7

55,2

1,8

0,56

 

Рис. 1 Матриця БКГ

Рис. 3 Матриця БКГ

Таблиця 3 – Аналіз продуктової стратегії ВАТ «Галещинський машинобудівний завод сільськогосподарських машин та обладнання»

Сегмент ринку

Стратегія

«Собаки»

Товар 5 - Дискові борони

Низька частка в галузі, яка слаборозвинена або яка стабілізується, становище на ринку найгірше, прибутків не дає.

1. Необхідно позбавлятися, тобто ліквідовувати виробництво даних товарів.

«Дійні корови»

Товари 6- Хлібобулочні вироби; 3- Запчастини до обладнання для тварин. ферм 1 - Культиватори тракторні

Висока частка в галузі, що стабілізується або старіє, лідируюче становище на ринку, яке забезпечує стійкі і досить високі прибутки. Стабільні темпи зростання не приваблюють більш дрібних конкурентів (на відміну від "Зірки"), оскільки вони не мають можливості "втиснутися" у вже сформовану і дуже стабільну галузеву структуру.

1. Вести жорсткий контроль за інвестиціями та перерозподілити кошти між окремими видами продукції.

«Дикі коти»

Товари: 4- Товари народного спо­живання.

Низька частка в галузі, що швидко зростає. Становище на ринку найскладніше. Стратегічних господарських підрозділів(СГП), не забезпечує одержання необхідного прибутку.

«Зірки»

2- Запчастини до куль­тиваторів тра­кто­рних

Висока частка в галузі, що швидко зростає, лідируюче становище на ринку, приносить значні прибутки, проте велику частину цих прибутків повинна витрачати на підтримання своєї особливої переваги, лідируючого становища. Звідси дане СГП постійно відчуває брак коштів.

 

Таким чином, "Важкі діти", "Зірки" і "Дійні корови взаємозалежні, потрібні один одному, на відміну від "Собак", що є тягарем для фірми. Тому фірми в плануванні свого господарського портфеля повинні дотримуватися таких правил: поділити господарський портфель фірми на кілька стратегічних підрозділів; визначити частку, місце кожного СГП фірми в системі координат. Фірма забезпечить стійкий розвиток лише тоді, коли досягнуто оптимальне співвідношення між її стратегічними господарськими підрозділами, що є "дикими котами", "зірками , "дійними коровами"[2].

Література:

1. Коробов М.Я. Фінансово-економічний аналіз діяльності підприємства. – К.: Знання, 2000.

2. Тарнавська Н.П., Пушкар Р.М. Менеджмент теорія і практика: Підручник для вузів –Тернопіль: Карт-бланш, 2005, – 460 с.