Економічні науки/3. Фінансові відносини

К. е. н. Глухова В.І.

Кременчуцький державний політехнічний університет імені Михайла Остроградського

 

РОЛЬ ЕКОЛОГІЧНОГО ФОНДУ У ФІНАНСУВАННІ ОХОРОНИ ПРИРОДИ В УКРАЇНІ

 

Питання екологічної безпеки та її фінансового забезпечення актуальні для сьогодення, про що зазначено в Концепції національної екологічної політики України на період до 2020 року [1].

Вирішення проблем охорони довкілля тісно пов’язано з пошуком надійних джерел фінансових ресурсів для цих цілей. Можливості збільшення обсягів фінансування охорони природи за рахунок  бюджету, пошук додаткових джерел та розробка дієвих інструментів єфективного використання спрямованих на дану мету коштів є предметом дослідження вітчизняних науковців та практиків.

 На  сучасному етапі державне фінансування природоохоронних заходів та забезпечення екологічної безпеки в Україні здійснюється за рахунок платежів за ресурси, а саме: плати за землю,  фондів охорони навколишнього природного середовища (ФОНПС), збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, платежів за користування надрами та інших. У структурі цих надходжень друге місце після  плати за землю займає ФОНПС (екологічний фонд) - 14,3 % [2], який був створений в 1992 році відповідно до Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”  на державному та місцевому рівнях, а з 2001 року входить  до спеціального фонду бюджету.

Зазначені фонди формуються за рахунок:

 - збору за забруднення навколишнього природного середовища (за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, скиди забруднюючих речовин у водні об'єкти та розміщення відходів у навколишньому природному середовищі);

 - частини грошових стягнень за порушення норм і правил охорони навколишнього природного середовища;

 - цільових та інших добровільних внесків підприємств, установ, організацій та громадян.

   Аналіз звітних даних за 2001-2006 рр. свідчить, що доходи екологічного фонду  держави зросли з 176,3 млн.грн. до 795,0 млн.грн., або в 4,5 рази, в той час як видатки Зведеного бюджету України на охорону природи збільшились у 2,5 рази. І хоча за розрахунками доля екологічного фонду як джерела фінансування вказаних видатків зросла з 26,9% у 2001 році до 48,5% у 2006 році, зменшення їх питомої ваги в загальній сумі видатків бюджету з 1,2% до 0,9% не є позитивним явищем і свідчить про недосконалість податкової складової екологічної політики держави, яка не дає в повній мірі якісно вирішувати питання, пов’язані зі збереженням та відновленням природно-ресурсного потенціалу  країни [2,3].

Аналіз пропорцій розподілу (аналогічної нашому екологічному збору) плати за негативний вплив на охорону природи між федеральним і бюджетами суб’єктів федерації та місцевими бюджетами в  Росії свідчить, що переважна частина її мобілізується децентралізовано. Так, у 2006 р. з 13835,4 млн. руб. до федерального бюджету даного платежу надійшло 2768,6 млн.руб., тобто лише 20,0%. Водночас слід зазначити, що при цьому видатки на охорону природи, включаючи й вищевказаний платіж як джерело фінансування, з федерального бюджету становили у 2006 р. 6642,0 млн.руб., або 28,5% видатків на дану ціль з консолідованого бюджету [4].

         В Україні спостерігається протилежна картина: в 2006 р. видатки  всіх місцевих бюджетів на охорону природи склали 329,7 млн.грн., що становить 20,1% від загального  їх обсягу в зведеному бюджеті (1636,6 млн.грн.). Характерно, що протягом 2001-2006 років у структурі  бюджетних джерел фінансування охорони природи кошти місцевих бюджетів були незначні: їх питома вага коливалася від 16,1% (2001р.) до 24,3% (2004 р.) [2,3].

Згідно Закону  про Державний бюджет України [5], у 2009 році  норматив відрахувань екологічного фонду до місцевих бюджетів планується на рівні 70%. Такий механізм розподілу ФОНПС між державним та місцевими бюджетами ( на користь останніх) в Україні цілком виправданий з огляду на світовий досвід і на справедливу акумуляцію коштів в місцях забруднення довкілля, де населення страждає від екологічної небезпеки. 

Розподіл між бюджетами надходжень до цільового фонду охорони навколишнього природного середовища спричиняє додаткове навантаження на облік виконання бюджету в органах  Державного казначейства. За умови різкої нестачі власних коштів на природоохоронні заходи в місцевих бюджетах доцільним є закріплення найближчим часом екологічного збору повністю за спецфондом місцевих бюджетів. А в перспективі, згідно з  проектом Податкового кодексу екологічний збір трансформується в екологічний податок, що відповідає вимогам міжнародного законодавства. Відповідно, як цільовий фонд у складі бюджету, припинить існування. Екологічний податок, а згодом екологічна рента, повинні стати в майбутньому дієвим фінансовим інструментом вилучення рентного доходу від природокористування. Концептуальні положення реформування податкової системи України також передбачають поступовий перехід до нової системи природно-ресурсних платежів, яка базуватиметься на принципах рентного доходу, що сприятиме акумуляції фінансових ресурсів на здійснення цільової природоохоронної та природовідтворювальної діяльності.

Таким чином, для покращення державного фінансового забезпечення природоохоронної діяльності за рахунок коштів  екологічного фонду пропонується:

 - удосконалити систему справляння екологічного збору з посиленням його регулюючої та стимулюючої функції;

 - розширити базу оподаткування зазначеним збором шляхом включення до неї екологічно небезпечної продукції;

 - забезпечувати регулярний перегляд нормативів збору для впровадження і вдосконалення суб'єктами господарювання природоохоронних та екологічно безпечних технологій;

 - законодавчо закріпити екологічний збір як податок у системі ресурсних платежів і спрямовувати його повністю до бюджетів тих територіальних громад, на території яких розташовані джерела забруднення.

Подальше дослідження передбачає визначення порядку встановлення екологічного податку (екологічної ренти), обчислення, сплати та використання отриманих сум, а також визначення якісного впливу цих фінансових інструментів на екологічні процеси.

 

Література:

1.     Розпорядження Кабміну від 17 жовтня 2007 р. № 880-р. „Про схвалення Концепції національної екологічної політики України на період до 2020 року //www.menr.gov.ua/.

2.     “Бюджет України-2006”,“Бюджет України-2004»,”,“Бюджет України-2003»//www.minfin.gov.ua/.

3.     Висновки щодо виконання Державного бюджету України за 2002-2006 роки// www.ac-rada.gov.ua/achamber/index.jsp.

4.     Отчетность об исполнении консолидированного бюджета РФ за 2006 год - //www.roskazna.ru/.

5.       Закон України "Про Державний бюджет України 2009 рік" //www.minfin.gov.ua/.