Економічні науки/ 3. Фінансові  відносини

 

Мотузка О.М.

Науково-технічний комплекс статистичних досліджень, м. Київ

Типологізація видів і джерел міжнародної технічної

 допомоги в Україні

 

Практична реалізація міжнародної технічної допомоги здійснюється у вигляді програм та проектів. Проекти міжнародної технічної допомоги є різними за обсягами фінансування та видами виконуваних робіт: від надання консультацій, експертних оцінок, обмінів та навчань в різних секторах економіки до широкомасштабної підтримки заходів Уряду в реалізації масштабних проектів з суттєвими технічними компонентами. Окрім цього, міжнародну технічну допомогу класифікують в залежності від країни, яка надає міжнародну технічну допомогу.

Урядова допомога США в Україні надається на підставі рамкових Угод між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки щодо техніко-економічного співробітництва [1]. Бюджет допомоги США для України перевищує загальну суму допомоги інших донорів. Із 5,8 млрд. дол. США, виділених донорами з початку надання технічної допомоги, приблизно 3 млрд. дол. США виділено Урядом США.

На сьогодні Агентство США з міжнародного розвитку впроваджує проекти, різні за обсягами фінансування та масштабами виконаних робіт: від надання консультацій, експертних оцінок, обмінів та навчань в різних секторах економіки до широкомасштабної підтримки заходів Уряду в реалізації масштабних проектів з технічними компонентами.

Допомога Україні з боку Європейського Союзу складає приблизно 25% від загального обсягу ресурсів технічної допомоги, що надається нашій державі провідними міжнародними організаціями та країнами-донорами у вигляді окремих програм, таких як: програма технічної допомоги Європейського Союзу, Європейська програма “Демократія та права людини”, програма прикордонного співробітництва, програма Тасіс з партнерства в інституційному розвитку, Міждержавна програма постачання нафти та газу до Європи. Для країн-кандидатів на вступ до Європейського Союзу  був започаткований механізм Twinning як інструмент цілеспрямованого адміністративного співробітництва з метою сприяння країнам-кандидатам у зміцненні їх адміністративної та юридичної спроможності імплементувати законодавство Європейського Союзу [2].

За останнє десятиліття загальна сума допомоги Європейського Союзу Україні у розвитку національних та міждержавних програм склала більше 1500 млн. євро.

Урядова допомога з боку Уряду Канади надається в рамках Меморандуму про взаєморозуміння між Урядом України та Урядом Канади стосовно канадської програми співробітництва від 24 жовтня 1994 року через Канадське агентство міжнародного розвитку. Відповідно до цього Меморандуму Україна щорічно отримує від Канади технічну допомогу обсягом приблизно 20 млн. кан. дол.

За офіційною інформацією Канадського агентства міжнародного розвитку, за всі роки співробітництва Уряд Канади виділив: 261 млн. дол. на двосторонні програми з Україною, включаючи 171 млн. дол. на технічну співпрацю, 20 млн. дол. на гуманітарну допомогу,  70 млн. дол. на комерційні кредити. Крім того, Канада надала 31 млн. дол. на багатосторонній основі та 75 млн. дол.  на окремі регіональні ініціативи.

 За прийнятою в Канаді класифікацією, Програма співробітництва Канади з нашою державою реалізується в рамках 5 основних типів проектів, серед яких: технічна допомога, регіональні ініціативи, гуманітарна допомога, комерційні кредити, багатостороння допомога.

Також міжнародна технічна допомога Україні надається й іншими країнами Європи та Азії. 

Серед міжнародних організацій, які надають міжнародну технічну допомогу, найбільша кількість допомоги надається з боку Міжнародного банку реконструкції та розвитку, Європейського банку реконструкції та розвитку, Програми розвитку Об’єднаних Націй [3].

Реалізація проектів МБРР здійснюється за такими напрямами: розвиток державного сектору (реалізація програми інституційних та структурних реформ в Україні), розвиток фінансового сектора, розвиток енергетичного сектора, соціальний сектор, екологія та охорона довкілля, розвиток підприємницької діяльності. На сьогодні реалізується 14 зареєстрованих проектів МБРР загальною вартістю 40 млн. дол. США.  

Важливо зазначити, що велика кількість джерел допомоги є однією з причин того, чому вдосконалення координації допомоги є центральним у питанні підвищення її ефективності. По суті, координацію визнано необхідною для досягнення двох важливих цілей: зосередження зусиль донорів на певних умовах і потребах реципієнтів, а також краще узгодження і продуктивніше використання ресурсів міжнародної технічної допомоги.

Література

 

1.

Бурляй Г.Б. Нові підходи США до надання технічної допомоги Україні в умовах глобалізації економіки // Збірник матеріалів V міжнародної науково-практичної конференції УАЗТ 30 травня 2002 року. –К.: УАЗТ, 2002. С. 431-432.

2.

Розпорядження Кабінету Міністрів України від 23 липня 2008 року № 995-р “Про підписання Угоди про фінансування проекту “Twinning” та технічна допомога, спрямована на підтримку та впровадження Європейської політики сусідства”. – Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nred=995-2008-%FO

3.

Столярчук Я.М. Пріоритетні напрямки співробітництва України з міжнародними фінансовими організаціями // Актуальні проблеми економіки. –2004. –№7(37).– С. 68-75.