Тимошенко Ю.Р.

Національний університет державної податкової

 служби України, м. Ірпінь

 

Іпотечне кредитування в Україні

Одним з важливих елементів фінансово-господарського механізму країн з розвинутою ринковою економікою є застава нерухомого майна – іпотека, за допомогою якої гарантується виконання фінансових та інших зобов’язань суб’єктів ринкових відносин.

Станом на 1.09.2008 загальний іпотечний портфель банків досяг позначки 57,2 млрд. грн. або 9% від ВВП за орієнтовною оцінкою. Частка іпотечних кредитів в загальному кредитному портфелі зросла з 11,1% до 12,4%, при цьому в обсягах кредитування фізичних осіб на іпотечні позики припадає більше третини – 36,8%.Іпотека – це найважливіший фінансово-економічний інструмент ринкового господарства, який сприяє активізації інвестиційної діяльності суб’єктів підприємництва та одночасно забезпечує надійний захист інтересів кредитора. В міру поглиблення ринкових відносин в Україні сфера застосування застави нерухомості постійно розширюється. Актуальність питання становлення іпотечної системи полягає в тому, що ще донедавна здебільшого окремі знання про іпотеку мали загальний, поверховий чи вузько професійний характер. Сьогодні ситуація у цій сфері істотно міняється. “Найближчим часом процентні ставки за кредитами знижуватися не будуть. Можливо навіть їх невелике збільшення”, - вважає замначальника управління роздрібного бізнесу “ОТР Банку” Юрій Воротнюк. Менш категорична замісник правління “Сведбанка” Тетяна Новіцка: “Невелике, на 0,5-1%, здешевлення у ВКВ почнеться, якщо банки отримають зовнішнє підживлення за рахунок розміщення євробондов і залучення кредитів. Ставки ж по гривневих позиках залежатимуть від поведінки НБУ. Якщо він активно виступатиме на міжбанківському ринку, викуплятиме валюту і рефінансуватиме комбанки, то і гривневі позики можуть на стільки ж стати доступнєє”. А Олексій Козирєв, директор казначейства банку “Хрещатік”, вважає, що реальне здешевлення іпотечних позик може початися не раніше чим через рік-два: “Вступ України у ВТО передбачає спрощене надходження капіталу до України, зокрема - банківського. Це повинно привести до зростання конкуренції і загального падіння кредитних ставок на ринку. Проте воно буде дуже плавним: через рік-два вартість кредитів в гривнях впаде до 10-12% річних, в долара - до 6-9%, в євро - до 5-8%”.

Формування іпотечної системи в Україні відкриває нові фінансові перспективи для розвитку національної економіки:

- забезпечується підвищення рівня капіталізації інвестиційних ресурсів;

- започатковується новий механізм більш ефективного розподілу капіталу  між сферами і галузями економіки, виникає новий імпульс для суттєвого розширення фондового ринку на основі появи нових іпотечних цінних паперів.

Для розвитку іпотечного кредитування необхідно:

o       запровадити однакові механізми оподаткування коштів, які        вкладаються у цінні папери та на банківські депозити;

o       максимально відкритої процедури видачі кредитів;

o       врегулювання процедур кредитування в іноземній валюті;

o       формування банками підвищених резервів.

Варто зазначити, що зараз у рамках проекту «Ініціатива сприяння кредитуванню» триває робота і з іншими вітчизняними фінансовими установами, зокрема Державною іпотечною установою. Тому вже у поточному році можна передбачити помітну активізацію інших позичальників і швидке зростання ринку, обороти якого, за прогнозами фахівців проекту, стануть багатомільярдними вже найближчими роками. Проблеми полягає не лише в появі джерела довгострокового фінансування на внутрішньому ринку для самих банків, а й у створенні привабливого інструменту для стимулювання довгострокових заощаджень усередині країни. Висока надійність і тривалий строк погашення іпотечних облігацій роблять цей вид цінних паперів дуже привабливим для таких інвесторів, як недержавні пенсійні фонди та страхові компанії. Згідно з прогнозами фахівців проекту «Ініціатива сприяння кредитуванню», у разі, якщо з 2009 р. в нашій країні почне повноцінно працювати другий рівень пенсійної реформи, вже в найближчі роки попит на іпотечні цінні папери може перевищити $150 млн. на місяць.