Економічні науки/ 3. Фінансові відношення

 

Чмир Ю.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

 

ПОДАТКОВИЙ МЕНЕДЖМЕНТ ЯК ІНСТРУМЕНТ ДЕРЖАВНОГО   РЕГУЛЮВАННЯ ЕКОНОМІКИ

 

Серед численних економічних проблем, що постали перед Украї­ною, одне з чільних місць посідає проблема розбудови державного менеджменту. Одним з інструментів державного менеджменту є податковий менеджмент, який здійснює управління податковою політикою в країні. Податковий менеджмент діє не лише як засіб вилучення доходів до державного бюджету, а й як інструмент, що регулює соціально-економічні процеси, які відбуваються в реальній економіці. У рамках податкової політики здійснюється перерозподіл доходів між членами суспільства, стимулювання розвитку пріоритетних напрямів виробництва, науки і техніки, прискорений розвиток унікальних виробництв  тощо.

У широкому розумінні податковий менеджмент охоплює пробле­ми формування державних доходів за рахунок постійних і тимчасових джерел (власне податків і позик), у вузькому - податкова політика обмежується сферою оподаткування, включаючи встановлення видів податків, об'єктів, ставок, пільг, термінів і механізму фіксації надход­ження  їх до бюджету.

Основа успіху податкового менеджменту полягає в тому, щоб забезпечити надходження до бюджету таких сум, які б дали змогу державі вирішити основні завдання економічних реформ: вихід із кризи, забезпечення стійкого економічного росту і максимальної зайнятості населення, підвищення життєвого рівня населення та його платоспроможності, забезпечення щорічного приросту ВВП. Водно­час вирішується проблема розширення податкової бази, а отже й збільшення надходжень грошових сум до бюджету. Потрібно знайти правильне   співвідношення   між   сумою,   що   вилучається   у   платника податків, і сумою, що залишається йому для розширеного відтворен­ня,  тобто для  розширення   податкової  бази [1].

Податковий менеджмент реалізується через фіскальну політику держави. Фіскальна (податково-бюджетна) політика, яка забезпечена по­датковим менеджментом, має невичерпні можливості регулювання ринкового  механізму. Податкова система має здатність автоматично регулювати еконо­мічний цикл, прискорюючи або уповільнюючи його. Податкові ви­лучення збільшуються при зростанні ВВП і зменшуються при його спаді, це пояснюється зміною розміру  податкової  бази.

Податковий менеджмент відрізняється від традиційних методів управління податковою системою принципово новим підходом до оподаткування. Платник сплативши податки купує цивілізацію, тому що податкова система прозора, і платник податків знає і розуміє, куди спрямовано отримані з нього податки. Податки - це ціна, яку необ­хідно сплатити за послуги держави, що надаються платнику податків [1,2].

Податковий менеджмент використовує всі наявні інструменти для зниження  рівня  податків,  тому що: зниження рівня податків стимулює грошові заощадження фізич­них осіб, підвищуючи норму прибутку від активів, зростання заощад­жень  знижує  процентні ставки  і  збільшує  фінансові  інвестиції; зниження податків на прибуток чи прискорена амортизація концентрують  фінансові ресурси  для  розширеного  відтворення; зростання інвестицій сприяє зростання кількості об'єктів ви­робництва та  продуктивності  праці  і розширенню  податкової  бази [2].

Економічний механізм податкового менеджменту передбачає за­конодавчу рівноправність   взаємодіючих   сторін. Податок повинен не спустошувати кишеню платника податків, підводячи його до межі неминучого банкрутства, а  примножувати його дохід  і  поповнювати  держбюджет, зміцнюючи його за  рахунок збільшення податкових надходжень.

Ефективне використання податкового менеджменту є однією з головних умов реалізації принципу справед­ливого справляння податків, зміцнення і розширення податкової бази. Структура економічного механізму складається з взаємодіючих факторів. Механізм податкового менеджменту передбачає компетентність співробітника податкової служби у фінансово-кредитній діяльності платника податків, яка дає змогу визначити повноту і справедливість стягнутої  суми  податку.

Податковий менеджмент включає вирі­шення проблем перспективного зростання суми податкових надход­жень на основі прогнозної оцінки розвитку податкової бази, манев­рування економічними інструментами оподаткування (прискорена амортизація, залишок, що зменшується, податкові канікули тощо). Особливість функціонування економічного механізму податково­го менеджменту полягає в можливості його регулювання і спрямуван­ня на задані параметри ефективності. Це, у свою чергу, вимагає від платника податків перебудови виробничої й організаційної структури організації відповідно до вимог ринку й економічного механізму податкового  менеджменту [3].

У підсумку необхідно зазначити, що результати функціонування податкового менеджменту виходять за межі цілей, які досягаються удосконален­ням податкової системи, що забезпечує профіцит бюджету. Викори­стовуючи арсенал непрямих податкових пільг, можна нейтралізувати вплив стагнуючих факторів на економіку. Такими інструментами податкової системи є пільги прямих і непрямих податків: прискорена амортизація, зменшення оподатковуваного прибутку, зменшення податку, повне звільнення від податку, використання методу залиш­ку, що зменшується, і методу рівномірних списань вартості різних категорій основних фондів, податкові знижки на виснаження надр, надання платникам податків інвестиційного кредиту тощо.

Література:

1.                 Крисоватий А.І. Податкова політика України: концептуальні засади теорії та практики: Автореф. дис. - Тернопіль: ТДЕУ, 2006. -32 с.

2.                 Андрущенко   В.Л. Синергійні  елементи  та  ефекти   податкового менеджменту.   Фінанси   України. - 2007. - №10. -С.97 -101.

3.                 Суторміна   В.М,   Федосов   В.М,   Держава   — податки - бізнес  (з світового досвіду фіскального регулювання  рин­кової економіки).   -   Київ.  Либідь.2006.