Економіка / 7. Облік і аудит

Ст.викладач Я.П. Іщенко

Вінницький державний аграрний університет

Методи обліку витрат в системі управління сільськогосподарськими підприємствами

 

В ринковому середовищі кожний суб’єкт управління прагне отримати таку інформацію, яка б забезпечила йому можливість обґрунтування та прийняття таких управлінських рішень, на основі яких його об’єкт управління функціонував би найбільш ефективно.  Важливою складовою такої інформації є інформація про витрати.

Відмінності в змісті та структурі інформації, що використовується зовнішніми та внутрішніми користувачами, зумовлюють застосування різних методів обліку. З цим погоджується більшість авторів, що здійснюють дослідження методології обліку. Серед них Г.Г. Кірейцев, Л. Нападовська, Ф.Ф. Бутинець, М.С. Пушкар, С.Ф. Голов, В.Б. Моссаковський та інші.

Метод обліку витрат, це комплекс прийомів з їх групування і відображення в розрізі об’єктів обліку з метою обґрунтованого визначення собівартості продукції, забезпечення контролю за їх формуванням та забезпечення користувачів необхідною інформацією про витрати для управління ними.

Сучасні ринки є нестабільними, технології прогресують і попит на продукцію постійно змінюється. Тому в закордонній практиці обліку витрат, особливо в інноваційних галузях виробництва, успішно застосовується концепція управління витратами за цільовою собівартістю – система таргет-костінг (target costing). Цей метод передбачає розрахунок цільової собівартості продукції виходячи з попередньо встановленої на основі маркетингових досліджень ціни реалізації за виключенням прибутку, який планує отримати фірма. Отримавши таку величину, розробники нової продукції працюють над проектуванням її виробництва, маючи конкретне завдання по її собівартості. А в процесі виробництва такої продукції облік повинен забезпечити менеджерів інформацією про дотримання рівня цільової собівартості.

Серед переваг даної системи є те, що вона відповідає вимогам стратегічного управління витратами та враховує зовнішні фактори впливу на параметри виробничої діяльності.

Без впровадження інноваційних технологій, які дозволяють збільшити виробництво продукції, покращити її якість, скоротити витрати на виробництво одиниці продукції сьогодні на ринку вижити неможливо. Для сучасних вітчизняних сільськогосподарських підприємств надзвичайно актуальним є завдання здешевлення продукції на основі запровадження нових прогресивних технологій. Без виконання цієї умови вони просто не витримають конкуренції з боку іноземних товаровиробників. Тому елементи системи таргет-костінг доцільно використовувати в процесі стратегічного управління витратами вітчизняних сільськогосподарських підприємств.

Практика сучасних Японських компаній свідчить, що в комплексі із таким елементом управління витратами як «кайзен-костінг» («кайзен» в перекладі з японської мови означає поступове вдосконалення) система «таргет-костінг» дозволяє значно скоротити витрати підприємств. Як зазначає К. Редченко, поняття «кайзен-костінг» означає забезпечення необхідного рівня собівартості продукції і пошук можливостей скорочення витрат до певного цільового рівня. Ця система є важливим та необхідним елементом управлінського обліку, на відміну від поняття «кайзен» яке може розглядатись як стиль управління та взаємодії персоналу.

Обидві системи «таргет-костінг» та «кайзен-костінг» прагнуть до скорочення витрат, але на різних стадіях створення продукції: перша на стадії проектування і розробки, друга – на стадії виробництва. В традиційних галузях, продукція яких характеризується довготривалим життєвим циклом, основна увага приділяється саме кайзен-костінг, а в інноваційних галузях з коротким життєвим циклом продуктів, що виробляються, на перше місце висувається таргет-костінг.

Сільське господарство безумовно відноситься до традиційних галузей, тому для сільськогосподарських підприємств важливішим є застосування інструментів зниження витрат притаманних кайзен-костінг.

Головною умовою зниження витрат є направлення зусиль на досягнення цієї мети всіх учасників виробничого процесу. Цього можна досягти лише за належної мотивації скорочення витрат. Якщо власники безумовно зацікавлені в зменшенні собівартості продукції, для менеджерів це є функціональними обов’язками то заохочення працівників в більшості сільськогосподарських підприємствах України практично відсутнє. Мізерна оплата праці, яка виплачується працівникам нерегулярно і здебільшого в натуральній формі, соціальна незахищеність селян не може викликати їх зацікавленості в ефективному використанні ресурсів підприємства, а скоріше навпаки спонукає до зловживань.

Отже, основною складовою успішного використання будь яких інструментів зниження витрат є забезпечення такої функції управління як мотивація.

Узагальнюючи, можна зробити висновки:

·                   Формування нових методів обліку витрат здійснювалось під впливом зовнішніх факторів функціонування підприємств (розвитку економічних відносин, ринкових відносин, конкуренції);

·                   Всі методи обліку витрат були покликані забезпечувати управлінців інформацією такого виду, яка б дозволила контролювати витрати та сприяти їх скороченню;

·                   На застосування того чи іншого методу обліку витрат суттєвий вплив мають особливості технологічного процесу;

·                   Застосування найпередовіших методів обліку, контролю витрат не дасть бажаних результатів , якщо в їх скороченні не будуть зацікавлені всі виконавці, що приймають участь у виробничому процесі.

 

Література:

1.                     Голов С.Ф. Управлінський облік. Підручник. – К.: Лібра, 2003. – 704 с.

2.                     Литвин Ю.Я., Олійник В.М. Прогресивні методи обліку витрат на виробництво (вітчизняні та зарубіжні). – Тернопіль: «Збруч», 1995,- 218с.

3.                     Нападовська Л. Методологічні засади управлінського обліку // Бухгалтерський облік і аудит. – 2004. - №4. – с. 26-30.

4. Редченко К. Маленькими шагами к большому успеху: кайзен-костинг. http://www.management.com.ua/finance/fin036.html