Секція 7 «Облік і аудит»

УДК                                                                            В.О. Іваненко, аспірант

Житомирський державний технологічний університет

 

Напрями удосконалення процесу складання статистичної звітності промисловими підприємствами

 

Статистична звітність є своєрідною інтерпретацією інформації щодо економічних, соціальних, демографічних, екологічних явищ та процесів, які відбуваються в країні, її регіонах та галузях економіки, тому вона має виняткове значення для підготовки і прийняття управлінських рішень у сфері визначення стратегії і тактики розвитку країни, регіонів, видів економічної діяльності, окремих суб’єктів господарювання та широкого інформування громадськості з цих питань .

Організацію статистичної звітності та управління нею покладено на Державний Комітет статистики України. Кожна підзвітна одиниця подає в органи державної статистики необхідні форми звітності, що характеризують її діяльність. Порядок, терміни та способи подання статистичної звітності підприємствами та організаціями визначають за Загальнодержавним табелем (переліком) форм державної статистичної звітності, що фіксує перелік форм звітності та їх найважливіші реквізити. На 2009 рік він налічує 20 розділів, за якими передбачена 221 звітна форма.

Держкомстатом розроблена велика кількість форм статистичної звітності, причому більшість з них подається не всіма організаціями, а лише тими, що займаються певними видами діяльності або за вимогою статистичних органів.

З огляду на велику кількість звітно-статистичної документації, що використовується для здійснення державних статистичних спостережень, всі форми статистичної звітності, які складаються промисловими підприємствами, умовно можна поділити на дві групи:

   форми звітності, які складаються лише промисловими підприємствами;

   форми звітності, які складаються всіма господарюючими суб’єктами незалежно від форм власності та видів діяльності, визначеними за переліком органів державної статистики.

Заповнення статистичної звітності кожним підприємством, установою, організацією проводиться на основі первинних документів, даних бухгалтерського та кадрового обліку, що ведеться на цих підприємствах.

Суцільний аналіз форм статистичної звітності, що подаються промисловими підприємствами, та вивчення інструкцій щодо їх заповнення, дозволили виявити ряд питань, які потребують уточнення.

Зокрема, форми статистичної звітності № 1-підприємництво (коротка, річна) і № 1-підприємництво (річна) «Звіт про основні показники діяльності підприємства за 200_ рік» відрізняються між собою лише наявністю у формі № 1-підприємництво (річна) «Звіт про основні показники діяльності підприємства за 200_ рік» підрозділів 2.2 «Інтегрована діяльність», 2.4 «Запаси» і розділу 7 «Основні показники по місцевих одиницях за звітний рік». Подаються обидві форми до 20 лютого року, що є наступним за звітним. Крім того, показники зазначених форм звітності по розділу 5 «Валові капітальні інвестиції здійснені у звітному році» дублюють показники форми № 2-інвестиції (квартальна) «Звіт про капітальні інвестиції». Таким чином, інформація щодо валових капітальних інвестицій, здійснених у звітному році, відображається тричі у різних формах звітності, які, в свою чергу, щорічно обов’язково подаються всіма господарюючими суб’єктами. Пропонуємо відображати зазначену інформацію лише в формі № 2-інвестиції (квартальна) «Звіт про капітальні інвестиції».

Форма статистичної звітності № 1П-НПП (коротка річна) «Звіт про виробництво промислової продукції» відрізняється від форми № 1П-НПП (річна) «Звіт про виробництво промислової продукції» наявністю 2 розділу «Наявність електростанцій на кінець звітного року та їх потужність» та терміном подання: форма № 1П-НПП (річна) подається до 8-го лютого, а форма № 1П-НПП (коротка річна) – до 20-го лютого. Також згідно Інструкції щодо їх заповнення у звіті за формою № 1П-НПП (річна) дані наводяться за позиціями, проти яких у графі 4 Номенклатури продукції промисловості, затвердженої наказом Держкомстату від 30.08.2002 № 320 (далі – Номенклатура) стоїть позначка «р», а також за позиціями, додатково повідомленими територіальними органами державної статистики. Стосовно форми № 1П-НПП (коротка річна) зазначено, що вона заповнюється за позиціями, які наведені у витягах із Номенклатури, що містять позиції Номенклатури щодо типової для конкретного підприємства продукції. Вважаємо за необхідне об’єднати зазначені форми і складати лише одну, що відповідно сприятиме зменшенню звітного навантаження на облікових працівників.

В інструкції щодо заповнення форми № 1-Б «Звіт про фінансові результати і дебіторську та кредиторську заборгованість» зазначено форми і рядки фінансової звітності, з яких необхідно використовувати дані. Для заповнення цієї форми потрібні достовірні дані щодо дебіторів та кредиторів з інших країн, а також інформація про суму простроченої дебіторської та кредиторської заборгованості, що зумовлює необхідність ведення детального аналітичного обліку в зазначених розрізах. З огляду на те, що і фінансова, і статистична звітність подається до органів статистики, заповнення форми № 1-Б призводить до підвищення трудомісткості робіт і зайвих витрат часу облікових працівників, оскільки однакова інформація відображається у різних видах звітності.

За результатами дослідження зроблено висновок, що форми статистичної звітності, що складаються і подаються промисловими підприємствами, перевантажені зайвою інформацією та їх переписування призводить до дублювання інформації в звітності, неефективних витрат часу, і відповідно до уповільнення обробки інформації.

Запропоновані зміни щодо форм статистичної звітності дозволять спростити статистичну звітність, зменшити витрати часу на її заповнення обліковими працівниками, а також збільшити її аналітичність, покращити якість сформованої на її основі статистичної інформації.