Экономические науки/10. Экономика предприятия

 

Рибалко К.В., Медведєва М.В.

Харківський національний економічний університет, Україна

ЕФЕКТИВНЕ ПЛАНУВАННЯ ІННОВАЦІЙНО- ІНВЕСТИЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА ЗАПОРУКА ЙОГО КОНКУРЕНТОЗДАТНОСТІ В СУЧАСНИХ УМОВАХ

 

На сьогоднішній день положення виробничих підприємств України свідчить про зростаючий розрив між рівнем розвитку суспільного виробництва і інноваційно-інвестиційною діяльністю (ІІД) в Україні і розвинених країнах, про невідповідність напрямів діяльності діючих підприємств вимогам зовнішнього середовища «економіки знань». Це говорить про недооцінку важливості етапу планування у діяльності підприємств, у тому числі ІІД, і його вплив на кінцевий результат діяльності підприємства, адже саме ефективне управління функціонуванням ІІД дозволить вийти підприємствам України на якісно новий рівень розвитку: підвищити економічну ефективність діяльності в цілому, відновити матеріально-технічну базу виробництва, поліпшити умови праці.

Теоретичні і прикладні засади управління, зокрема планування інноваційно-інвестиційною діяльністю на підприємстві розглядаються в працях багатьох вітчизняних науковців, таких як: Бланк І.А., Бузько І.Р.,         Василенко В.О., Гуткевич С.О., Гриньова В.М., Коюда В.О, Лепейко Т.І., Ландік В.І. [1-6] та інші.

Метою дослідження є теоретичне обгрунтування та розробка заходів, направлених на підвищення ефективності планування ІІД підприємства.

Аналіз виробничо-господарської і інноваційно-інвестиційної діяльності багатьох українських підприємств показує, що існує ряд проблем, які уповільнюють процес інноваційного розвитку підприємства. Серед найбільш істотних слід зазначити: обмеженість власних ресурсів, низький рівень оперативності впровадження результатів ІІД, відсутнє стимулювання інноваційної діяльності в персоналу, невідповідність існуючої системи планування на підприємстві вихідним вимогам до створення сприятливих умов для розвитку ІІД на вітчизняних підприємствах.

З метою забезпечення вирішення даних проблем, які перешкоджають нормальному розвитку підприємства в сучасних умовах слід реалізувати два заходи організаційно-управлінського характеру.

Перше передбачає створення на підприємстві функціонального підрозділу по управлінню ІІД – інноваційно-інвестиційного відділу (ІІВ). Подібний спосіб організації роботи дозволить об'єднати зусилля персоналу, що раніше тимчасово залучається для розробки і реалізації інноваційних проектів, чітко розподілити посадові обов'язки. Персонал ІІВ буде зайнятий розробкою інноваційно-інвестиційних проектів, що підвищить якість планування ІІД, забезпечить реалізацію основних, забезпечуючих і специфічних функцій управління ІІД.

Важливою умовою ефективного функціонування даного функціонального підрозділу є його паралельна співпраця з відділом маркетингу, інженерами і проектувальниками підприємства, виробництвом і планово-економічним відділом, тобто взаємодія всіх функціональних підрозділів підприємства і забезпечення високого рівня обміну інформацією, як усередині підприємства, так і за його межами.

Для цього необхідно переглянути стиль планування на підприємстві. А саме, з метою розкриття креативного потенціалу в персоналу підприємства, слід замінити типову для підприємств систему планування «зверху-вниз» на «круговий метод» («зустрічний» або «цілі-вниз, на лани-вгору») (див. мал. 1).

Такий підхід розвиває залученість персоналу в процес управління підприємством, його зацікавленість в досягненні кінцевого результату, розвиває відповідальність за досягнення єдиної кінцевої мети.

 

 

Подпись: Керівництво підприємстваПодпись: Підрозділи-виконавці

 

Мал. 1. Планування ІІД підприємства в рамках системи планування «круговим (зустрічним) методом»

Таким чином, запропоновані організаційно-економічні заходи: створення інноваційно-інвестиційного відділу на підприємстві, а також заміна системи планування «зверху-вниз» на «кругове» планування, що відповідає вимогам до розвитку ІІД  і процесу формування креативно-інноваційного потенціалу персоналу, і дозволить в цілому підвищити рівень управління ІІД, досягти оптимального рівня реалізації функцій даного функціонального виду діяльності.

Література:

 

1.           Бланк И.А. Основы инвестиционного менеджмента. Т.1. – 2-е изд., перераб. и доп. – К.: Ольга, Ника-центр, 2004. – 672с.

2.           Бузько И.Р. Стратегическое управление инвестиционной и инновационной деятельностью предприятий: Монография / Бузько И.Р., Вартанова Е. В., Голубенко А.А.; Восточноукраинский национальный университет им. В. Даля. – Луганск: ВНУ им. В. Даля, 2002. – 175с.

3.           Василенко В.О. Інноваційний менеджмент: Навч. посібник [для вищих навч. закладів] / В.О. Василенко, В.Г. Шматко. – К.: ЦУЛ, 2003. – 439с.

4.           Гуткевич С.О., Корінько В.Д. Інвестування: пріоритети та ефективність // Актуальні проблеми економіки – 2004. - № 6. - С. 24-27

5.           Інвестиційний менеджмент: Нав. посіб. / Гриньова В.М., Коюда В.О, Лепейко Т.І., Коюда О.П., Великий Ю.М.- 2-ге вид. – Х.: ВД „ІНЖЕК”, 2005. – 664с.

6.           Ландик В.И. Инновационные стратегии предприятий: проблемы и опит их решения / В.И. Ландик., Национальная академия наук Украины, Институт экономики промышленности. – К.: Наукова думка, 2003. – 363с.