Крилова О.В., Пономаренко Є.Ю.

НГУ

Інвестування в основні фонди як засіб інноваційного розвитку підприємств

Україна має на меті входження до Євросоюзу та зайняти належне місце на світовій арені. Для цього необхідно підвищити конкурентоспроможність національного виробника. Досягнення даної мети можливе тільки при розвитку інновацій підприємства. У цих умовах дослідження набуває актуальності, так як від інноваційного розвитку держави залежить конкурентоспроможність економіки. 

Одна з головних причин повільної модернізації основних засобів є недостатність  реальних інвестицій. Українським підприємствам необхідні інвестиції для підвищення конкурентоспроможності. Інвестування в модернізацію основних засобів підприємств це перспектива подальшого розвитку економіки України та забезпечення конкурентоспроможності.

Ще на початку дев’яностих років ХХ сторіччя вчені дійшли до висновку, що нормальне відтворення основних фондів безпосередньо пов`язяно з подоланням негативної динаміки фондовіддачі та підвищенням ефективності основних фондових об’єктів. Якщо цього не відбудеться – будь-які дотації направлені на створення нових основних фондів, не дадуть результату. [1]

За радянських часів було екстенсивне ведення економіки та тенденція обмеження інвестицій на заміну основних засобів. Якщо у 70-90 рр. ХХ ст. потреба в оновленні основних засобів  задовольнялася на половину, то на початку ХХІ ст. цей показник знизився до1/3. Тут треба згадати про несприятливі інвестиційні умови 90-х років та економічну кризу після розпаду СРСР [1].

Треба зауважити, що відновлювання позитивної динаміки основних фондів  за рахунок гальмування ліквідаційних списань – це є серйозна проблема, так як за таких умов не відбувається реального відновлення основних засобів. Тобто при дослідженні оновлення основних фондів треба порівнювати співвідношення коефіцієнтів ліквідації та ведення. Співвідношення між середньою нормою амортизації і коефіцієнтом ведення В США 1950-1970-х рр. був приблизно 70%. Тобто, ведення основних засобів на 70% було профінансовано із амортизаційних відрахувань, а на 30%  за рахунок інших джерел. На початку ХХ ст. в Україні норма амортизації перевищує коефіцієнт ведення на 3%, це говорить про відсутність чистих інвестицій. [1]

Україна відстає за рівнем інновацій від високорозвинених країн від одного десятиріччя до ста років, в залежності від технологій. Для  наближення до стандартів країн з високим рівнем технологій Україні потрібно прискорити темпи інновацій у 10 разів.

Для підвищення конкурентоспроможності національного виробника потрібно технічне оновлення основних засобів.  Відновлення основних фондів  потребує великих капіталовкладень, вони можуть бути я к внутрішні та  і зовнішні.

Підприємства мають змогу самофінасувати переозброєння. Це можна зробити за рахунок прибутку або амортизаційних відрахувань, при цьому прибуток забезпечує розширене відтворювання, а амортизаційні відрахування – просте. Нашій економіці притаманні деякі властивості щодо використання прибутку:  прибуток вилучують різними методами, наприклад, через офшорні організації.

Також фінансовими ресурсами на модернізацію основних засобів можуть виступати кошти, які отримані в результаті реалізації вибуваючого устаткування.

Внутрішніх джерел недостатньо, тому підприємства вдаються до зовнішніх джерел оновлення основних фондів.

Одним із джерел інвестування є вивезений капітал резидентами нашої країни за допомогою офшорних організацій, які зареєстровані в офшорних зонах США (штати Делавар, Орегон та ін.), Великобританії (Гібралтар, Беліз та ін.) на Кіпрі [2]. За даними Держкомстату найбільший притік інвестицій приходиться саме на Кіпр станом на 01.01.2008 [3]:

 

 

 

Рис. 1 Прямі інвестиції зарубіжних країн в економіку України

 

Підприємства можуть вдатися до довгострокових банківських кредитів. Придбання устаткування за власні кошти реалізується   в тому випадку, якщо для цього достатньо нерозподіленого прибутку, на практиці підприємства часто  купують  устаткування за рахунок позикових коштів.  Також підприємство може скористатися лізингом або факторингом.

Підприємства можуть залучати кошти за допомогою цінних паперів. Це може бути акції та облігації. Корпоративні облігації – загальноприйнята у світі форма залучення коштів для фінансування модернізації підприємств. Ці облігації вважаються найперспективнішим інструментом модернізації виробництва. [2]

Для розвитку інвестування  в інноваційний розвиток підприємств потрібно орієнтуватися на таки кроки:

·        Залишити у минулому екстенсивну форму ведення економіки;

·        Застосування кумулятивного методу;

·        Створити сприятливий інвестиційний клімат в країні, політична стабільність;

·        Створення систем економічних стимулів для інвестування інноваційних програм;

·        Створення правової бази, за допомогою якої можливе повернення мігруючих капіталів.

Розвиток інновацій підприємств є основою подальшого становлення конкурентоздатної  економіки України. Інвестиції в розвиток інновацій на підприємстві є найважливішим чинником розширеного відтворювання, що призведе до позитивної тенденції розвитку економіки в цілому.

 

 

Література:

1.                     Шнипко О. С. Модернізація основного капіталу – основи забезпечення конкурентоспроможності // економіка і прогнозування, 2006. - №1, - С. 61-76

2.                     Чемодуров О. Зовнішні джерела фінансування модернізації українських підприємств // економіка України, 2005. - №9. – С. 54-61

3.                     http://bin.com.ua