Економічні науки / 11. Логістика

Цапук Олена Юріївна

Національний технічний університет України  «КПІ»

Факультет менеджменту та маркетингу

 

«Розвиток логістичної індустрії в процесі підвищення конкурентоспроможності сфери послуг»

 

Головною та актуальною проблемою сьогодні для країни є розвиток належної сфери послуг. Нинішня ситуація є наслідком певної технологічної відсталості та незадовільної структури промислових секторів. Для успішного функціонування промислового комплексу на міжнародному ринку комплексних логістичних послуг, оцінка його конкурентоспроможності є об'єктивною необхідністю. Як процес виявлення сильних і слабких місць галузі вона дає можливість максимального удосконалення його діяльності та виявлення його прихованих потенційних можливостей. Конкурентоспроможність логістики також є найбільш запитаною при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності і виході на зарубіжні ринки. Ринок транспортно-логістичних послуг в світі в даний час проходить через  процес  фундаментальних  змін,  що роблять  кардинальний  вплив  на роль і масштаби діяльності його учасників, і структуру їх взаємовідносин.

Основними рушійними силами на ринку логістики є:

·      Глобалізація діяльності компаній-клієнтів.

·      Концентрація  компаній-клієнтів   на  аутсорсингу непрофільних напрямів.

·      Прагнення  до  скорочення  розміру  логістичного  ланцюжка  і  оптимізації витрат на її ділянках.

·      Скорочення  життєвого циклу продукції і нові підходи до маркетингу і дистрибуції продукту, збільшена роль інновацій, прискорений розвиток бізнесу.

Розвиток логістичної індустрії характеризується наступними тенденціями: посилення впливу глобальних транспортно-логістичних компаній; консолідація ринку, що продовжується, перш за все, за рахунок міжнародного злиття і придбань і виходу на нові географічні ринки; зростання  ролі  value-added  послуги  в  підвищенні конкурентоспроможності операторів ринку; подальше ускладнення логістичних рішень шляхом все більш широкого  впровадження ИТ-технологій. Транспортно-логістична галузь характеризується високим рівнем активності по злиттю і придбанням, а також формуванню альянсів, спільного  підприємств,  інших  форм  співпраці.  Така  тенденція  сприяє виникненню  синергії  між  бізнесом  партнерів  і  веде  до  збільшення  прозорості процесу утворення вартості послуг в галузі. 

З погляду  світового  досвіду  і  сучасних  тенденцій  розвитку  глобального ринку логістичних послуг Україна знаходиться на етапі формування і консолідації галузі, істотно поступаючись західним країнам, як за якістю, так і по комплексності  послуг,  що надаються  національними  транспортно-логістичними компаніями.  Сьогодні  Україна  по  рівню розвитку логістики  (перш за все  за якістю  інфраструктури  і  набору  пропонованих послуг) значно відстає від східноєвропейських країн.

 

 

 

 

 

 


Рис.1.Місце логістичної галузі в економіці України

Логістична складова у вартості послуг в Україні досягає 30-35% (для порівняння, в розвинених західних країнах вона складає близько 8-10%). В цілому,  ринок логістичних послуг в Україні слабо розвинений, слабо структурований і відсутній достовірна інформація про його структуру і доходи. Варто особливо відзначити,  що  активно  розвиваються  аутсорсинг,  3PL  і  4PL  операційна  діяльність. 

Динаміка українського ринку в останні роки визначалася не стільки прагненням  компаній-клієнтів   до  оптимізації  бізнес-процесів  за рахунок  аутсорсингу непрофільних напрямів діяльності і залучення до управління ланцюжками постачань логістичних операторів, скільки зростанням потреб в транспортуванні і складуванні вантажів в умовах пожвавлення економіки і збільшення споживчого попиту.

Посилюється  увага  до  розвитку логістики  на рівні  компанії,  внутрішньо фірмової  логістики.  Дуже багато  залежить  від  керівників,  від того, як вони оцінюють роль і місце логістики  в  досягненні  бізнес-результатів;  від  правильності  постановки ними завдань службі (підрозділу) логістики. Тут слід мати на увазі, що  завдання,  що відносяться  до  логістики, вирішуються  структурними  підрозділами компанії. У зв'язку з цим дуже важливо  забезпечити  інтеграцію  внутрішніх  ресурсів  компанії  і  координацію управління ними.

Також  було  відмічений  той  факт,  що  посилилася  тенденція  глобалізації  і  інтеграція  в рамках  ланцюжків  постачань.  Це виявляється  як  у вигляді  виходу  на  український ринок  крупних  західних  логістичних  компаній  і  мережних  операторів, так і в кількості тих, що працюють, що все збільшується, на цьому ринку іноземних  виробників.  Компанії все частіше розміщують свої виробництва на території України. Це дозволяє їм  користуватися  такими  перевагами  внутрішнього  ринку,  як  отримання  податкових  і  митних  пільг, бути ближче до місцевих споживачів і гнучкіше реагувати на зміну їх потреб, а як результат підвищення конкурентоспроможності українських логістичних послуг.

Щоб використовувати накопичений потенціал і задовольнити запити, що ростуть, все більшої групи клієнтів, логістичним компаніям необхідні все більш чітка організація праці і відповідне устаткування. Чим більше спектр послуг, тим більше вимоги до реалізації постачань, дотриманню термінів, правильності оформлення документів, зберіганню товарів і до якості обслуговування. При цьому і зростання якості обслуговування, і наступна за ним довіра клієнтів – і те, і інше залежить від позиції компанії на ринку.

Дані зміни  ведуть  до  репозиціонування  і  впровадження  нових  стратегій  в  діяльності логістичних операторів. Тому серед основних тенденцій слід наголосити на таких:

·        збільшення галузі через ряд операцій злиття і поглинання;

·        зростання ролі інформаційних технологій і системі логістики;

·        відхід  від  спеціалізованих  послуг  і  концентрація  на  наданні комплексних логістичних рішень.

 

Література:

1.     Должанський І.З. Конкурентоспроможність галузі [Текст] : навчальний посібник. – Київ: Центр навчальної літератури, 2006. – 386 с. – ISBN 966-364-181-9.

2.     Котлер Ф, Келлер К. Маркетинговий менеджмент [Текст] : підручник – Київ: «Хімджест», 2008. – 720 с. – ISBN 0-13-145757-8

3.     Обзор рынка логистических услуг за 2007 год. [Электронный ресурс]: Компания Blackwood. – Режим доступу: http://www.blackwood.ru/main.php?id=461

4.     Портер М. Э. Конкуренция [Текст] / М.Э.Портер. – М.: Издательский дом «Вильямс», 2005 – 4500 пр. – ISBN 5-8459-0794-2

5.     Томас Йеннер. Інтеграція маркетингу і стратегічного менеджменту [Текст]:  Розвиток логістичної індустрії – Київ: ІІ ДП «Такі справи», 2007. – 64 с.