Савицька С.О.

Аспірантка кафедри політичної економії

обліково-економічного факультету

КНЕУ імені Вадима Гетьмана, м. Київ

 

Фактори вибору перевізника в умовах глобалізації

 

 

Присутність сучасних глобалізаційних процесів відчувається практично у кожній сфері економіки. Особливих перетворень зазнає сьогодні логістичний ринок. Економічне зростання країн, лібералізація їх економік, поява зон вільної торгівлі та активний розвиток міжнародних торгових, економічних і соціально-політичних відносин збільшує рух капіталу, товарів та інформації через національні кордони. У свою чергу створюється велика кількість транснаціональних компаній і фінансово-промислових груп, які починають активно використовувати для своїх потреб глобальні логістичні ланцюги і канали. Їх розвитку сприяють міжнародні транспортно-експедиторські та страхові компанії, глобальні телекомунікаційні мережі, компанії, що пропонують фінансові послуги, та інші структури. Активний розвиток науки стимулює використання нових технологій та інновацій в логістиці; доступність різноманітної інформації підвищує інформатизацію логістичних процесів; розвиток засобів зв’язку та транспорту полегшує доставку та обробку вантажів, високий рівень освіти та активне використання знань у праці вдосконалює роботу всього логістичного бізнесу за рахунок правильного використання трудових ресурсів і зростання компетенції персоналу. Крім того, прихід на вітчизняні ринки все більшої кількості транснаціональних компаній підвищує попит на логістичні послуги та конкурентну боротьбу між перевізниками. В таких умовах важливого стратегічного значення набуває питання вибору перевізника.

Вибір перевізника складається з багатьох факторів. Для когось вирішальним аспектом буде ціна. Для інших важливіше надійність та гарантії перевізника. Важливо пам’ятати, що при виборі постачальника послуги клієнт в першу чергу звертає увагу на якість обслуговування. До ключових параметрів якості обслуговування споживачів можна віднести:

·        можливість представника кур'єрської служби оперативно забрати кореспонденцію або вантаж;

·        час від отримання замовлення до доставки;

·        надійність і можливість доставки на вимогу;

·        стабільність постачання;

·        повнота і ступінь доступності виконання замовлення;

·        зручність розміщення і підтвердження замовлення;

·        об'єктивність цін і регулярність інформації про витрати на обслуговування;

·        пропозиції про можливість надання кредитів;

·        ефективність технології вантажопереробки на складах;

·        якість упаковки і виконання пакетних і контейнерних перевезень;

·        надійність і гнучкість постачання;

·        інформаційний супровід експрес доставки (ведення замовлення менеджером, самостійний контроль на сайті стану замовлення, своєчасне повідомлення про успішне виконання замовлення);

·        можливість доставки «особисто в руки»;

·        рівень ризику невдалої доставки або невиконання її термінів;

·        можливість вибору способу доставки.

 

Крім загальних вимог до перевізника існують ще особливі вимоги:

·        Географічна мережа експрес-доставки;

·        Обсяг послуг, що надаються;

·        Можливість ведення адресних розсилок кореспонденції або журналів;

·        Гнучкість системи цін і можливість знижок у кур'єрської служби;

·        Зовнішній вигляд кур'єрів і їх компетентність;

·        Престижність кур'єрської служби і термін її роботи на ринку.

 

Особливої уваги заслуговує такий фактор, як гарантії збереження вантажу. Це одна з головних переваг міжнародних компаній. Компанії «великої четвірки» (DHL, TNT, UPS, FEEX) працюють по так званій Варшавській конвенції перевізників. Даний документ передбачає компенсацію власникові загубленого або пошкодженого вантажу в розмірі $20/кг (але не більше $100) [2]. Крім того, багато хто надає можливість додатково застрахувати особливо цінний вантаж. В той же час вітчизняні компанії кур'єрської доставки про гарантію та компенсацію взагалі не говорять. І цей момент часто стає вирішальним у виборі компанії-перевізника.

Якщо рівень клієнтського сервісу і надійності компанії можна оцінити тільки після початку роботи, то для порівняння транзитного часу необхідно пам’ятати, що компанії його можуть рахувати по-різному -  в робочих або календарних днях, з днем забору вантажу та без. Що стосується порівняння тарифів дуже важливо звернути увагу на наступні моменти: Чи є вказаний тариф кінцевим, тобто, чи входять в нього ПДВ і інші додаткові збори, які можуть значно змінити кінцеву вартість доставки. Наприклад, багато компаній, особливо «велика четвірка», застосовують поняття «паливна надбавка», яка може складати від 6 до 20 % тарифу [3]. При чому паливна надбавка може змінюватися  як кілька разів протягом року, так і кожен місяць. Деякі компанії застосовують паливну надбавку лише для міжнародних відправлень, інші – на продукти в межах України та міжнародні послуги (залежно від способу доставки).

Підсумовуючи, можна сказати, що на вибір перевізника впливає досить багато факторів. Співвідношення окремих показників може змінюватися. Наприклад, в умовах дефіциту платіжних засобів високе значення набуває надання кредитів. У той час в країнах з розвиненою ринковою економікою найбільш значущим показником є надійність постачання. І якщо надійність постачання може пропонуватися як національними так і міжнародними компаніями, то першість у готовності надання кредиту завжди буде належати великим транснаціональним корпораціям. І хоча національні компанії- перевізники успішно конкурують у логістичній сфері, можливостей для більш вдалого розвитку історично мають транснаціональні компанії, які інвестуються з-за кордону та мають безпосередню підтримку своїх іноземних колег. Ні одна національна компанія, не зможе за кілька років похвалитися такою ж корпоративною культурою, яку мають транснаціональні компанії в результаті десятків років своєї діяльності. Тут орієнтиром для них має бути саме діяльність міжнародних лідерів. В той же час, міжнародні перевізники мають пам’ятати, що національні компанії активно розвиваються і в деяких нішах створюють здорову конкуренцію, не поступаючись якістю послуг.

 

 

 

Література

.

1.                                  Ломбас О. Логистические и маркетинговые аспекты внешнеторговой деятельности. // Ресурсы, Информация, Снабжение, Конкуренция. – 2005. - № 1. – с.64-68;

2.                Мясникова Л., Афанасьев М. Вызревание сетевой парадигмы и особенности глобальной логистики. // Ресурсы, Информация, Снабжение,

3.                Рынок почтовых услуг на пороге глобализации// РБК-Украина. -№30 – 2008.

4.                Персональный почтальон. Рынок услуг курьерской доставки в 2001 году// Деловая Столица.-№33-2001.

5.                Сергеев В.И. Логистика в бизнесе. - М.: ИНФРА-М, 2001.