Экономические науки/2. Учет и аудит

Лепетан І.М., Косовська С.В.

Вінницький національний аграрний університет

Економічна суть витрат та їх місце в управлінському обліку

Процес виробництва є однією з найскладніших ділянок облікової роботи, а тому потребує особливої уваги з боку бухгалтерів. Будь-яке виробництво завжди пов’язане з витратами, оскільки це — процес використання факторів виробництва, які втілюються у створеному продукті (товарі, послузі).

 Зміна економічних взаємовідносин в аграрному секторі економіки, реформування бухгалтерського обліку відповідно до Міжнародних стандартів ставлять нові вимоги до обліку і контролю виробництва та реалізації сільськогосподарської продукції. У зв'язку з цим потребує удоскона­лення облік процесів виробництва і реалізації продукції. Адже від якості обліку залежить правильне визначення фінансового результату діяльності підприємства.

 Питання бухгалтерського обліку витрат, методики визначення фінансових результатів, оподатковуваного прибутку та контролю за їх формуванням і відображенням у звітності є досить актуальними, досліджуються як науковцями, так і практикуючими бухгалтерами, аудиторами, менеджерами.

Метою даної роботи є огляд трактування різних авторів щодо економічної сутності витрат та їх управління з боку облікової системи підприємства.

Значний внесок у вирішення даного питання здійснили такі вчені  як: О.В. Гудима, Ю.О. Шумило, О.В. Корецький, О.І. Коблянська, С.Ф. Голов, М.Г. Михайлов, В.В. Сопко, С.П.Безруких.

У сучасній науці поняття «витрати» має різне значення. Залежно від розуміння сутності витрат підприємства доцільно розглянути такі його трактовки.

О.І. Коблянська розглядає витрати як найважливішу частину фінансової діяльності підприємства, тому слід знати порядок їх здійснення, обліу і розподілу[3, с.190].

На думку В.В. Сопка, витрати - це використані різні речовини і сили природи у процесі виробництва операційної та неопераційної діяльності: вони повязані з виготовленням конкретного, чітко визначеного виду виробу або конкретного виду наданої послуги, або виконаної роботи[4, с. 39].

С.П. Безруких трактує поняття «витрат» як сукупність живої та уречевленої праці на виготовлення продукції, виконання робіт і послуг та їх реалізацію[2, с. 79].

Згідно П(С)БО 16 «Витрати»  поняття витрат визнаються як зменшенням активів або збільшенням зобов'язань що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учас­ників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена[1].

Велика різноманітність трактувань зі сторони науковців щодо витрат підприємства свідчить про відсутність єдиного розуміння його сутності. Але, на нашу думку, витрати – це сукупність грошових, матеріальних та моральних ресурсів, що використовують господарські підрозділи в процесі їх функціонування.

Трактування поняття «витрати» є більш невизначеним словом в обліку, адже вони використовуються в різних значеннях.  Але незважаючи на це, витрати відіграють важливу роль в управлінському обліку, виступаючи об’єктом його дослідження.

Важливими передумовами організації обліку на підприємстві є обґрунтуван­ня складу витрат за кожним місцем виник­нення, уточнення класифікаційних ознак постійних та змінних витрат; обґрунтування параметрів виділен­ня центрів виникнення витрат; за дотримання яких несе відпо­відальність кожен центр, розробка порядку складання звітів про використання бюджетів та аналіз відхилень від норм.

У свою чергу управлінський облік спрямовує свої зусилля на ефективну організацію обліку витрат та сукупний аналіз впливу витрат на фінансо­вий результат підприємства. Головним є те, що введення управлінського об­ліку залежить від керівництва підприємства, яке намагається максимально швидко реагувати на зовнішні умови розвитку економіч­них процесів, асортименту й обсягів виробництва продукції і структури собіварто­сті.

На сьогоднішній день витрати є важливою економічною кате­горією, яка потребує нових підходів до управління ними через зазначені зміни, що відбуваються останнім часом у технологіч­ній та збутовій діяльності підприємств. Ефективне здійснення управління витратами, є запорукою високої економічної результативності діяльності підприємства, оскільки він є важливим інструментом господарювання. Накопичений практичний досвід щодо управління витра­тами на підприємствах України незначний, тому часто в наукових колах піднімається питання доцільності виокре­млення управління витратами в окрему галузь науку.

Тому, розглядаючи різні твердження щодо сутності витрат  підприємства та їх значення в управлінській системі підприємства, можна зробити висновок, що  витрати є центральним об’єктом дослідження управлінської системи будь - якого підприємства. Від того, як раціонально настроєний управлінський процес на підприємстві залежить якість та послідовність роботи його керівництва.

 

Список використаної літератури:

1. П(С)БО 16 “Витрати” (наказ Міністерства фінансів України від 29.11.99р. №290).

2. Безруких С.П. Управлінський облік та оперативний аналіз витрат виробництва за центрами відповідальності на сільськогосподарських підприємствах // Держава і регіони. – 2008. – № 6. С.79 – 81.

3. Коблянська О.І. Фінансовий облік.: Навч. Посібник. – 2-ге вид., - К.: Знання, 2007. – 471с.

4. Сопко В.В. Роль управлінськокого одліку в системі управління витратами. // Формування ринкових відносин в Україні. – 2007. – № 10. С.39