Ковальчук І.І.

НТУУ «КПІ», ФММ,  УС-61

АНАЛІЗ УМОВ РЕАЛІЗАЦІЇ ГРОШОВО-КРЕДИТНОЇ ПОЛІТИКИ В УКРАЇНІ

Сучасне середовище реалізації грошово-кредитної політики формується під впливом зовнішніх і внутрішніх чинників. Найнегативніший вплив має зовнішній чинник – поширення світової фінансової кризи. Точкою відліку фази кризи, що спричинила глобальне економічне «охолодження» вважають 15 вересня 2008 року – день банкрутства одного з найбільших інвес­тиційних банків США – «Lehman Brothers». Світова криза виявилася насам­перед у погіршенні глобальної ліквідності, яка зумовила обмеження доступу до ринків капіталу для суб'єктів фінансового та нефінансового секторів вітчизня­ної економіки, зниження інтересу інвесторів до України та відплив іноземного капіталу. Іншим проявом цієї кризи було зниження попиту та цін на експортну продукцію українських виробників через рецесію у країнах-споживачах, що призвело до втрати ринків збуту, зменшення обсягів експортної виручки та па­діння промислового виробництва більше як на третину.

Внаслідок дії цих чинників з вересня 2008 року зведений платіжний баланс України став від'ємним, а його фінансування відбулося за рахунок резервних ак­тивів НБУ. Якщо до осені 2008-го динаміка платіжного балансу була такою, що давала можливість НБУ головним чином викуповувати іноземну валюту, попов­нюючи золотовалютні резерви країни, то з вересня ситуація змінилася на проти­лежну. Вперше з 1999 року Україна мала від'ємне сальдо платіжного балансу, яке за підсумками 2008 року становило 9464 млн дол. США і було профінансовано на 4864 млн дол. за рахунок резервних активів і на 4600 млн дол. – за рахунок ви­користання кредиту Міжнародного валютного фонду, одержаного в листопаді 2008-го. За січень – березень 2009 року від'ємне сальдо платіжного балансу в за­гальному обсязі 5227 млн дол. було покрито також за рахунок міжнародних резер­вів НБУ. Зменшення надходжень експортної виручки та від’ємне сальдо фінан­сового рахунку платіжного балансу України спричинили зниження пропозиції іноземної валюти на внутрішньому ринку. Ці чинники разом із зростанням недо­віри до банківської системи та значними девальваційними очікуваннями, що під­бурювалися в засобах масової інформації, зумовили девальваційний тиск на грив­ню й необхідність вжиття центральним банком заходів щодо курсової стабілізації, у тому числі проведенням інтервенцій із продажу іноземної валюти з міжнародних резервів.

Як показує світовий досвід, банківську кризу, для якої притаманний високий рівень залежності від іноземних запозичень, важко долати без втручання МВФ. Україна не стала винятком: неоптимальна структура платіжного балансу, від'ємне сатьдо якого за поточними операціями покривалося надходженнями за фінансовим рахунком, тривалий час створювало загрози фінансовій стабільності країни. З вересня 2008 року ці загрози реалізувалися, і Україна змушена була звернутися за допомогою до МВФ для розвязання проблеми покриття дефіциту платіжного балансу. Наданню першого кредитного траншу МВФ у листопаді 2008-го переду­вало підписання Меморандуму України та МВФ, відповідно до якого обов’язковими для виконання є певні кількісні показники (критерії ефективності) програ­ми "стенд-бай" щодо дефіциту бюджету, грошової бази й чистих міжнародних резервів НБУ. В аспекті умов реалізації грошово-кредитної політики ці вимоги МВФ є також важливим обмежувальним зовнішнім чинником, обов'язковість до­тримання яких зумовлює необхідність проведення монетарної політики в межах "стель" на грошову базу й валютні резерви НБУ, які є доволі жорсткими.

Щодо боргового чинника, то наприкінці І півріччя 2008 року обсяг валово­го зовнішнього боргу становив 97,5 млн. дол. США. Наприкінці року він збіль­шився до 103,2 млрд. дол. (56,7 % ВВП). За розрахунками МВФ максимально до­пустимою сумою зовнішнього боргу для країн із низьким і середнім рівнями доходів є сума на рівні 49,7 % ВВП. При перевищенні цього показника надто високою є ймовірність розгортання фінансових криз, що й сталося в Україні. У структурі зовнішнього боргу в докризовий період близько третини становив короткостроковий капітал, що, як відомо, має переважно спекулятивне походжен­ня, і восени 2008-го зміна напряму його руху була однією з багатьох причин девальвації курсу гривні.

Нині особливе занепокоєння викликає сформована суб'єктна структура зов­нішнього боргу, в якій станом на кінець 2008 року левова частка (81,3 %) нале­жала приватному боргу – банківському сектору (38,2 %) та іншим секторам еко­номіки (43,1 %)6. Агресивна боргова політика саме цих суб'єктів ринку призвела до того, що вони разом із позичальниками банківських кредитів у іноземній ва­люті зазнали найбільшого валютного ризику через девальвацію обмінного курсу долара, яка різко збільшила гривневе обслуговування боргу.

На окрему увагу заслуховує боргова ситуація вітчизняних банків, які в умовах кризи стали заручниками ризикованої політики надмірних іноземних запозичень (потреби в них в умовах надлишкової ліквідності банківської системи у 2006 – на початку 2008 років не було), кредитної експанції та доларизації кредитів. Валютні ризики, перекладені банками на позичальників, сьогодні обернулися для кредиторів на кредитні ризики, проявом яких є масові неповернення кредитів в іноземній валюті, насамперед іпотечних та автокредитів, унаслідок боргового навантаження, що для багатьох позичальників стало непосильним через девальвацію гривні й від­сутність джерел доходів в іноземній ватюті. З метою обмеження боргового тиску на позичальників НБУ з березня 2008 року запровадив валютні аукціони, на яких про­дається валюта (за курсом НБУ, шо нижче ринкового) банкам за заявками позичальників для погашення кредитної заборгованості за валютними кредитами в до­ларах та євро. Лише в березні 2009 року НБУ провів 6 валютних аукціонів для задоволення потреб клієнтів банків – фізичних осіб на загальну суму 254,5 млн дол. США та 1,8 млн евро .

Середовише реалізації монетарної політики НБУ залишається складним і че­рез низку об'єктивних внутрішніх умов. Слід відзначити насамперед недоскона­лість законодавчого поля діяльності банків, яке зумовлює факт незахищеності права власності та можливість безкарного проведення рейдерської атаки.