Магістр Гірка Катерина Сергіївна

Приватний вищий навчальний заклад «Буковинський університет»,м. Чернівці

Малий та середній бізнес в період кризи.

Підтримка становлення та розвиток малого та середнього бізнесу в Україні є одним з визначальних пріоритетів державної політики з перших років економічних реформ. Вагома роль малих та середніх підприємств у забезпеченні конкурентного середовища, гнучкості і національної економіки, зайнятості та доходів населення здобула широке визнання на всіх рівнях та знайшла свій вияв у здійсненні спеціальних заходів державної політики щодо підтримки розвитку малого бізнесу в Україні. 
Малий бізнес - це самостійна, систематична господарська діяльність малих підприємств будь-якої форми власності та громадян-підприємців (фізичних осіб), яка проводиться на власний ризик з метою отримання прибутку. Практично, це будь-яка діяльність (виробнича, комерційна, фінансова, страхова тощо) зазначених суб’єктів господарювання, що спрямована на реалізацію власного економічного інтересу.[4 ст.7]

Проблемам розвитку малого підприємництва присвячені праці таких відомих українських вчених як: А.І. Барановського, І.Г. Ганечко, Ю.І. Єханурова, О.В. Жука, В.В. Корнеєва, О.Є. Кузьміна, Н.Л. Лесик, Д.В. Ляпіна, Н.В. Савки, О.В. Титаренко, В.К. Черняка, Ю.Ю. Юрченко. В Росії ці питання висвітлювали: В.С. Афанасьєв, А.О. Блінов, В.Н. Ічитовкін, П.О. Мягков, В.А. Рубе, В.Е. Савченко, А.А. Шулус. Західна економічна думка представлена дослідженнями: П. Бернса, Й. Ворста, П. Друкера, П. Равантлоу, Д. Сторея, П. Хейне, Г. Хоскінга, Й. Шумпетера та інших вчених.

Нині сектор малого бізнесу в Україні характеризується високим ступенем ефективності господарювання. Вони мають багато таких рис, які не можуть бути притаманні великим підприємствам. Саме мале підприємство здатне найоперативніше реагувати на кон'юнктуру ринку і таким чином надавати ринковій економіці необхідної гнучкості. Ця властивість малого бізнесу набуває особливого значення в сучасних умовах, коли відбувається швидка індивідуалізація і диференціація споживацького попиту, прискорення науково-технічного прогресу, розширення номенклатури товарів та послуг. Крім того, малий бізнес мобілізує значні фінансові й виробничі ресурси населення ( у тому числі трудові й сировинні), які за його відсутності не були б використані. Одночасно українські підприємства потерпають від надмірних податків і складної системи регулятивних норм. Але останнім часом спостерігається значний ріст малого бізнесу в багатьох сферах: запровадженні нових гнучких технологій; розширенні попиту споживачів, який відходить від стандартних товарів масового виробництва, і звертається до товарів, які мають свій стиль і характерні риси. Ці досягнення можна пояснити певними перевагами малих підприємств у пристосування до умов перехідної економіки.

В період кризи роль малого бізнесу знову набула актуальності. В країнах ЄС на малий та середній бізнес припадає до 60-70% ВВП. В цих країнах підтримка малого та середнього бізнесу включена до антикризових програм. Так Європейський інвестиційний банк виділив 30 млрд. євро для кредитування малих підприємств. В Україні нараховується 324 тис. малих підприємств, в яких працює 1,7 млн. найманих працівників, або 18,4% від їх загальної кількості. Обсяг реалізованої продукції становить 106 млрд. грн., або 4,4% її загального обсягу. Малий та середній бізнес формує в Україні близько 15% ВВП, що у 4,5 рази менше, ніж в країнах ЄС.[3, ст.78]

До факторів, що стали пригнічувати розвиток малого підприємництва в умовах кризи слід віднести наступні:

1.                     погіршення умов господарювання;

2.                     ріст орендної плати;

3.                     збільшення кредитних ставок;

4.                     зростання місцевих податків та зборів;

5.                     згортання банківського кредитування і необхідність повернення валютних позик при різкій девальвації гривні.[2, ст. 155]

Сьогодні саме з малим підприємництвом держава пов’язує надію на швидкі позитивні структурні зміни в економіці, вихід з економічної кризи та створення умов для розширення впровадження ринкових реформ. Як зазначено в нещодавно прийнятому Верховною Радою Закон України: ”Про державну підтримку малого підприємництва ”, воно розглядається як “провідна сила в подоланні негативних процесів в економіці та забезпеченні сталого позитивного розвитку суспільства, як одна із сфер забезпечення зайнятості населення, запобіганню безробіттю та створення нових робочих місць ”.[1]

Перспективи малого і середнього бізнесу пов’язані і з його особливою роллю як в переході до ринкової економіки, так і в її становленні.

Великою мірою роль малого підприємництва полягає у вирішенні питання зайнятості, що проявляється, насамперед, у здатності малого та середнього бізнесу створювати нові робочі місця і поглинати надлишкову робочу силу. Особливо - це стосується нинішнього стану справ, як в Україні так і в цілому. Адже в той час, коли йде процес скорочення робочих місць на великих підприємствах, малі фірми не тільки зберігають, але й створюють нові робочі місця. З огляду на це, як, до речі свідчить і зарубіжна статистика, мале підприємництво є більшим стабілізуючим фактором, ніж велика індустрія.

Виходячи з вище наведеного, можна сказати ,що розвиток малого підприємництва вкрай необхідний. Його становлення має позитивне значення для національної економіки , що значною мірою обумовить створення сучасної ринкової економіки з соціальною спрямованістю.
Література:

1. Закон України: ”Про державну підтримку малого підприємництва ”

2. З.С.Варналій. Малий бізнес в Україні: проблеми та перспективи розвитку//Урядовий кур’єр.-2007.№62-63.

3. В.Ф.Волик. Становлення малого та середнього бізнесу в Україні і його наслідки//Актуальні проблеми економіки.-2008-№8.

4. В.Г.Герасимчук. Розвиток підприємництва: діагностика, стратегія, ефективність.-К.:Вища школа, 2006.