Совгіра С.В., Гончаренко Г.Є., Лаврик О.Д.

Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини

 

АНТРОПОГЕННІ ЛАНДШАФТИ БАСЕЙНУ РІЧКИ РІВ

 

Південніше від м. Вінниці у Південний Буг впадає права притока Рів (довжина 100 км, площа басейну 1160 км2) [4, с.167]. Бере початок з джерел західніше с. Охрімівці Хмельницької області, протікає Віньковецьким і Деражнянським районами Хмельницької області та Барським і Жмеринським районами Вінницької області й значно відрізняється за природними умовами завдяки тому, що її басейн розташований у межах найбільш припіднятої частини Подільської височини, де абсолютні висоти поверхні сягають відмітки 370 м [2, с.78]. Басейн має грушоподібну, асиметричну форму завдовжки до 80 км і пересічною шириною 14 км; на схилах часто зустрічаються яри і балки. Долина V-подібна, у верхній течії неглибока - 10-15 м, ширина її 0,7-1,3 км, найбільша (до 3 км) - в районі м. Бар. Береги круті, розорані, частково заліснені. Заплава двобічна, завширшки до 800 м, поблизу м. Бар заболочена. Річище, в якому іноді зустрічаються острови і валуни, слабозвивисте, завширшки 10-20 м (максимальна ширина - до 48 м), а швидкість течії до 0,6 м/с. Живлення мішане, переважно дощове. Замерзає з середини грудня до 15-20 березня, а в останні роки крига скресає раніше.

У верхній частині р. Рів приймає численні малі (до 10 км) притоки. Через кожних 3-5 км річка перегороджена дамбами із заболоченими та зарослими очеретом і комишем ставками. На окремих ділянках р. Рів пересихає, тут споруджено руслові водосховища і ставки (понад 100). І так до с. Шершні, що знаходиться за 10 км на захід від м. Бар. Саме тут р. Рів приймає одну з двох найбільших приток - річку Ровець. При злитті річок створено каскад водосховищ, з яких найбільші - Гармаки і Шершні. Береги в районі середньої течії високі, круті, що часто у вигляді лісових або степових «стінок» піднімаються над руслом на 20-35 і більше метрів [2, с.78]. За дамбою-дорогою та мостом у м. Бар річка Рів та її заплава протягом 4,5 км знаходяться у найбільш занедбаному стані (смітники цукрового заводу, річище змінене каналом). До с. Антонівка - зарослі очеретом водосховища, що поступово переходять одне в одне. У нижній течії річка з’являються утворює пороги. Вода використовується для рибальства і технічних потреб [1, с.71-72].

Від Браїлова до впадіння в Південний Буг, долина р. Рів типова для Центрального Побужжя. Течія повільна, береги невисокі, схили розорані, безлісі. Широке заболочене, заросле комишем гирло у західній околиці м. Гнівань непомітно зливається з руслом Південного Бугу [2, с.80].

Поява промислових ландшафтів в басейні р. Рів пов’язана із добуванням покладів корисних копалин на цій території. В межах території поширені нерудні корисні копалини, які є природним будівельним матеріалом (с. Широка Гребля Літинського р-ну - розробки глини та граніту). Гнівань-Вітавський гранітний кар’єр (східна околиця с. Широка Гребля) має глибину 2-3 м. Під час розробок спостерігається вихід тріщинних вод, що примушує постійно її відкачувати [2, с.182].

Частково рекультивовано відвали гранітного кар’єру біля с. Широка Гребля (західна околиця села), де на пісково-суглинистій ґрунтосуміші вирощують різні сільськогосподарські культури, врожайність яких мало відрізняється від антропогенно-натуральних аналогів. А на частково-рекультивованій території відвалів, у межах дамби Вітавського гранітного кар’єру місцеві жителі вирощують картоплю.

Різноманітність мікроформ рельєфу, механічного та хімічного складу, різні умови зволоження відвалів і кар’єрів зумовлюють зростання різних рослинних угруповань, видовий склад яких урізноманітнюється і, може надалі слугувати генофондом і розселенням лікарських рослин (цикорію звичайного, цмину піскового, звіробою звичайного, буркуну лікарського, ромашки лікарської).

Деякі покинуті кар’єри можуть використовуватися для рекреації - створення пляжів (поблизу с. Широка Гребля, м. Гнівань), відпочинку та рибальства (с. Широка Гребля, м. Гнівань), давній кар’єр до 10 м заповнений водою, інший - 1,5 м [2, с.185].

Є кар’єри, які стають сміттєзвалищами (с. Широка Гребля - стихійний кар’єр на східній околиці села, відвали Вітавського гранітного кар’єру).

В результаті докорінних перетворень не лише ґрунтів, фіто- та зооценозів, але і літологічного складу ґрунтоутворюючих порід - літогенної основи ландшафту на місці кар’єрів, рекультивованих земель, замулених ставків виникли змінені геосистеми.

У басейні р. Рів створено понад 80 штучних аквальних комплексів із низькими рекреаційними характеристиками (задовільний санітарний стан води, замулене дно, незначна глибина), де переважає рибальство. Лімітуючим чинником для рекреації є значна заболоченість долини р. Рів (5,7%), висока питома вага орних земель (51,8%), висока площа селитебних ландшафтів (15,9%). Загальна протяжність берегової лінії становить понад 25 км, де створено 4 штучні пляжі з орієнтованою ємністю 800 чол. / рік. [2, c.228].

Дорожні ландшафти басейну р. Рів зазнають суттєвих змін. Старі ґрунтові дороги, особливо ті, що прокладені в лесоподібних суглинках та лесах на схилах або пагорбах, завдяки ерозійному розмиву самої дороги та неодноразового вивітрювання її поверхні, заглиблені на 1-2, іноді 6-8 м у порівнянні з довкіллям (м. Бар). Прилеглі до таких ділянок доріг схили, здебільшого круті (60-80°) або навіть прямовисні, легко розмиваються атмосферними опадами (особливо зливами, тут характерні осипи), залишаються без рослинності. [2, c.237].

Як і інші типи ландшафтів лісогосподарські зазнають ще більшої трансформації. Сучасна трансформація лісової рослинності басейну р. Рів прослідковуються у декількох напрямках:

-         скорочення лісових масивів із одночасним розчленуванням на невеликі ділянки;

-         зміна структури й видового складу деревостанів лісів;

-         скорочення структури висотної диференціації лісової рослинності (переважають грабові та дубово-грабові ліси);

-         формування паталогічних морфологічних та спадкових ознак лісових масивів [2, с.174].

Ландшафтні екосистеми р. Рів можна зберегти завдяки стародавнім центрам міст і містечок, приурочених до оригінальних природних об’єктів (меандри річок в м. Гнівань та м. Бар). Тому й тепер їх старовинна архітектура й антропогенна природа мають неабияке значення у формуванні містечкового «образу» Центрального Побужжя. Зразком у цьому відношенні є містечко Бар. Оберігати тут потрібно не лише оригінальну архітектуру, але й природу ділянок, на яких вони розташовані. У стародавніх центрах містечок суттєвих змін зазнали рельєф, ґрунти, рослинність, а також ландшафтні комплекси рангу фацій та урочищ. Обов’язковим тут є рови та вали, значні ділянки вимощені камінням, не до кінця розкриті таємниці підземних ходів, а нашарування антропогенних порід мають потужність до десятків метрів. Вони й зараз відіграють помітну роль у ландшафтній структурі містечка Бар, їх функціонуванні та формуванні архітектурного образу [3].

 

Література:

1. Географія Вінницької області: пробний навчальний посібник для середньої школи / за ред. Денисика Г.І, Жовнір Л.Ф. – Вінниця: Гіпаніс, 2004. – 308 с.

2. Середнє Побужжя / За ред. Г.І. Денисика. – Вінниця: Гіпаніс, 2002. – 280 с.

3. Трансформація ландшафтних екосистем річкових долин Центрального Побужжя: Монографія / Г.Є. Гончаренко, С.В. Совгіра, О.Д. Лаврик, В.Г. Гончаренко. – К. Наук. світ, 2009. – 329 с.

4. Юденич О.Н. По річках України. – К.: Радянська школа, 1968. – 301, [2] с.