Красіна Ю. О.,1 Хромих Н. О.2

 

Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара

1Кафедра фізіології та інтродукції рослин факультету біології, екології та медицини. 2 Науково-дослідний інститут біології

 

Вплив забруднювачів водойм на глутатіон-трансферазну активність у тканинах вищих водних рослин

 

Техногенне навантаження Дніпропетровщини призвело до зниження природної буферної ємності водойм внаслідок скидання неочищених стічних та зливових вод з урбанізованих та сільськогосподарських територій, розсіювання шкідливих викидів через атмосферу [4, 5]. Вищі водні рослини проявляють різну стійкість до підвищеного вмісту у водоймах біогенних елементів, хлоридів, сульфідів, важких металів, що призводить до посиленого розвитку одних видів й пригнічення або щезнення інших [1, 3, 5]. Процеси самоочищення водойм значною мірою можливі завдяки існуванню в них вищої водної рослинності. У деяких видів вищих водних рослин наявні системи детоксикації антропогенних забруднювачів, які здійснюють окислювальну деструкцію ксенобіотиків (фенолів, пестицидів тощо) за участю ферментів [5]. Виявлено активацію аскорбат-глутатіонового циклу у відповідь на вплив кадмію, заліза та інших важких металів [7]. Проте на сьогодні недостатньо досліджено участь ферментних захисних систем вищих водних рослин в адаптації рослин до умов антропогенно-забрудненого середовища.

У малих річках Дніпропетровщини до найбільш поширених макрофітів належать рогіз вузьколистий (Typhetum angustifoliae L.), фітомаса якого може сягати 900 г/м2,  та очерет південний (Phragmites australis (Cav.) Trin. ex steud ) з фітомасою 7400 г/м2  [2], тому саме ці рослини були об’єктами дослідження.

Метою роботи було вивчення особливостей функціонування одного з головних захисних ферментів - глутатіон-S-трансферази (GST) - у вищих водних рослинах за умов впливу забруднювачів водного середовища. Рослини відбирали у річках Оріль (низький рівень антропогенного забруднення, умовний контроль) та Самара (поблизу викидів хімічного комбінату). Каталітичну активність ферменту у коренях та стеблах  рогозу й очерету вимірювали за [6] і виражали в нанокаталах/г тканини.

За контрольних умов рівні активності глутатіон-S-трансферази були специфічними відносно виду рослин та тканини, при цьому у коренях активність ферменту була більшою в очерету, тоді як у стеблах найвищу активність виявлено для рогозу (табл.).

Таблиця. Активність GST (нкатал/г тканини) в органах водних рослин у водоймах з різним ступенем антропогенного забруднення

Об’єкт дослідження

Активність GST, M±m

р

До контролю, %

Річка Оріль (умовно чиста водойма, контроль)

Очерет (корені)

5,018±0,000

-

-

Очерет (стебла)

9,135±1,131

-

-

Рогіз (корені)

2,568±0,555

-

-

Рогіз (стебла)

12,244±1,247

-

-

Річка Самара (антропогенно забруднена водойма)

Очерет (корені)

8,363±0,725

0,015

166,7

Очерет (стебла)

35,764±0,741

0,002

391,5

Рогіз (корені)

3,459±0,430

0,213

134,7

Рогіз (стебла)

29,396±0,000

0,002

240,1

Примітка. Розбіжності достовірні при р≤0,05.

Установлено, що в обох видів вищих водних рослин за контрольних умов рівень активності GST у стеблах перевищував такий показник у коренях: у рогозу в 4,8 рази, а в очерету – тільки в 1,8 рази.

В обох видів рослин із забрудненої водойми у коренях і стеблах активність ферменту перебільшувала контрольні показники в 1,4-3,9 рази. У стеблах обох видів рослин із забрудненої водойми також виявлена більш висока активність ферменту, ніж у коренях, причому для рогозу показник перевищений у 8,5 рази, тоді як для очерету лише в 4,3 рази. Тобто, вплив забруднювачів в рослинах обох видів викликав зростання активності захисного ферменту, причому у стеблах – набагато більш суттєве. Ймовірно, знешкодження токсичних речовин більш інтенсивно проходило саме у клітинах стебел досліджуваних водних рослин. Таким чином, в коренях і стеблах рослин із забрудненої водойми виявлено значне зростання активності GST, що вказує на активацію глутатіон-залежної ферментної системи вищих водних рослин.

 

1. Барановский Б. А. Современное состояние малых рек степной зоны Украины / Б. А. Барановский, В. В. Демьянов, В. И. Гринюк // Тези доп. міжнар. конф. “Екологія кризових регіонів України”. – Дніпропетровськ: РВВ ДНУ. – 2001. – С. 109.

2. Барановский Б. А. Влияние режима освещенности прибрежной зоны озера Княгиня на состав макрофитных биогидроценозов / Б. А. Барановский, И. А. Иванько, Н. И. Загубиженко // Вісник Дніпропетровського університету. Серія Біологія. Екологія. – 2005. N 3/2. – С. 3-7.

3. Барановський Б. О. Фіторізноманіття ландшафтного заказника Богуславський (Павлоградський р-н Дніпропетровської обл.) // Вісник Дніпропетровського ун-ту. Серія Біологія. Екологія. – 2006. - № 3. – С. 6-11.

4. Відновна гідроекологія порушених річкових та озерних систем (гідрохімія, гідро екологія, гідрологія, управління) / Й. В. Гриб, М. О. Клименко, В. В. Сондак, Л. А. Волкова / Навч. посібник. – Рівне: ППФ “Волинські обереги”, 1999. – Т. 1. – 348 с.

5. Лукина Л. Ф., Смирнова Н. Н. Физиология высших водных растений / Отв. ред. Мусиенко Н. Н.; АН УССР, Ин-т гидробиологии. – К.: Наукова думка, 1988. – 188 с.

6. Jacoby William B.  Glutation Transferases : Methods in Enzymology. – Acad. Press. INC. – 1985. – P. 495-510.

7. Nissen P., Bebson A. A. Arsenic metabolism in fresh-water and terrestial plants // Physiol. Plant. – 1982. V/ 54, N 2. – P. 446-450.