К.е.н. Петрашко Л.П.                                                                                           ДВНЗ « Київський національний економічний університет ім.. В.Гетьмана»    Україна

Відповідальне лідерство: стратегічний орієнтир вектору «Університет – програми – технології»

Параметри дискусії, щодо місця і ролі Університету в суспільстві, трансформації його інституційних функцій, необхідності визнання неминучого відмирання традиційних парадигм досліджень і викладань, давно вийшли за межі національних держав і перетворилися в транснаціональні.

Аналіз сучасних, як  національних, так і  зарубіжних тенденцій і тактичних моделей реформування університетської освіти дозволяє зробити висновок, що названа реформа не зводиться до боротьби зі зловживаннями та аномаліями і навіть не прагне цього. Університетська реформа – це завжди створення нових традицій та звичаїв, і починається вона з визначення місії Університету. Університет  завжди був і є продуктом історичних умов свого існування. Структурна діагностика сучасних трансформацій інституційної функції Університету частково відображена в  порівняльній характеристиці  історичних моделей його розвитку [табл. 1].

Університетську сцену викладання не можна розглядати у відриві від інституційного контексту освіти. Практика викладання тісно пов’язана з простим  протиріччям між часом, який займає викладання та адміністративною логікою, яка віддає пріоритет ефективній передачі інформації. На наш погляд, основною ціллю педагогіки  і є сцена викладання, яку ні в якому разі не можна прирівнювати до  процесу передачі інформації, що завершується виставлянням балів, або присудженням ступеню. Сила викладання повинна визначатися і аналізуватись, як змістом, так і мережею зобов’язань ( відповідальністю).

 

                                                                                     Таблиця 1

Порівняльна характеристика історичних моделей розвитку Університету

 

Критерії

Історичні моделі розвитку

Епоха модерну – Університет культури

Епоха постмодерну -  університет досконалості

Університет - майбутнього

Основні цінності

Розвиток, закріплення, поширення національної культури

Виховання просвіщенного і ліберального чиновника

 

Виховання професійного і соціально відповідального громадянина

Основні агенти (ряд значимості)

Професор, студент, адміністратор

Адміністратор, професор, студент

Студент, професор, адміністратор

Центральна фігура

Професор – вчений і викладач

Адміністратор – загальна інтеграція

Мислення  - спільний процес

Ракурс викладання

Предмет викладання і дослідження, критика

Пріоритет  досконалості форми викладання

Соціальна відповідальність,етична чесність

Соціальна роль

Ідеологічний апарат  держави

Бюрократична машина

Підготовка соціально відповідальних професіоналів

 

 

Така аргументація дозволяє визначити Університет, як простір структурно незавершеної практики мислення. В епоху модерну він був втіленням моделі ідеального суспільства, моделі раціонального співтовариства. В епоху пост модерну відбувається поступове перетворення Університету в модель практичного мислення в неідеальних умовах, втрата привілейованого статусу моделі суспільства. Сучасне середовище глобальних  змін вимагає від Університету відкриття дороги інноваційному і креативному мисленню. Такі інновації акцентують увагу на двох моментах: позиціювання Університету в суспільстві і внутрішнього наповнення його інституційних функцій.

Виходячи з перспективи загального дисциплінарного перегрупування, необхідно   проаналізувати можливі способи функціонування Університету, як місця існування общини мислителів кардинально відмінної від  корпорації. Названа відмінність визначається зміною ролі і функції інтелектуала (професора -  викладача, студента). Тому що, саме спільними зусиллями представників Університетів потрібно впливати на напрямок  процесу трансформації ціннісних орієнтирів сучасного Університету за допомогою свободи та відповідальності мислення. Необхідно мотивувати Університети потребою знаходити відповіді на життєві питання студентів та суспільства. А основним сучасним стратегічним орієнтиром розвитку Університету визначити виховання  соціально – відповідального професіонала, базовими цінностями якого будуть свобода, демократія та відповідальність.

Література

1.     Ортега – и Гассет,Х. Миссия университета [Текст] / пер. с исп. М.Н.Голубевой, А.М.Корбута; Гос. ун – т – Высшая школа экономики. – М.: Изд. дом Гос. ун – та – Высшей школы экономики, 2010. – 144 с.

2.     Pelican J. The Idea of University: A Reexamination. New Haven: Yale University Press, 1992