Андрієвська В.М.

Харківський національний педагогічний університет імені Г.С. Сковороди

Вимоги до впровадження комп’ютера у початкову ланку шкільної освіти

Процес інформатизації освітнього простору стрімко охоплює й її початкову ланку. Це зумовлює уточнення вимог до педагогічно доцільного використання комп’ютера у початковій школі.

Застосування комп’ютера у практиці навчання молодших школярів ґрунтується на обов’язковому дотриманні ряду вимог, серед яких:

                 вимоги до влаштування й обладнання комп’ютерних класів;

                 вимоги до організації роботи молодших школярів з комп’ютером;

                 ергономічні вимоги до прикладних програмних засобів, орієнтованих на учнів молодшого шкільного віку;

                 вимоги до змісту навчального матеріалу в електронному ресурсі. 

Перша вимога пов’язана з дотриманням санітарно-гігієнічних норм та правил у комп’ютерних класах, до яких належать: температура приміщення, вологість, швидкість руху повітря на одну людину, наявність шкідливих речовин у приміщенні, статичної електрики, що іонізують та не іонізують випромінювання, концентрація пилу, вуглекислого газу, шум і вібрація, освітленість. Основними нормативними документами з цього питання є Державні санітарні правила та норми “Влаштування і обладнання кабінетів комп’ютерної техніки в навчальних закладах (ДсанПіН 5.5.2.009-98)”, затверджені Постановою Головного санітарного лікаря України від 30.12.1998 р. №9[20] [3].

Так, зокрема, аналіз наукових джерел дозволив визначити такі вимоги до влаштування й обладнання комп’ютерних класів: комп’ютери повинні знаходитися у спеціальному кабінеті загальною площею понад 72 м2 зі спеціальним меблевим обладнанням. В кабінеті не повинно бути більше 12 робочих місць, при цьому на одне робоче місце має припадати не менше 6 м2. Для підтримки працездатності школярів температура повітря в кабінеті повинна бути від +18 до +22С, рівень шуму не може перевищувати 45 дБА, відносна вологість в приміщенні має бути від 30 до 40% [1, 2, 3 та ін.].

Вимоги до організації роботи молодших школярів з комп’ютером висвітлено у Державних санітарних правилах і нормах “Середні загальноосвітні навчально-виховні учбові заклади (школи, ліцеї, гімназії). Устаткування, утримання середніх загальноосвітніх навчально-виховних закладів та організація навчально-виховного процесу (ДСанПіН 5.5.2.008-98)” затверджені постановою Головного санітарного лікаря України від 30.12.1998 р. №8[19] та у Державних санітарних правилах та нормах “Режим праці учнів на персональних комп’ютерах (ДСанПіН 5.5.2.009-98)” затверджені Постановою Головного санітарного лікаря України від 30.12.1998 р. №9[20] [3].

Зокрема, учитель повинен контролювати правильну робочу позу школярів при роботі з комп’ютером. Правильною вважається така поза, при який робота здійснюється з найменшими зусиллями, виключаючи стискування внутрішніх органів. З метою попередження негативного впливу на здоров’я учнів молодшого шкільного віку рекомендується обмежувати тривалість роботи з комп’ютером: дітям 6 років – до 10 хвилин, 7-8 років – до 15 хвилин, 9 років – до 20 хвилин [2, 3 та ін.]. Крім того, учні початкової школи мають бути поінформовані щодо правил поведінки в комп’ютерному класі.

Ергономічні вимоги до програмних засобів [1, 3] стосуються розташування та оформлення матеріалу, використання графічних та звукових ефектів. Зокрема, інформація на екрані повинна бути візуально структурована й органічно поєднуватися з аудіоінформацію; головну інформацію доцільно розташовувати в середині екрана; відстані між рядками тексту повинні бути більші, ніж висота символів; довжина рядка тексту має бути короткою тощо. Крім того, слід пам’ятати, що читання інформації учнями молодшого шкільного віку з екранів монітора швидко призводить до стомленості очей, тому перевага має бути віддана позитивному контрасту: темні знаки на світлому фоні.

Ергономічні вимоги стосуються також колірно-графічного оформлення комп’ютерних програм. У зв’язку з цим, для навчального процесу рекомендується обирати комп’ютерні програми, які враховують психологічну реакцію особистості на колірне оформлення. Це дозволить привернути увагу школярів, підвищити активність в конкретний момент навчання, не призводячи до втоми.

Вимоги до змісту навчального матеріалу в електронному ресурсі стосуються педагогічно правильного компонування навчальної інформації. Зокрема, інформація повинна бути чіткою, логічно зв’язаною, зрозумілою й короткою; створювати в учнів відчуття комфорту при роботі; не нав’язувати темп пред’явлення інформації.

Аналіз прикладних програмних засобів навчального призначення показав, що складною задачею для вчителя є відбір таких програмних засобів, які відповідають змісту конкретного уроку і дозволяють сформувати необхідні вміння або навички за обмежений санітарно-гігієнічними нормами термін. Ураховуючи санітарно-гігієнічні вимоги до організації роботи учнів початкової школи з комп’ютером, вимоги до прикладних програмних засобів навчального призначення наголошуємо, що організація роботи молодших школярів за комп’ютером повинна бути короткочасною. Цьому сприяють потужні можливості освітніх ресурсів, які дозволяють значно прискорити виконання тривалих операцій, уникнути складних обчислень, автоматизувати перевірку й оформлення результатів діяльності та зосередити увагу школярів щодо вирішення зазначеної ситуації.

Таким чином, додержання вимог до використання комп’ютера у практиці навчання молодших школярів дозволяє організовувати цілком безпечну роботу учнів з комп’ютерною технікою в межах навчального процесу.

Література

1.                 Антропова М. В. Гигиена труда учащихся общеобразовательной школы / М. В. Антропова. — М. : Учпедгиз, 1960. — 241 с.

2.                 Полька Н. С. Гігієнічне обґрунтування принципів і критеріїв безпечного застосування комп’ютерної техніки у навчанні молодших школярів : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня. док. мед. наук : спец. 14.02.01 “Гігієна” / Н. С. Полька. — К., 2001. — 35 с.

3.                 Шакотько В. В. Методика використання ІКТ у початковій школі / В. В. Шакотько. — К. : Комп’ютер, 2008. — 128 с.