Стешенко Л.

 

Національний Університет

«Юридична академія України імені Ярослава Мудрого»

 

Актуальні питання, пов`язані з формуванням

постійних комісій місцевих рад

 

У сучасних умовах державотворення важливого значення набувають питання оптимальної організації та ефективного функціонування органів місцевого самоврядування – одного з базових інститутів правової демократичної держави. Постійні комісії є найважливішими робочими органами місцевих рад, що складаються з числа депутатів, формуються на першій сесії новообраної ради, мають обов'язковий характер. Їх діяльність сприяє якісній підготовці та опрацюванню рішень представницького органу, організації системного та комплексного контролю за станом їх виконання.

Постійні комісії були предметом активних науково-теоретичних та практико-прикладних досліджень за радянських часів, в межах яких опрацьовувалися організаційно-правові проблеми діяльності цих органів. Зміна політико-правових реалій та концептуальних засад державотворення зумовлюють необхідність критичного переосмислення накопичених наукових розробок у цій сфері, проте жодним разом не ставлять під сумнів їх цінність та важливість для сучасних досліджень, а забезпечення поступального розвитку держави вимагає дотримання історичної спадкоємності радянської школи державознавства та сучасної науки муніципального права.

Інститут постійних комісій місцевих рад пройшов тривалий шлях свого становлення і розбудови.

Безпосереднім попередником сучасних постійних комісій стали комісії та секції сільських, міських рад, що були утворені у перші роки радянської влади. Вивчення еволюції їх правового статусу, організаційно-правових аспектів функціонування неможливе без урахування особливостей правового регулювання, організації роботи самих рад, а також тих трансформаційних процесів правового, соціально-політичного, економічного та іншого характеру, що відбувалися в Україні на різних історичних етапах державного будівництва.

У сучасний період постійні комісії місцевих рад в Україні функціонують за нових правових, політичних, організаційних та інших умов як одна з центральних інституцій системно-структурної організації представницьких органів територіальних громад. Питання правового статусу їх останнім часом знаходять все більше висвітлення, зокрема, в працях таких вчених, як Г. Атаманчук, В. Батрименко, О. Карлов, М. Корнієнко, В. Куйбіда, В. Погорілко, О. Сушинський, О. Фрицький, С. Серьогіна, І. Бодрова та інші; здійснюються спроби комплексного дослідження цієї проблематики.

Комісії виступають елементами внутрішньоорганізаційної будови, структурними підрозділами рад і не наділені конституційно-правовим статусом публічно-владних органів місцевого самоврядування та цивільно-правовим статусом юридичних осіб. Постійні комісії є внутрішньоструктурними органами місцевих рад, що формуються радами і здійснюють поставлені ними завдання. Робота постійних комісій є однією з основних організаційно-правових форм діяльності представницького органу, за допомогою якої реалізуються його функції і компетенція. Діяльність же комісій набуває сенсу та значення лише в межах функціонування ради. Їх повноваження реалізуються відповідно до загальних законодавчих положень та уповноваження місцевою радою. При цьому чітке дотримання принципу функціонального розмежування органів місцевого самоврядування та принципу законності вимагає невтручання комісій в оперативну діяльність виконавчих органів ради, підприємств, організацій, установ та інших суб'єктів, у взаємодію з якими вступають комісії.

Розглядувані органи рад є постійно діючими. Вони формуються на весь строк повноважень ради відповідного скликання. Робота постійних комісій, як правило, проводиться у період між сесіями представницького органу, передуючи їм для належної підготовки питань на розгляд сесії або після їх проведення для забезпечення виконання та контролю виконання прийнятих рішень. Цим забезпечується безперервність діяльності і самого представницького органу місцевого самоврядування. Крім того, через постійні комісії депутати беруть активну участь у повсякденній, а не лише сесійній роботі ради як органу місцевого самоврядування, у проведенні в життя її рішень, у вирішенні різноманітних проблем місцевого розвитку.