Пащенко Д.В.
Мурованокуриловецьке управління юстиції Вінницької
області
Органи та
установи юстиції
Система органів юстиції з часів свого виникнення та існування змінювалася залежно від завдань, які на неї покладали. Історичний розвиток органів юстиції в Україні налічує більше 80 років – від створення Міністерства судових справ і Народного секретарства юстиції до сучасного центрального органу виконавчої влади – Міністерства юстиції.
Органи юстиції традиційно належать до правозастосовчих органів нашої держави. З моменту проголошення незалежності України, здійснення політичної, правової, економічної адміністративної реформ зумовили необхідність кардинальних змін пріоритетів у діяльності Міністерства юстиції. Очолює органи юстиції Міністерство юстиції, яке є центральним органом виконавчої влади в Україні.
Однією з особливостей юстиції є багатооб`єктність у цій сфері управління. До об`єктів юстиції відносяться судові установи, органи нотаріату, органи реєстрації актів громадянського стану, судово-експертні установи, адвокатура.
Інша особливість юстиції обумовлена різноманітними формами та методами управління, які використовуються органами юстиції. Наприклад, по відношенню до державних нотаріальних органів і органів реєстрації актів громадянського стану застосовується метод управління; по відношенню до судів – метод керівництва шляхом організаційного і матеріального забезпечення судів, зі збереженням принципу незалежності суддів і підпорядкування їх лише закону; по відношенню до органів адвокатури – метод регулювання. В цілому, слід зазначити, що управління юстицією має рекомендаційний характер, тому що більшість об`єктів цієї сфери є самостійними і незалежними у своїй практичній діяльності.
Управління юстиції приймають участь в організації здійснення на місцях державної правової політики; здійснюють державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, республіканських комітетів та ін.
До завдань органів юстиції щодо здійснення професійної діяльності з юридичної допомоги можна віднести:
- розвиток правової інформатизації, формування у громадян правового світогляду;
- легалізацію всеукраїнських, міжнародних і місцевих об`єднань громадян, реєстрацію політичних партій, міжнародних громадських організацій, неурядових організацій іноземних держав та їх символіки, контроль за додержанням ними положень їх статутів;
- забезпечення підготовки відповідних документів та представництво інтересів держави в Європейському Суді з прав людини під час розгляду справ про порушення прав людини в Україні, направлення спостерігачів у місії з контролю за додержанням прав і свобод людини і громадянина;
- державну реєстрацію нормативних актів органів виконавчої влади, органів господарського управління та контролю, що зачіпають права, свободи і законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, ведення реєстру цих актів, надання інформації з бази даних реєстру;
- організацію розгляду звернень громадян з питань, які належать до компетенції органів юстиції, виявлення та усунення причин, що породжують скарги громадян;
- сприяння розвитку юридичних послуг, здійснення державної
реєстрації юридичних осіб та реєстрації прав на нерухоме майно, ведення реєстру
застави майна та ін.
Одним із основних напрямків діяльності органів юстиції є діяльність, спрямована на виконання рішень, постанов судових органів. Органи юстиції організовують заходи щодо своєчасного, повного та неупередженого примусового виконання рішень судових органів.
На сьогоднішній день у системі органів юстиції працює велика кількість висококваліфікованих працівників, які виконують свої обов`язки у відповідності до діючого законодавства України.
Міністерство юстиції України очолює міністр, якого за поданням Прем`єр-міністра призначає на відповідну посаду Президент України.
До структури органів юстиції входять також органи нотаріату та реєстрації актів громадянського стану. Повноваження цих органів визначається законодавством України.