Караван С. І.

Одеська національна академія харчових технологій

Основні складові оцінки інвестиційної привабливості промислових підприємств

        Інвестиційна привабливість - інтегральна характеристика об'єкта інвестування з позицій перспективності розвитку, дохідності інвестицій та рівня інвестиційних ризиків [1]. Не існує єдиного підходу до оцінки інвестиційної привабливості підприємства. Вибираючи ту чи іншу методику, необхідно оцінювати багато факторів, а саме: цілі аналізу, наявність надійної інформації, специфіку бізнесу і т.д. Як правило, підприємство оцінюється за кількома критеріями. Оцінка інвестиційної привабливості підприємства - процес, заснований багато в чому на досвіді аналітиків, що використовують дві групи методів: коефіцієнтного аналізу та факторної оцінки інвестиційної привабливості. Основним завданням такої оцінки є виявлення прибутковості і ризику інвестування. Більшість інвесторів прагнуть до оптимізації співвідношення ризик / прибутковість. В процесі оцінки розглядаються наступні фактори, що впливають на прибутковість і ризик, пов'язані з інвестуванням капіталу:

• інформаційна привабливість;

• привабливість продукції;
• інноваційна привабливість;

• кадрова привабливість;
• фінансова привабливість;
• соціальна привабливість.

• територіальна привабливість;
• екологічна привабливість;

       Інформаційна привабливість підприємства визначається його зовнішнім іміджем, на який суттєво впливають ділові та соціальні комунікації, а також репутація брендів, якими володіє підприємство. Цінність інформаційної компоненти інвестиційної привабливості постійно зростає.

 

        Привабливість продукції підприємства для будь-якого інвестора визначається її конкурентоспроможністю на ринку - багатоаспектною характеристикою, що формується на основі показників, факторів, передумов і кінцевих критеріїв: рівня якості продукції та рівня цін на неї в співвідношенні з цінами конкурентів і цінами на товари-замінники, а також рівня диверсифікації продукції.

        Інноваційна привабливість підприємства - важлива складова інвестиційної привабливості, так як багато інвесторів пов'язують перспективи капіталовкладень саме з нововведеннями. Вона визначається на основі оцінки ефективності середньострокових і довгострокових інвестицій в нововведення на підприємстві. Для оцінки інноваційної привабливості необхідні:

• відбір системи показників, які прямо або побічно характеризують інноваційну діяльність компанії;

• диференційоване ранжування компаній на основі угруповання обраних показників і визначення місця по їх сумі;

• вибір загального критерію для експрес-аналізу.

        Кадрова привабливість підприємства характеризується: діловими якостями керівника і його команди, якістю кадрового ядра, якістю поновлення персоналу в цілому. Узагальнюючим критерієм інвестиційної привабливості кадрового ядра підприємства є питома вага і динаміка зростання кількості висококваліфікованих робітників і спеціалістів в промислово-виробничому персоналі.

        Фінансова привабливість підприємства - центральна ланка інвестиційної привабливості. Для будь-якого інвестора вона полягає в отриманні стабільного економічного ефекту від фінансово-господарської діяльності. Якщо цей ефект нестабільний, при інвестуванні неминучий фінансовий ризик. Критерії фінансової привабливості - показники, що характеризують фінансове становище компанії (ліквідність, фінансова стійкість і платоспроможність) і рівень її ділової активності (оборотність активів, рентабельність продукції і виробництва).

       Три основні групи методик оцінки інвестиційної привабливості підприємства, засновані на аналізі коефіцієнтів:

• ринковий підхід, заснований на аналізі зовнішньої інформації, оцінює зміни ринкової вартості акцій компанії і величини дивідендів, що виплачуються. Такий підхід є переважаючим у акціонерів, дозволяючи їм розраховувати ефективність власних інвестицій в компанію;

• бухгалтерський підхід, заснований на аналізі внутрішньої інформації, використовує бухгалтерські дані, такі як прибуток або потік грошових коштів. Такий підхід використовують фінансові фахівці, оскільки дані для аналізу можуть бути легко отримані з традиційної звітності;
• комбінований підхід, заснований на аналізі як зовнішніх, так і внутрішніх факторів.

        Соціальна привабливість підприємства є критерієм престижності для працевлаштування. При аналізі соціального клімату звертають увагу на: умови праці, організацію та оплату праці, розвиненість соціальної інфраструктури.

        Територіальна привабливість підприємства - система критеріїв вигідного для інвестора положення і розвитку компанії: макроекономічне становище міста або регіону, де вона знаходиться, в національному та міжнародному ринковому господарстві, а також мікроекономічне становище компанії всередині міста. При оцінці макроекономічного становища інвестор враховує загальний інвестиційний клімат у регіоні. Мікроекономічне положення оцінюють виходячи з показників транспортного коефіцієнта; коефіцієнта віддаленості від центру міста; ціни землі; коефіцієнта потенційної інтенсифікації території компанії.

        Екологічна привабливість підприємства визначається на основі оцінки: природного середовища компанії, виробничого процесу, виробленої продукції.

        Інвестиційна привабливість обов’язково має бути об'єктом цілеспрямованого управління.

        Список літератури

1)    Ендовицький Д. А. Аналіз інвестиційної привабливості організації. - M.: Видавничий дім "КноРус", 2010. - 374 с.

2)    Крилов Е.Н., Власова В.М., Єгорова М.Г. Аналіз фінансового стану та інвестиційної привабливості підприємства. М.: Фінанси і статистика, 2003. 192 с.

3)    Боді Зві, Кейн Алекс, Маркус Алан. Принципи інвестицій: Пер. з англ. - М.: Видавничий дім "Вільямс", 2002. - 984 с.