Старік І.І.

асистент каф. Економіки підприємства Корениціна Т.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган – Барановського

 

НЕОБХІДНІСТЬ ПРОВЕДЕННЯ ДІАГНОСТИКИ РЕСУРСНОГО ПОТЕНЦІАЛУ НА ПРОМИСЛОВОМУ ПІДПРИЄМСТВІ

 

В сучасних умовах становлення ринкових відносин для реалізації ефективної стратегії конкурентних переваг промислового підприємства необхідно знати стан його ресурсного потенціалу, чому сприяє всебічна діагностика можливостей підприємства, зокрема їх ресурсної складової. Встановлення діагнозу дозволяє визначити наявні та потенційні проблеми, а також розробити і застосувати заходи з їх вирішення. Цей процес має включати значний перелік різних методик для визначення стану кожної складової ресурсного потенціалу промислового підприємства, а також бути об’єктивним, своєчасним та достовірним, оскільки саме від діагностики залежить подальший напрям його розвитку. Необхідно додати, що у випадку поставлення невірного діагнозу всі зусилля і споді­вання підприємства в пошуку стабільності чи кращих перспектив на ринку можуть рухнути.

Актуальність даного дослідження полягає в тому, що вивчення питання діагностики ресурсного потенціалу обумовлене його недостатнім теоретичним та практичним обґрунтуванням.

Вагомий внесок у дослідження питання діагностики ресурсного потенціалу підприємства зробили такі вчені, як Воробйова Ю.М., Городня Т. А., Краснокутська Н.С., Мойсеєнко І. П., Мокроусова Т.О., Холода Б.І., Шаманська О.І.  та інші.

Однак, питання щодо комплексності проведення діагностики ресурсного потенціалу промислового підприємства були висвітлені недостатньо.

В економічній літературі існує безліч визначень поняття «ресурсний потенціал підприємства». Ми з’ясували, що такі вчені-економісти, як Ареф'єва О.В [1], Воробйова Ю.М [3], Шаманська О.І. [8] та Краснокутська Н.С. [7] пов'язують цей термін із формуванням та ефективним вико­ристанням ресурсів. Цей процес повинен починається з  узгодження використання ресурсів підприємства з наявною стратегією, для чого вище керівництво підприємства повин­но узгодити характер і напрям діяльності функціональних підрозділів із зав­даннями реалізації стратегії. Інші науковці, наприклад, Мокроусова Т.О. характеризують ресурсний потенціал підприємства як сукупність ресурсів, які є в розпорядженні підприємства, а також спроможність, як робочого, так і керівничого персоналу до його ефективного використання з метою виробництва това­рів, виконання робіт та надання послуг для отримання максимального прибутку [7].

Вчені підкреслюють, що типовою для багатьох підприємств є проблема підвищення ефективності використання ресурсів, але для того, щоб визначити, який  саме елемент необхідно вдосконалювати першочергово потрібно проводити всебічну діагностику ресурсного потенціалу [2, 4, 6]. Тільки за спільного аналізу набору елементів потен­ціалу оцінка ресурсного потенціалу підприємства стає повноцінною і до­зволяє адекватно пояснювати рівень забезпеченості підприємства економічними ресурсами для досягнення основних кінцевих цілей його функціонування. З цією метою звернемось до елементного складу ресурсного потенціалу підприємства та представимо його у вигляді структурних елементів, що мають свій відокремлений потенціал і конкретні показники для кількісної оцінки результативності та діагностики (рис.1).

Рис. 1. Елементний склад ресурсного потенціалу підприємства

Методика проведення діагностики ресурсного потенціалу підприємства припускає протікання процесу, що розбивається на ряд взаємопов’язаних етапів.

Сукупність послідовних етапів дозволяє встановити конкретний склад завдань, що будуть вирішуватись та загальну логіку виконання окремих робіт. За основу представленого нами переліку етапів ми взяли концепцію запропоновану Т.А. Городнею та І.П Мойсеєнко [5] й внесли деякі корективи, що на нашу думку є доцільними для процесу діагностики ресурсного потенціалу підприємства:

1.                 Етап організації та розробки плану діагностики ресурсного потенціалу, що зводить­ся до:

·       визначення мети та завдань діагностики;

·       розробки схем та послідовностей проведення діагностики;

·       визначення сукупності показників для досягнення мети та завдань діагностики;

·       визначення термінів та періодичності проведення діагностики;

·       засобів одержання та переробки інформації;

·       розробка переліку та розподілу обов’язків між службовцями та підрозділами;

·       порядку отримання результатів діагностики;

2.                 Етап підготовки матеріалів для аналізу. До нього входить:

·       одержання інформації;

·       перевірка достовірності інформації;

·       аналітична обробка інформації з метою очищення значень показників від впливу зовнішніх факторів, які не залежать від діяльності підприємства (наприклад, інфляція, зміна податкової системи тощо).

3.                 Етап попередньої оцінки або експрес-діагностика. На ньо­му проводиться:

·       аналіз виконання планів за показниками, які досліджуються;

·       аналіз змін показників у порівнянні з базовим періодом;

·       аналіз ефективності використання усіх видів ресурсів.

4.                 Етап визначення причин динамічних змін та відхилень від плану. На етапі здійснюється:

·       визначення переліку взаємопов'язаних факторія та їх гру­пування;

·       елімінування впливу факторів, які не залежать від діяльності підприємства;

·       визначення негативного впливу факторів на показники, які досліджуються;

·       визначення невикористаних резервів для поліпшення значен­ня показників.

5.                 Етап узагальнення результатів діагностики. На ньому про­водять:

·       підсумкову оцінку результатів діагностики та використан­им резервів;

·       розробку заходів виходу із проблемних ситуацій;

·       оформлення результатів проведення діагностики.

Проведені дослідження дозволяють зробити висновок, що в сучасних ринкових умовах розвитку і функціонування промислових підприємств діагностика ресурсного потенціалу стає об'єктивною необхідністю, через те що сьогодні в конкурентній боротьбі за ринки збуту продукції має більше шансів на виграш той підприємець, який точніше оцінює ситуацію. А цьому, як ми встановили, сприяє в першу чергу ви­користання результатів проведеної аналітичної роботи, виявлення наявних та потенційних проблем у складі ресурсного потенціалу промислового підприємства та вчасне внесення змін у розроблену стратегію для найефективнішого його використання.

 

Список літератури

 

1.                 Ареф'єва О.В., Харчук Т.В. Економічні засади формування потенціалу підприємства // Актуальні проблеми економіки.- 2008.— №7. — С. 71-76.

2.                 Афанасьєв М. В., Білоконенко Г. В. Економічна діагностика: Навчально-методичний посібник- X.: ВД «ІНЖЕК», 2007.- 296 с.

3.                 Воробйова Ю.М., Холода Б.І. Управління ресурсами підприємства: Навч. посібник. - К.: Центр навчальної літератури, 2004. - 288 с.

4.                 Гадзевич О.І. Основи економічного аналізу і діагностики фінансово-господарської діяльності підприємства: Навч. пос. – К. – Кондор, 2004. – 180 с.

5.                 Городня Т. А., Мойсеєнко І. П. Економічна та фінансова діагностика: Навч. посіб. - Львів: "Магнолія 2006, 2008. - 282 с.

6.                 Краснокутська Н.С. Потенціал підприємства: формування та оцінка: Навч. посібник. - К.: Центр навчальної літератури, 2005. - 352 с.

7.                 Мокроусова Т.О. Фактори підвищення ефективності використання матеріальних ресурсів // Формування ринкових відносин в Україні. - 2005.- №4.

8.                 Шаманська О.І. Загальна система формування економічного потенціалу. // Актуальні проблеми економіки. – 2009. - № 2 (92)