Хорош В.C.

Науковий керівник: Вербицька Ю.В.

Донецький національний університет економіки та торгівлі

імені Михайла Туган - Барановського

Роль та функції банків у проектному фінансуванні

 

Основна роль у проектному фінансуванні відводиться комерційним банкам, які виступають у якості фінансових ініціаторів та організаторів реалізації інвестиційних проектів. Банки відіграють вирішальну роль у активізації інвестиційних ресурсів та виступають фінансовим гарантом реалізації інвестиційних проектів.

Дослідженням питання щодо ролі  та функцій банку у проектному фінансуванні займались такі вчені діячі, як Гончаров Ю. В., Кобичева О. С., Прокопів І. І. та інші.

Отже, можна зазначити, що банк є головною ланкою щодо акумулювання інвестиційних ресурсів у реальний сектор економіки з використанням як внутрішніх, так і зовнішніх джерел, його роль у проектному фінансуванні є досить вагомою, саме тому подальше дослідження у цьому напрямі є актуальним й сьогодні.

Роль банків у проектному фінансуванні обумовлена наступними чинниками:

1)       Банківський сектор розвивається найбільш динамічно, ніж інші сектори економіки, крім того він є найбільшим сегментом фінансового ринку у країні [1, С.197].

2)       Саме банки володіють достатнім обсягом фінансових ресурсів, і як наслідок, спроможні стати надійним механізмом сполучення та зв’язку між власниками вільних фінансових ресурсів та реальним сектором, використавши, наприклад, проектне фінансування (через ринок цінних паперів і кредитний ринок).

3)       При участі у проектному фінансуванні банки не лише інвестують кошти, але й становляться повноцінними учасниками інвестиційного проекту через придбання пакету акцій позичальника або через впровадження до ради директорів свого представника [2, С.2].

Роль банківської системи у реалізації проектного фінансування реалізується через певну систему функцій:

- мобілізаційна – вибір найбільш ефективних джерел і способів мобілізації інвестиційних ресурсів, залучення коштів на внутрішньому та зовнішньому ринках для інвестування їх у національну економіку;

- експертну – вибір та експертизу інвестиційних проектів, розроблення методів і критеріїв оцінювання їх із позицій інвестиційної привабливості, а також вибір банків, здатних стати співкредиторами проекту;

- стимулюючу – розроблення та здійснення комплексу заходів із реалізації ефективних схем консорціального кредитування, в яких банк виступає в ролі головного реалізатора або кредитора;

- платіжну – організацію проходження фінансових ресурсів, установлення кореспондентських відносин, розрахунково-касове обслуговування клієнтів, здійснення міжнародних розрахунків;

- контрольну – контроль і забезпечення ефективного та цільового використання залучених коштів, видача гарантійних листів, поручительств та інших зобов'язань, а також контроль за окупністю проектів і вчасним виконанням зобов'язань із боку позичальників [1, С.201-202].

Участь банків у фінансування інвестиційних проектів має як позитивні, так і негативні риси. До позитивних рис відносяться:

1.        Через участь банків на фондовому ринку посилюється конкуренція між його учасниками, а отже, відбувається зменшення витрат емітентів та інвесторів.

2.        Підвищення стабільності банків та надійності збереження коштів вкладників, що досягається завдяки диверсифікації активів банків через вкладення коштів у цінні папери.

3.        Покращення потоку інформації через взаємодію банківського та промислового капіталу сприяє посиленню конкурентноздатності банків та виробничого сектора [3, С.6-7].

До негативних рис слід віднести наступні:

1. Велика ризикованість операцій з цінними паперами порівняно з банківською справою.

2. Можливість понесення збитків від зміни курсової вартості цінних паперів чи невдалому їх розміщенні.

 3. Наявність системи страхування депозитів зменшує самосвідомість банкірів.

4. Можливість виникнення конфлікту інтересів між структурними підрозділами банку при поєднанні банківського та інвестиційного бізнесу [3, С.7].

Таким чином, банки відіграють безпосередньо важливу роль у проектному фінансуванні, виступаючи як учасники операцій та фінансові гаранти здійснення інвестиційних проектів, крім того, банки виступають своєрідним механізмом взаємодії між підприємствами та інвесторами за допомогою ефективної політики мобілізації інвестицій в реальний сектор економіки, як за рахунок внутрішніх, так і зовнішніх джерел.

Література:

1.                 Гончаров Ю. В. Управління проектним фінансуванням комерційного банку (за матеріалами ЗАТ КБ «Приватбанк») // Актуальні проблеми економіки. – 2009. – №9 (99). -  С.196 – 208.

2.                 Кобичева О.С. Практичні механізми реалізації банківського проектного фінансування // Вісник Української академії банківської справи НБУ. – 2010. – № 10. - С.1-11.

3.                 Прокопів І. І. Сучасний стан та роль банківської системи у фінансуванні реального сектора економіки // Вісник Львівського національного університету імені Івана Франка. – 2010. - №6. – С. 2 – 14.