Шестопалова Н.В. керівник Кузьменко С.С.

Донецький національний університет економіки і торгівлі ім. Туган-Барановського, Україна

Розвиток транснаціональних компаній в умовах глобалізації економіки

Транснаціональним корпораціям (ТНК) належить вирішальна роль у глобалізації світової економіки. Про їх великі можливості свідчить наявність у них коштів, які часто перевищують розмір національного доходу держав. На ТНК припадає основна частина прямих іноземних інвестицій: вони контролюють до 50 % промислового виробництва у світі; провадять понад 70 % операцій світової торгівлі, з них 40 % − усередині ТНК, які відбуваються не за ринковими цінами, а за так званими трансфертними, що формуються не під тиском ринку, а з огляду довгострокової політики материнської компанії. На підприємствах ТНК щорічно виробляється продукції на суму, що перевищує 10 трлн дол.; на них працюють близько 150 млн осіб, тобто кожний дванадцятий, зайнятий у світі. Прямі іноземні інвестиції ТНК відіграють зараз найважливішу роль у сполученні багатьох національних економік і створенні інтегрованої інтернаціональної виробничої системи – ядра глобальної світової економіки [4].

ТНК мають неабияке значення для розвитку регіонів, оскільки володіють значними коштами, впливають на громадську думку, створюють політичне лобі, а також сприяють розвитку світових науково-дослідних і дослідно-конструкторських розробок (НІОКР): на частку ТНК припадає понад 80 % зареєстрованих патентів [7].

За офіційним визначенням Конференції ООН з торгівлі та розвитку, транснаціональна корпорація – це підприємство, що об'єднує юридичних осіб будь-яких організаційно-правових форм і видів діяльності в двох чи більше країнах і провадить єдину політику та загальну стратегію завдяки одному або декільком центрам прийняття рішень.

За організаційною структурою транснаціональні корпорації, зазвичай, являють собою багатогалузеві концерни. Головна материнська компанія виступає оперативним штабом корпорації. На базі широкомасштабної спеціалізації і кооперування вона здійснює техніко-економічну політику і контроль над діяльністю іноземних компаній і філій [2].

Феномен ТНК, економічний механізм їх функціонування, пріоритети та проблеми розвитку в умовах глобалізації економіки досліджено у низці праць зарубіжних і вітчизняних науковців. Автори Р. Робінзон, С. Кіндлбергер, Х. Перлмутер, Ф. Рут, С. Хірш, Т. Ангмон здійснили аналіз передумов, етапів формування і чинників розміщення транснаціональних компаній Т.Я. Білоус, В.А. Білошапка, В. Рокоча, В. Плотніков, В. Новицький, Л. Руденко дослідили типи, організаційні форми інтеграції компаній, механізм їх функціонування.

ТНК здійснюють все більший вплив на міжнародні відносини і світову економіку загалом, модернізація якої значною мірою визначається особливостями їх розвитку. З огляду на це, без розуміння ролі ТНК в міжнародному бізнесі, аналізу сучасних тенденцій їх розвитку, неможливе адекватне сприйняття економічних, політичних та культурних світових реалій [4].

Про глобальність діяльності ТНК свідчить те, що їх надзвичайно багато – 54198. Потрібно наголосити й на тому, що провідні ТНК мають свої представництва практично по всьому світу. Найбільш поширеною ТНК є "Дойче Пост", яка представлена у 111 країнах світу.

У сучасних умовах операції ТНК стають дедалі глобальнішими і щодо придбання чинників виробництва, товарів та ринків, орієнтуються на глобальний обсяг. Розміщення за кордоном значної частини виробництва і багаточисельних філій, інтегрованих в єдину мережу продукування товарів і послуг, дає змогу транснаціональним корпораціям використовувати ресурси і конкурентні переваги багатьох країн. Розвиток глобалізаційних процесів усуває перешкоди на шляху транскордонного переміщення товарів, капіталу та послуг, сприяє уніфікації регулювання, що полегшує доступ на зарубіжні ринки [4].

Прикладом цьому може слугувати те, що за 2010 р. найпотужніші ТНК підписали угоди на неймовірно велику суму, яка, починаючи з 2000 р. щорічно зростає на 5-10 % .

Проте, враховуючи тенденцію до стрімкого розвитку ТНК у світовій економіці, потрібно зазначити, що діяльність ТНК має як позитивні, так і негативні наслідки.

До позитивних слід віднести: зміцнення ресурсної і виробничої бази країн, в яких ТНК здійснюють свою діяльність; розширення експортних можливостей; сприяння реструктуризації економіки країн-реципієнтів; поширення передових технологій; поглиблення міжнародного поділу праці; посилення процесів інтернаціоналізації і глобалізації.

А негативними наслідками діяльності ТНК є те, що: вони передають слаборозвиненим країнам невідповідні їхньому рівню розвитку технології з жорсткими обмеженнями на продаж; відбувається централізація і контроль основних функцій ТНК із країн приналежності, тим самим закріплюється неоколоніальна залежність слаборозвинених країн; якщо країна намагається жорстко регулювати діяльність ТНК, останні просто покидають її і переміщаються туди, де регулювання м'якіше; важлива інформація про різні країни поширюється на міжнародному рівні глобальними розвідувальними мережами ТНК; вони зневажають інтереси місцевих робітників, оскільки їхня діяльність має глобальний характер; ТНК уникають сплати податків шляхом внутрішнього переливу капіталу в країни з нижчим рівнем оподатковування; встановлюючи штучні ціни, ТНК підривають спроби країн управляти власною економікою.

Незважаючи на стрімкий ріст ТНК, їхня діяльність породжує певні проблеми (суперечності). Суперечності між ТНК і країнами базування головної компанії виникають головно тому, що:

● створюючи виробництво за кордоном, ТНК переносять туди частину робочих місць, які не можуть бути зайняті трудящими країни базування;

● створюючи зарубіжні філіали, ТНК виводять з-під оподаткування частину прибутку, а отже, зменшують можливості поповнення бюджету і фінансування суспільно важливих програм в країні базування.

Проте на практиці більшість країн-запрошувачів прагне заохотити ТНК шляхом надання податкових та інших пільг.

Отже, ТНК перетворились на головну силу ринкового виробництва і міжнародного поділу праці, на домінувальний чинник світової економіки і міжнародних економічних відносин. Їхня здатність гнучко пристосовувати механізм інвестиційної діяльності, організаційні методи і засоби до змін, що відбуваються в національній і світовій економіці, перетворили їх в глобальні господарчі структури, що розглядають світове господарство як сферу застосування свого капіталу. У правових аспектах ТНК поступаються державам, але, враховуючи тенденції зрощування політики і бізнесу, можливість лобіювання інтересів і впливу на політичні рішення, ТНК трансформуються у вагомі суб'єкти міжнародних відносин, інтереси яких будуть формувати геополітичну структуру світу у майбутньому.

 

Література:

1. [Електрон. ресурс]. – Доступний з: http://library.if.ua/book/18/1495.html

2. [Електрон. ресурс]. – Доступний з: http://na5.ru/507869-3

3. [Електрон. ресурс]. – Доступний з: http://readbook.com.ua/book/15/583/

4. [Електрон. ресурс]. – Доступний з: http://uk.wikipedia.org/wiki/Транснаціональні_корпорації.

5. [Електрон. ресурс]. – Доступний з: http://www.nationmaster.com