ОСНОВНІ ПРИНЦИПИ ОРГАНІЗАЦІЇ ОБЛІКУ, КОНТРОЛЮ ТА АНАЛІЗУ РУХУ ТОВАРІВ У ТОРГІВЛІ

Рубан В.В.

Харківський торговельно-

економічний інститут КНТЕУ

науковий керівник:

ст. викладач Клімович І.М.

 

Бухгалтерський облік торговельної діяльності завжди мав свої особливості порівняно з обліком інших видів діяльності. Роздрібна торгівля – це вид економічної діяльності у сфері товарообігу, її сутність – купівля та продаж товарів кінцевому споживачу та надання йому торгових послуг.

В Україні кількість торговельних підприємств, як оптових так і роздрібних, зростає з кожним роком. У зв'язку з дослідженням цих питань стає чітко обумовленою актуальність теми дослідження.

Розвитку теорії і практики обліку товарів сприяли праці таких вітчизняних вчених як: Пушкаря М.С., Собка В.В., Бутинця Ф.Ф., Чебанової Н.Б., Савицької Г.В., Ткаченка Н.М., Мех Я.В., Чумаченка М.Р., Бордаша С.В., Поповича П.Я., Усача Б.Ф.

Бухгалтерський облік товарів і їх реалізації є основною ділянкою бухгалтерського обліку торговельного підприємства, яка забезпечує визначення і контроль за точністю і об’єктивністю основного показника діяльності підприємства - обсягу товарообороту та валового доходу торгівлі як джерела покриття витрат обігу та створення прибутку підприємства.

Методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про товари і розкриття її у фінансовій звітності визначає положення (стандарт) бухгалтерського обліку 9 «Запаси». Придбані (отримані) або вироблені товари зараховуються на баланс підприємства за первісною вартістю. Первісною вартістю товарів, що придбані за плату, є собівартість товарів, яка складається з таких фактичних витрат:

-          суми, що сплачуються згідно з договором постачальнику (продавцю), за вирахуванням непрямих податків;

-          суми ввізного мита;

-          суми непрямих податків у зв’язку з придбанням запасів, які не відшкодовуються підприємству;

транспортно-заготівельні витрати.

При відпуску товарів(запасів) у виробництво, з виробництва, продаж та іншому вибутті оцінка їх здійснюється за одним з таких методів:

-       ідентифікованої собівартості відповідної одиниці запасів;

-       середньозваженої собівартості;

-       собівартості перших за часом надходження запасів (ФІФО);

-       нормативних затрат;

-       ціни продажу.

Оновлений План рахунків (Зареєстровано в міністерстві юстиції України 28 грудня 2011 р. за N 1557/20295) не містить субрахунків, але підприємства можуть самостійно вводити субрахунки, виходячи з потреб управління, контролю, аналізу та звітності, а також використовувати субрахунки, визначені Інструкцією про застосування Плану рахунків (наказ Мінфіну №291 від 30.11.99 р.).

Для обліку руху товарно-матеріальних цінностей, що надійшли на підприємство з метою продажу, використовують рахунок 28 “Товари”. За дебетом рахунку 28 “Товари” відображається надходження товарів на підприємство, а за кредитом – їх вибуття в зв’язку з продажем та з інших причин.

Аналітичний облік товарів ведуть за видами, найменуваннями, сортами, асортиментом, іншими номенклатурними одиницями за купівельною вартістю, що включає торгову націнку.

Товари можуть обліковуватись на підприємствах роздрібної торгівлі тільки за продажними цінами. В залежності від конкретних умов своєї діяльності підприємство само встановлює, які ціни на товари застосовувати.

В залежності від конкретних умов своєї діяльності підприємство само встановлює, які ціни на товари застосовувати. Незалежно від того, за якими цінами обліковуються товари, вони мають бути відображені в Балансі та Звіті про фінансові результати за первісною вартістю (фактичною собівартістю).

Таким чином, сьогодні всі господарські операції торгівельної діяльності - від купівлі товару до відображення фінансового результату - зазнали змін у бухгалтерському обліку у зв'язку з впровадженням нового Плану рахунків бухгалтерського обліку. Тому необхідно звертати належну увагу до організації бухгалтерського обліку діяльності торгівельного підприємства в умовах його реформування з метою забезпечення користувачів повною, достовірною та об'єктивною інформацією про фінансовий стан підприємства та результати його діяльності.

 

Список використаних джерел

1)Сирохман  Г.М. Організація і технологія торговельних процесів: Навчальний посібник.- Ужгород: Ліра, 2007.- 204 с.

2)Бутинець Ф. Ф. «Бухгалтерський облік в торгівлі». - К.: 2003

3)Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 9 "Запаси", затверджене наказом Мінфіну України від 20.10.99 р. №246

    4)Лень В.С., Гливенко В.В. Бухгалтерський облік у галузях економіки: Навч. Посібник – К.: Знання-Прес, 2005. – 491 с.

    5) План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджений наказом МФУ від 28.12.2011 р. №1557/20295.