Педагогічні науки/Проблеми підготовки спеціалістів

Швець Наталія Анатоліївна

Вінницький національний аграрний університет

ПЕДАГОГІЧНИЙ МЕХАНІЗМ ФОРМУВАННЯ У СТУДЕНТІВ ВІДНОШЕННЯ ДО ЗДОРОВОГО СПОСОБУ ЖИТТЯ ЯК ПРОФЕСІЙНІЙ ЦІННОСТІ

До початку XXI століття не можна знайти жодної сфери людської діяльності, не пов'язаної зі здоровим способом життя, оскільки здоровий спосіб життя - "це типові форми й способи повсякденної життєдіяльності людини, зміцнюють і удосконалюють адаптаційні і резервні можливості організму, що забезпечує успішне виконання соціальних і професійних функцій" (В.А. Бароненко, Л.А. Рапопорт).

Не випадково в останні роки все частіше йдеться про здоровий спосіб життя не тільки як про самостійне соціальний феномен, але і як про особливості стану особи. Тим не менш, феномен здорового способу життя особистості вивчений далеко не повністю, хоча проблеми культури, духу і тіла культивувались ще в епоху древніх цивілізацій.

Особливу увагу до проблеми формування у студентів відношення до здорового способу життя як професійній цінності пояснюється тим, що студенти ВНЗ є авангардом молоді Росії. Саме вони повинні стати прикладом для всієї молоді, зразком, якого прагнули б наслідувати підлітки у повсякденному житті, в навчанні, у професійному працю. Між тим проблема формування у студентів відношення до здорового способу життя як професійній цінності найменш вивчена порівняно з іншими групами учнівської молоді.

Процес формування у студентів відношення до здорового способу життя як професійній цінності стане більш ефективним, ніж в масовому досвіді, якщо:

1. Здоровий спосіб життя буде розглядатися як професійна цінність, що проявляється у відносинах "людина - умови життя" і що розкривається в ідеях цінності здоров'я, здорового способу життя людини, як відповідального суб'єкта. Основою формування ставлення до здорового способу життя як професійній цінності буде модель, що представляє послідовний перехід від байдуже-споживчого рівня через нейтрально-пасивний до усвідомлено-дієвому рівня.

2. Логіка поетапного процесу формування у студентів відношення до здорового способу життя як професійній цінності буде обумовлено специфікою узагальненого ціннісного механізму: "пошук - оцінка - вибір - проекція", а зміст етапів модельованого процесу - рівень сформованості у студентів відношення до досліджуваного особистісного освіту.

3. В системі засобів формування у студентів даного особистісного освіти на всіх етапах процесу пріоритетними будуть особистісні значущі педагогічні ситуації, що включають завдання ціннісно-смислового характеру.

Теоретико- методологічною основою дослідження стали:

·                   концептуальні ідеї теорії цілісного педагогічного процесу (Н.М. Боритко, В.С. Ільїн, В.В. Краєвський, А.М. Саранов, Н.К. Сергєєв), які проявляються в організації певній послідовності його етапів: мета - засіб - результат;

·                   теорія діяльнісного підходу в освіті (П.Я. Гальперін, В.В. Давидов, О.М. Леонтьєв, І.Я. Лернер, М.І. Скаткин, Н.Ф. Тализіна), яка дозволила спиратися на концепцію поетапного формування розумових дій, що зумовило логіку формування у студентів відношення до здорового способу життя і включення навчальну активну творчу діяльність;

·                   ціннісний підхід в освіті (А.В. Кір'якова, Л.П. Разбегаєва), орієнтований на усвідомлення, осмислення і прийняття студентами цінностей. Визначення педагогічних засобів кожного етапу, конструювання в рамках цього підходу, сприяло максимально ефективному використанню ціннісного потенціалу загальних гуманітарних і соціально-економічних дисциплін для формування у студентів відношення до здорового способу життя як професійній цінності.

Для вирішення поставлених завдань нами використовувалися наступні методи дослідження - аналіз концептуальних положень, представлених у філософській, психологічної та педагогічної літератури з проблеми дослідження; моделювання, систематизація, узагальнення, проектування результатів і процесів їх досягнення на різних етапах дослідницької роботи;

Теоретична значимість результатів дослідження полягає в тому, що визначено ціннісне зміст здорового способу життя через імпульсні ідеї (цінності здоров'я, здорового способу життя людини, як відповідального суб'єкта), що розвиває ідеї ціннісного підходу, що орієнтує на формування ціннісного свідомості майбутнього спеціаліста. Обґрунтовано процес формування у студентів відношення до здорового способу життя як професійній цінності з позицій цілісного підходу і в логіці механізму присвоєння цінностей (пошук - оцінка - вибір - проекція), що може стати теоретичною базою для обґрунтування процесу присвоєння інших цінностей. Представлена педагогічна система формування у студентів досліджуваного відносини в навчанні загальним гуманітарних і соціально-економічних дисциплін (виділені сутнісні характеристики, описані рівні прояву, обґрунтовано модель процесу особистісного освіти, виявлена специфіка засобів формування ставлення до здорового способу життя як професійній цінності), що є внеском у розвиток ціннісного підходу в освіті.

Таким чином, результати, отримані в ході дослідження, можуть служити теоретичною основою для вивчення формування у студентів відношення до здорового способу життя як професійній цінності на різних етапах онтогенезу, у навчанні іншим навчальних дисциплін вищої професійної освіти.

 

Список використаної літератури

1.                 Бароненко В.А. Здоровье и физическая культура студента: учеб. пособие / В.А. Бароненко, Л.А. Рапопорт. - М.: Альфа-М, 2003. - 352 с.

2.                 Лубышева Л.И. Социология физической культуры и спорта: учеб. пособие / Л.И. Лубышева. - М.: Издательский центр «Академия», 2001. - 275 с.

3.                 Разбегаева Л.П. Концепция ценностно-ориентированного образования: целевой и содержательный аспекты: Теоретические исследования. Л.П. Разбегаева. - Волгоград: Перемена, 2000. - 113 с.

4.                 Разбегаева Л.П. Ценностно-коммуникативный подход как основа гуманитаризации современного образования: монография. Л.П. Разбегаева. - М.: АПРК и ППРО, 2010. - 216 с.