Педагогічні науки/6. Соціальна педагогіка

Бондаренко В.В.

Луганський національний педагогічний університет імені Тараса Шевченка

Морально-етична сфера дітей, позбавлених батьківського піклування

Роль сім'ї для людини велика. У сім'ї закладаються ціннісні орієнтації, установки, направлені на самореалізацію особи в суспільстві. Основні морально-етичні цінності формуються в сім'ї. Ті, хто провів своє дитинство в стінах школи-інтернату для дітей-сиріт і дітей, що залишилися без піклування батьків, не мають позитивного зразка відносин в сім'ї (деколи, навпаки, мають негативний).

Такі вчені, як (А. Баландинович [1], А. Бергсон [2],  М. Бубер [3], Ф. Вейсс [4], Л. Ваховський [9], К. Гиллиган [5] С. Коношенко [8], І Котова [6 ], Л. Обухова.[7], Г. Цукерман [10],) вважають, що морально-етична сфера показує нам, що етичний розвиток дітей, які залишилися без піклування батьків є деформованим. За спостереженнями фахівців причини невдач в спілкуванні, характерні для більшості випускників, обумовлені специфічними особливостями їх особи:

        відчуженість, недовіра до людей, недоброзичливе, вороже відчужене відношення до них, невміння спілкуватися;

        нерозвинені культура відчуттів і соціальний інтелект, недоліки полорольового розвитку; •

         у багатьох вихованців слабо розвинене відчуття відповідальності за свої вчинки, за благополуччя тих, хто пов'язав з ними своє життя;

        егоїзм, споживче відношення до близьких, невміння піклуватися про них;

        низька самооцінка, невпевненість в собі [1], [3], [4], [6], [9].

Це приводить до того, що випускники школи-інтернату зазнають великі труднощі в дорослому житті, невміння будувати стосунки в сім'ї і суспільстві. Тому підготовка дітей-сиріт і дітей, що залишилися без піклування батьків, до самостійного життя є дуже серйозною і складною проблемою, актуальність якої не знижується [2], [5], [7], [8], [10].

Праця С. Коношенка [8], робить акцент на те, що, крадіжка, безвідповідальність, утриманська позиція, приниження слабкіших, недостатнє розуміння або неприйняття моральних норм, правил та обмежень далеко не повний перелік етичних проблем цих дітей.

Морально-етична освіта вносить вклад у формування загальної культури людини. Необхідним компонентом загальної культури в її сучасному тлумаченні є загальне знайомство з методами пізнання дійсності. Вивчення етики сприяє естетичному вихованню людини, розумінню краси і витонченості в природі і житті. Знайомство з основними історичними віхами виникнення і розвитку етики, іменами людей, що залишили незгладимий слід в морально-етичній науці, повинно увійти в інтелектуальний багаж кожної культурної людини. Багато вихованців підліткового віку мають низькі моральні орієнтири й понижену моральну відповідальність, схильні до брехні [1], [9], [8], [6], [ 7], [10], [2], [4], [5]. Отже, на рівні морально-етичної сфери, ми побачили, що етичний розвиток дітей, позбавлених батьківського піклування є деформованим. Діти, які виховуються в інтернатних закладах мають низькі моральні орієнтири та понижену мольну відповідальність.

 

Література:

1.     Bałandynowicz А. Adopcja – forma kompensacji sieroctwa społecznego //Adopcja: teoria i praktyka / Pod. red. K.Ostrowskiej. Warszawa, 1999.

2.     Бегсон А. Два источника морали и релии. М., 1994. – 384 с.

3.     Бубер М. Два образа веры. М., 1995. – 464 с.

4.     Вейсс Ф.Р. Нравственные основы жизни. Минск, 1994. – 526 с.

5.     Гиллиган К. Иным голосом // Этическая мисль: Научно-публицистические, 1991 / Общ. ред. А.А. Гусейнова. М., 1995. – 256 с.

6.     Котова И. Б. Психология личности в России. Столетие развития. Ростов н/Д, 1994. – 294 с.

7.     Обухова Л. Ф.Детская психология: теория, факты, проблемы. М., 1995. – 360 с.

8.     Особливості роботи вихователя в умовах реабілітаційного центру: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.07 [Електронний ресурс] / С.В. Коношенко; Ін-т пробл. виховання АПН України. — К., 2002. — 23 с. — укp.

9.     Проблема физического развития человека в философии воспитания эпохи просвещения / Л.Ц. Ваховский // Педагогіка, психологія та мед.-біол. пробл. фіз. виховання і спорту. — 2004. — N 1. — С. 104-111. — Библиогр.: 12 назв. — рус.

10. Цукерман Г.А., Мастеров Б.М. Психология саморазвития. М., 1995. – 288 с.