Костянтин Анатолійович Донченко

(аспірант кафедри політичних наук Київського національного університету будівництва і архітектури)

 

Сахаджа Йога: огляд теорії та практики учення

 

ХХ століття принесло людству як масу досягнень і відкриттів, так і проблеми. Водночас з науково-технічним прогресом все більшої популярності набирають питання здоров'я тіла та душі. Думка, що з розвитком науки, досягненнями у поясненні різноманітних процесів і явищ живого та неживого світу відпаде необхідність у релігії загалом, не виправдалася. Ідучи “семимильними кроками” наука іноді не в змозі пояснити деякі речі, стаючи “релігією атеїстів” - “такого не може бути, бо такого не може бути”.  А для більшості населення земної кулі актуальною залишається віра. На сьогодні з'являється нова хвиля інтересу до різноманітних релігійно-філософських течій. Особливої популярності набувають рухи, які займаються “цілительством” і оздоровленням. Це різноманітні напрями йоги, гімнастики (цигун) та інші. Однак не потрібно ототожнювати їх лише з фізичними вправами. Так, йога (“зв'язок”, “єдинство” у перекладі з санскриту) у первісному розумінні використовується для досягнення фізичної і духовної досконалості [1]. Однією з таких течій, яка досить широко відома серед громадськості як система фізичного і духовного оздоровлення є Сахаджа Йога або “Вішва Нірмала Дхарма” (Всесвітня релігія Нірмали).

Основи Сахаджи Йоги пов'язані з вченням про самореалізацію шляхом пробудження Кундаліні. Термін “кундаліні” відомий в індійській медицині аюрведи, а також у йогі. В перекладі з санскриту це “виток”, “згорнутий у формі змії”, пов'язаний з певного роду енергією, яка концентрується в основі хребта [2]. На думку прихильників руху існує багато енергій, які люди називають по-різному (божества, природні сили) і людина також є згустком енергій. Щоб досягти гармонії потрібно урівноважити ці енергії, які також називають вібраціями. Людина повинна пробудити в собі сплячу енергію і потім підтримувати її [3].

Засобом пробудження енергії є самореалізація або самопізнання, що є метою людської еволюції. Коли людина отримує самореалізацію, пробуджується Кундаліні, яка “підіймається” і проходить через різні центри людського тіла, або як їх називають в індуїстській традиції - чакри. Процес пробудження можна відчути як прохолодний потік, що виходить з області родникової кістки на маківці голови. Саме цей потік і є “всепроникаючою енергією Божественної Любові”. Зрозуміло, що після “запуску” Кундаліні її потрібно постійно підтримувати. Як стверджують сахаджа йоги, після отримання самореалізації людині більше не потрібно керівництво гуру, вона стає абсолютно вільною особистістю, ніщо не може збити її зі шляху[4]. Кінцева мета Сахаджа Йоги — це зробити кожну людину гармонійною і прекрасною, адже тоді і саме суспільство стане гармонійним, прекрасним[3].

Історія становлення і розвитку руху нараховує всього кілька десятиліть, хоча сахаджа йоги стверджують, що знання, які лежать в основі вчення були відомі ще 8-10 тисяч років тому (це вчення про чакри, про енергії). Однак тоді, як вважають адепти руху, це були закриті від широких мас населення знання і лише нещодавно були для них відкриті[3].

Засновником та основним керівником вчення і досі є Шрі Матаджі Нірмала Деві, яка 5 травня 1970 року отримала власну самореалізацію. Саме ця подія і є датою створення Сахаджи Йоги. Шрі Матаджі почала набирати групи практикуючих в Індії, а у 1974 році разом з чоловіком (дипломатом) приїздить до Англії, де створює нову групу[3]. На теренах Радянського Союзу Сахаджа Йога з'являється наприкінці 80-х років ХХ століття. У 1988 році Держкомспорт і Мінздрав СРСР офіційно дозволили займатися йогою[5] і вже в 1989 році було проведено кілька програм в Москві, Ленінграді, Києві та Тольятті за участю самої засновниці[3]. В Києві Шрі Матаджі провела дві публічні програми, в наступні роки ще 6 разів приїжджала сюди. Загалом на сьогодні Сахаджа Йога має центри у 50 країнах (за іншими даними 90[4] ), особливого розповсюдження досягнувши у Росії, Болгарії, Колумбії. Особливо вражає чисельність прихильників руху у Росії. Якщо вся Європа загалом нараховує близько 100 тисяч сахаджа йогів, то лише у Тольятті, де існує один з найбільших центрів, їх нараховується 80 тисяч [5].

В Україні осередки Сахаджа Йоги існують в усіх обласних центрах, а також у ряді населених пунктів, загалом у 78 містах [6].

Щодо організаційної структури Сахаджа Йоги, можемо зустріти прямо протилежні думки. Так офіційна точка зору самого руху [4] говорить, що ніякої загальної організації не існує. Однак інші джерела мають думку, що існує пірамідальна структура, очолює рух засновниця — Шрі Матаджі. Окрім неї є “міжнародні лідери”, а також “місцеві лідери”[7].

Однак поряд з прихильниками та адептами Сахаджа Йоги виявляються і її противники. Серед них можна виділити Дворкіна [8], а також Євгена Волкова. Вони визначають рух як деструктивну синкретичну неоіндуїстську секту, яка до того ж має об'єкт поклоніння — свою засновницю Нірмалу Деві. Зокрема у Сахаджа Йогі розповсюджена медитація перед фотокарткою Шрі Матаджи, вважається, що лише з її допомогою можна отримати самореалізацію, з особливою увагою слухаються її лекції і тому подібне. Окрім того Шрі Матаджи ототожнює себе з богинею Калі — а це, як відомо, богиня зла, Чорна богиня. Критики руху говорять і про знайомство та вплив на засновницю Сахаджа Йоги Ошо (Бхагвана Раджніша), основоположника сучасного тантризму,  оскільки вона деякий час була однією з перших його послідовниць. Окрім ідейно-теоретичних, висуваються і більш практичні аргументи. Це і недопущення будь-якої критики Шрі Матаджі, і психологічні проблеми, які виникають у деяких послідовників руху, загалом небезпека для особистості [5;9].

Хоча серед численних аргументів критиків в автора викликало здивування обвинувачення у нападках на традиційні релігії, яке ґрунтувалося на фразі Шрі Матаджи “Релігійні люди стають догматиками, вони в'язнуть у букві писання і втрачають суть, передану пророками... Треба слідувати духу Будди, а не буддизму, Христу, а не християнству”[5].

Поряд з вище наведеною точкою зору, існує більш поміркована. Згідно неї Сахаджа Йога це східна секта, яка ґрунтується на основах індуїзму, однак маючи певний вплив тантризму. До індуїстських релігій її відносити важко, оскільки відкидається кастова система [7].

Таким чином, можемо констатувати, що на сьогодні Сахаджа Йога знаходиться на досить високому рівні популярності. Зважаючи на відносну молодість руху, тенденції сучасного суспільства, не потрібно забувати і про критичне осмислення основних концепцій течії та логічно доведену частину критики противників.

Список використаних джерел і літератури:

1.                 Йога // Википедия – свободная энциклопедия [Електр. ресурс] / Режим доступу до статті // http://ru.wikipedia.org/wiki/Йога .

2.                 Кундалини // Википедия – свободная энциклопедия [Електр. ресурс] / Режим доступу до статті // http://ru.wikipedia.org/wiki/Кундалини .

3.                 Архів Костянтина Донченка. – Ф1. Релігійні рухи на Полтавщині. – Опис 1. – Спр. 2. Сахаджа Йога. - Інтерв'ю з Ігорем Соломкою. – 6 арк.;

4.                 Что такое Сахаджа Йога // Сахаджа Йога [Електр. ресурс] / Режим доступу до статті // http://www.sahajayoga.org.ua/rs/what.html .

5.                 Секта "Сахаджа-йога" // Миссионерско-апологетический проект “К истине” [Електр. ресурс] / Режим доступу до статті // http://www.k-istine.ru/sects/sahaja_yoga/sahaja_yoga_about-1.htm .

6.                 История Сахаджа Йоги в Украине // Сахаджа Йога [Електр. ресурс] / Режим доступу до статті // http://www.sahajayoga.org.ua/rs/sy_ua/history.html .

7.                 САХАДЖА ЙОГА (SAHAJA YOGA) // Санкт-Петербургский Католический Информационно-просветительский Центр «MILITIA DEI» [Електр. ресурс] / Режим доступу до статті // http://www.militia-dei.spb.ru/?go=mdbase&id=386 .

8.                 Дворкин А.Л. “Остальные псевдоиндуистские секты: Культ Шри Чинмоя; "Брахма Кумарис"; культ Сатьи Саи Бабы; культ Ошо Раджниша; "Сахаджа йога"; "Ананда марга"; псевдотантристы: "Ашрам Шамбалы", А.

Лапин и другие; прочие // Дворкин А.Л. Сектоведение / Дворкин А.Л./ Сайт «Православная беседа» [Електр. ресурс] / Режим доступу до статті // http://pravbeseda.ru/library/index.php?page=book&id=919 .

9.     Секта "Сахаджа-йога" (продолжение) // Миссионерско-апологетический проект “К истине” [Електр. ресурс] / Режим доступу до статті // http://www.k-istine.ru/sects/sahaja_yoga/sahaja_yoga_about-2.htm.