«Економічні науки», 9) економіка підприємств
К.е.н. Філіпішина Л.М., Бойко Ю.А.
Харківський державний університет харчування
та торгівлі
СИСТЕМА
УПРАВЛІННЯ ЯКІСТЮ – ЗАПОРУКА УСПІХУ
Система управління якістю - інтегрований механізм управління, спрямований на реалізацію цілей у сфері якості та орієнтований як на мінімізацію всіх видів витрат, так і на узгоджене функціонування всіх її елементів. Побудова системи управління якістю регламентується вимогами міжнародних стандартів, які прийняті більшістю країн як національні. Як правило, наявність сертифіцированої системи управління якістю стає обов'язковою умовою при укладанні угод визнаних у світі товаровиробників зі своїми субпідрядниками. У багатьох видах економічної діяльності така умова є вихідною для видачі уповноваженим організаціями ліцензій на виконання робіт чи надання послуг. Наявність сертифі кованої системи управління якістю - важливий доказ високого рівня характеристик продукції при складанні декларації постачальника про відповідність.
Одним з основних напрямів у сфері як виробництва, так і обслуговування є якість, а не обсяг випуску продукції чи надання послуг. Дослідження показують, що визначальною умовою для довгострокового завоювання ринків збуту, не кажучи вже про доходи від продажу і капіталовкладення, є більш висока відносна якість з урахуванням запитів споживачів, а не більш низькі ціни. Високоякісна продукція приносить приблизно на 40% більше прибутку на інвестований капітал, ніж низькоякісна.
Ще одним основним напрямом є управління покращенням якості (заходи, які вживаються в організації з метою підвищення ефективності діяльності та процесів для збільшення вигод як для організації, так і для її споживачів), тобто управління розвитком підприємства для задоволення потреб працівників та суспільства. Можна констатувати, що концепція загального управління якістю стає провідним інструментом менеджменту фірм.
Методи управління якістю універсальні і не залежать від сфери діяльності організації. Для того, щоб зрозуміти, навіщо і як впроваджувати системи управління якістю, необхідно розглянути природний шлях розвитку наукових підходів до цього аспекту.
Якість належить до категорії складних та динамічних понять. Об'єктами, якість яких можна оцінити, є не тільки продукція, в категорію якої можуть входити послуги, а й увесь комплекс понять виробничо-збутової сфери. Визначення якості згідно зі стандартами серії ISO таке: "Якість - сукупність характеристик об'єкта (процес, який описується та розглядається індивідуально; продукція; організація; система чи будь-яка комбінація з них), що відповідають його здатностям задовольняти встановлені та прогнозовані потреби". Динамічність категорії "якість" полягає в тому, що вимоги до якості оцінюваних об'єктів змінюються дуже швидко. Вимоги до якості - вираз певних потреб чи їх переведення у набір кількісно чи якісно встановлених вимог до характеристик об'єкта, що дають змогу визначити їх виконання та провести перевірку. Вони повинні максимально відображати встановлені та прогнозовані потреби споживача.
Управління якістю - це аспекти виконання функції управління, які визначають політику, цілі та відповідальність у сфері якості, а також реалізують їх за допомогою таких засобів, як планування якості, оперативне управління якістю, забезпечення якості та покращення якості в рамках системи управління якістю. Ці системи належать до інтегрованих механізмів управління програмно-цільового типу, які застосовуються для управління складними, динамічними об'єктами. За допомогою таких механізмів організація управління якістю орієнтується на мінімізацію всіх видів витрат та на узгоджене функціонування всіх елементів виробничо-збутової системи.
Забезпечення якості - це всі заплановані та систематично здійснювані в рамках системи управління якістю види діяльності (які можуть бути підтверджені, якщо це потрібно), необхідні для створення достатньої впевненості у тому, що об'єкт буде виконувати вимоги до якості [2, с. 3].
Система управління якістю - це штучний елемент пристосування виробництва до умов зовнішнього та/або внутрішнього середовища функціонування. Необхідність створення чи вдосконалення системи управління якістю виникає тоді, коли з'являються проблеми зі збутом чи собівартістю продукції традиційної якості, тобто коли змінюється
комерційне середовище.
Існує багато вигод від упровадження ефективної системи управління якістю:
-
скорочення витрат на якість і збільшення ефективності за рахунок запобігання виправленням;
-
підвищення конкурентоспроможності, а отже, й прибутковості;
-
покращення передачі знань усередині організації;
-
підвищення задоволеності службовців, оскільки вони працюють більш ефективно.
Перш ніж розпочинати обговорення загальних рекомендацій з упровадження системи управління якістю на підприємстві, порушимо питання, відповідь на яке очевидна для фахівців, але не для більшості керівників підприємств. Багаторазово перевірено на практиці, що останні у словосполученні "система управління якістю" чують виключно слово "якість". Вони вважають, що мова йде про те, що стосується, насамперед, контролю за якістю продукції, послуг тощо. Виходячи з такого розуміння, керівники вважають упровадження системи управління якістю певним локальним завданням, яке можна вирішити, залучаючи тільки службу контролю за якістю та не виділяючи на цю роботу додаткових ресурсів.
Щоб розробка цієї системи була дійсно корисною, треба, щоб керівник підприємства з самого початку добре зрозумів, що впроваджується система управління якістю, тобто, насамперед, саме його інструмент, бо основна функція керівника - управління підприємством. Адже будується система
управління всіма процесами на підприємстві, від яких залежить якість продукції чи послуг. Зрозуміло, що на якість впливають практично всі фактори та процеси, які проходять на підприємстві: це відповідальність вищого керівництва, процеси життєвого циклу продукції: маркетинг, проектування, закупівлі, виробництво, контроль за якістю, складування, збут, післяпродажне обслуговування тощо - і такі допоміжні процеси, як управління персоналом, інфраструктурою, робітничим середовищем, документацією.
До побудови системи управління якістю слід ставитися не як до локального завдання, а як до великої, складної, відповідальної роботи, що стосується всього колективу підприємства, починаючи з керівника, та потребує значних витрат часу й Інших ресурсів. Вважається, що існує дві основні цілі розробки системи управління якістю. Перша і головна -поліпшення, впорядкування, оптимізація роботи підприємства, забезпечення його дієздатності, конкурентоспроможної якості продукції, підвищення ефективності виробництва. Друга, загальна мета розробки - продемонструвати споживачу, що підприємство може стабільно випускати продукцію заданого рівня якості. Якщо для досягнення першої мети досить просто розробити і впровадити на підприємстві систему управління якістю, то для другої необхідно ще й одержати відповідний сертифікат.
При впровадженні системи управління якістю і роботі з нею треба пам'ятати, що вимоги розробленої у її рамках документації є обов'язковими для виконання. З іншого боку, за необхідності вони можуть бути змінені, звісно, дотримуючись певних процедур і не виходячи за рамки вимог ISO 9001:2000. Такі зміни не тільки допустимі, а й є вимогою самого стандарту щодо постійного вдосконалення.
Підприємство може одержувати реальну користь від системи управління якістю ще задовго до її впровадження за рахунок того, що у процесі розробки при описі структури і взаємодії процесів виявляються "вузькі місця", суперечності тощо. Відразу ж після їх виявлення можна починати планувати дії з усунення цих недоліків, але розробку системи
управління якістю можна використовувати і для їх виправлення.
Таким чином, не треба намагатися досягти "абсолютного ідеалу" при розробці системи, все одно її остаточний варіант не буде ніколи втілений, а реальні помилки і недоліки системи виявляться тільки під час роботи. По-друге, якщо у процесі роботи працівник бачить, що щось у документації системи його не влаштовує, то він не повинен виконувати неоптимальні дії далі тільки тому, що це колись було записане. Йому слід
ініціювати зміни в застарілій документації і тим самим сприяти вдосконаленню системи.
Рекомендації мають бути всім зрозумілими і прийнятими не лише вищим керівництвом, а й середньою ланкою менеджерів. Мета полягає в тому, щоб керівники підрозділів зрозуміли преваги систематичного управління для власної сфери діяльності. Оцінка ефективності діючих в Україні систем управління якістю дасть змогу виявити сучасні підприємства, які будуть конкурентоспроможними як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках.
Література
1.
Грищенко Ф. Україна у міжнародній стандартизації: підсумки 1999 року // Стандартизація, сертифікація, якість. - 2000.-№ 1. -С. 16-19.
2.
Кабан П. У XXI сторіччя - з високою якістю української продукції // Стандартизація, сертифікація, якість. - 2000. - № 4. - С 3-6.
3.
Кабан П., Віткін Л. Загальні підходи до впровадження систем менеджменту якості в центральних органах виконавчої влади // Стандартизація, сертифікація, якість. - 2000. - № 2. - С 44—47.
4.
Каталог нормативних документів. - К.: Держстандарт України, 2001. 477 с
5.
ISO 9001: 2000. Системи управління якістю. Вимоги.
6.
ISO 9004: 2000. Системи управління якістю. Настанови щодо поліпшення діяльності.
7.
Розпорядження Кабінету Міністрів України "Прозатвердження Концепції державної політики у сфері управління якістю продукції (товарів, робіт та послуг)" від 17.08.2002 р. № 447-р.