Економічні науки/10. Економіка підприємства
 

Аспирант Напалько І.А.

Європейський університет, Україна

Формування оборотних коштів на переробних підприємствах АПК

В доповіді розглядається формування оборотних коштів на переробних підприємствах АПК.

При переході переробних підприємств АПК до нових економічних відносин, що ґрунтуються на ринкових методах господарювання, супутніми є криза неплатежів, скорочення обсягів виробництва, зростання дебіторської та кредиторської заборгованості, дефіцит оборотних коштів підприємств тощо. Тому практичного значення для переробних підприємств АПК галузі набуває розв’язання проблем забезпечення їх оборотними коштами, від чого залежить не лише виробнича діяльність підприємства, але й її ефективність. для Зупинимось на визначенні економічної сутності оборотних коштів.

Оборотні кошти на переробних підприємствах АПК виступають у вигляді оборотних фондів та фондів обігу. Таке використання оборотних коштів призводить до забезпечення неперервності виробництва та реалізації продукції. Оборотні виробничі засоби на переробних підприємствах АПК вступають у виробництво у своїй натуральній формі й  у процесі виробництва повністю споживається. Після закінчення виробничого циклу, виготовлення продукції та її реалізації авансовані оборотні кошти відшкодовуються в складі виручки від реалізації продукції. Це створює можливість систематичного поповнення процесу виробництва, який здійснюється завдяки неперервному кругообігу коштів на переробних підприємствах АПК [3, c. 183].

 

У своєму кругообігу оборотні кошти проходять послідовно три стадії: грошову, виробничу і товарну. Грошова стадія кругообігу коштів є підготовчою і відбувається у сфері обігу, де гроші перетворюються у виробничі запаси. Виробнича стадія являє собою безпосередній процес виробництва, який закінчується випуском готової продукції. На товарній стадії кругообігу авансовані оборотні кошти виступають у вигляді товарної продукції. Одна частина виручки від реалізації надходить на відшкодування авансованих оборотних коштів, а інша становить нагромадження, яке використовується підприємством відповідно до його планів. [2, c.182]

Грошова форма, якої набувають оборотні кошти на третій стадії свого кругообігу, одночасно стає і початковою стадією обороту коштів.

Переробні підприємства АПК використовують таку схему кругообігу оборотних коштів.

Г-ВЗ…НВ…ГП-Г1,

де  Г – кошти, які авансуються підприємством;

     ВЗ – виробничі запаси;

     НВ – незавершене виробництво, що являє собою виробничу стадію;

     ГП – готова продукція;

     Г1 - кошти, отримані в результаті реалізації продукції, які включають авансовані витрати та прибуток підприємства.

Крапки (...) означають, що обіг коштів перервано, але процес їх кругообігу продовжується у сфері виробництва.

Оборотні кошти перебувають одночасно на всіх стадіях кругообігу, що забезпечує його неперервність та безперебійну роботу підприємства. На переробних підприємствах АПК частка оборотних коштів становить близько 70% (у тому числі на виробничі запаси припадає близько 50%, на незавершене виробництво - 20%) [1, c.67].

За джерелами формування оборотні кошти поділяються на власні та позичені:

Власні оборотні кошти це кошти, які постійно перебувають у розпорядженні підприємства і формуються за рахунок власних ресурсів (прибуток тощо). У процесі виробництва потреби у власних оборотних коштах можуть зменшуватись за рахунок застосування так званих прирівняних до них коштів, які, по суті, є частиною власних, авансованих на оплату праці, але тимчасово вільних (у зв'язку з одноразовістю її виплати, оплаті відпусток). Прирівняні до власних оборотні кошти називають стійкими пасивами [2, с.208].

Позичені оборотні кошти кредити банків, кредиторська заборгованість та інші пасиви. Кредиторська заборгованість означає використання коштів, які не належать підприємству (заборгованість по акцептованих та інших розрахункових документах, строк сплати яких не настав; заборгованість за несплаченими у строк рахунками; заборгованість за платежами до бюджету; за виданими векселями; за комерційними кредитами тощо) [2, с.208].

Ефективність функціонування оборотних коштів переробних підприємств АПК вимагає досягнення максимального результату при мінімальних витратах. Мінімізація витрат на підприємстві оптимізує структуру джерел формування оборотних коштів, тобто розумне поєднання власних та позичених коштів, що є необхідною умовою зростання ефективності діяльності підприємств.

 

Література:

1. Ізмайлова К.В. Аналіз джерел формування активів // Фінанси України. – 2005. – №8. –С.67-74.

2. Шваб Л. І.Економіка підприємства: Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів. 2-е вид. – К.: Каравела, 2005. - 568 с.

3. Шег А.В. Економіка підприємства: Навч. посіб. - К.: Знання, 2005. - 431 с.