Вітер Н.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі ім. Михайла Туган-Барановського

Можливості впровадження ERP-системи з метою поліпшення ефективності управління фінансами підприємства.

Багато керівників сучасних компаній вважають, що система управління фінансами, яка існує на їхньому підприємстві, є достатньо  ефективною. Однак зміни, що відбулися  в зв’язку  з економічною кризою, виявили ті недоліки фінансового управління, які притаманні більшості учасників ринку. Тому ефективне управління фінансами є основною складовою контролю над бізнесом, який, в свою чергу, є незамінним при виведенні компанії на новий рівень управління.

Питанню ефективного управління фінансами приділяють увагу багато економістів. Серед них Князева І.,  Рузаєва Е., Ковтун С., Чаадаєв В., Броннікова Т. та інші.

На думку Князева І. та Рузаєва Е., проблеми з контролем і плануванням фінансів, які нівелювалися в умовах зростаючого ринку та сприятливої економічної кон'юнктури, в даний час здатні поставити підприємство на межу розорення.

Такі інструменти, як оперативне планування грошових коштів, управління оборотними коштами або оперативний (превентивний) бюджетний контроль добре відомі фінансовим фахівцям. Їх наявність декларується багатьма компаніями. Але через різні причини дані технології існують в обмеженому вигляді або малоефективні і не впливають на прийняті управлінські рішення [1].

Деякі сучасні компанії для вирішення проблем в управлінні фінансами використовують ERP-систему (систему планування ресурсів підприємства), основна перевага якої полягає в тому, що вона дозволяє здійснювати управління повним операційним циклом компанії, що охоплює фази планування, виконання, контролю та аналізу всієї діяльності. Це дозволяє отримувати фактичні дані про діяльність компанії з високим ступенем вірогідності.

До основних рушійних сил початку впровадження ERP-системи відносять:

·       перегляд своїх бізнес процесів;

·       старіння існуючої системи;

·       перехід на використання нових інформаційних технологій.

До можливостей ERP-системи можна віднести здійснення ефективного управління фінансами компанії, оскільки тільки вона дозволяє отримати у фінансових категоріях відображення всіх господарських операцій.

Але практика використання ERP-систем свідчить про те, що при впровадженні ERP переважають підходи, коли окремо розробляється методика управління та окремо проектується інформаційна система. Це призводить до збільшення термінів реалізації проекту, перевищення бюджету і в результаті - до недосягнення поставлених цілей [2].

Можливості ERP системи в частині регулювання грошових потоків засновані на тому, що в системі закладена вся необхідна для цього інформація, включаючи деталі розрахунків з постачальниками, замовниками і персоналом. Все це дозволяє автоматизувати складання графіка платежів і надходжень (платіжного календаря).

Також підприємство повинно раціонально використовувати надлишок грошових коштів, які слід або інвестувати в більше дохідні активи, або направити на зменшення залучених коштів (тим самим, заощадивши на відсоткових витратах). Всі ці операції проводяться на основі розрахунків, а необхідна інформація надходить з ERP системи.

Фінансові модулі ERP систем також містять функції, які підтримують процес бюджетування (включаючи формування фінансового плану та контроль його виконання), а також функції оперативного фінансового планування (ведення платіжного календаря).

Отже, переваги впровадження ERP-системи очевидні, серед них [3]:

ü    Зниження операційних та управлінських витрат;

ü    Зменшення дебіторської заборгованості;

ü    Збільшення оборотності коштів в розрахунках;

ü    Збільшення оборотності матеріальних запасів;

ü    Поліпшення утилізації основних фондів.

Але існують і проблеми під час впровадження таких систем. До їх числа можна віднести стан бізнес-процесів на підприємстві до впровадження, підтримка з боку персоналу підприємства, мотивація керівної ланки, втрата локальної гнучкості, збільшення навантаження на персонал тощо.

Таким чином, ефективний розвиток підприємства та стійке положення його на ринку у значній мірі залежить від правильно побудованої системі управління фінансами. Використання сучасних технологій дає підприємствам можливість автоматизувати і, як наслідок, полегшити процес управління.

 

Список використаних джерел

1.     Князев И., Рузаева Э. Оптимизация управления финансами [Электронный ресурс]. – Электронные текстовые данные // Финансовая газета. - [Цит. 2009, №1]. – Режим доступа: < http://www.ibs.ru/content/rus/559/5596-article.asp >

2.     Чаадаев В., Бронникова Т. Построение интегрированной системы управления компанией: управление финансами и ERP-система [Электронный ресурс]. – Электронные текстовые данные // TopS BI. - [Цит. 2007, №4/5]. – Режим доступа: < http://www.topsbi.ru/default.asp?artID=120 >

3.     Бунтова О. Использование ERP-системы в управлении предприятием [Электронный ресурс]. – Электронные текстовые данные. – Режим доступа: < elar.usu.ru/bitstream/1234.56789>