Экономические науки/ 7. Облік та аудит

 

Канєєва Є. Р., доц. Рогозян Л. Є.

Донбаський державний технічний університет, Україна

Виявлення змін фінансової стійкості, ділової активності та рентабельності підприємства за рахунок збільшення власного капіталу, використовуючи фінансовий аналіз

 

На сьогоднішній день, створення і нормальне функціонування підприємств будь-якої форми власності неможливо без формування достатнього обсягу власного капіталу. Вміння правильно сформувати структуру капіталу підприємства впливає на його розвиток [1-3].

Це можливо побачити, за допомогою визначення фінансових коефіцієнтів для умовного підприємства (для цього при розрахунку значення усіх показників, окрім величини  власного капіталу на кінець звітного періоду залишаються незмінними, тобто проаналізуємо результати діяльності підприємства за умови збільшення розміру власного капіталу). Для аналізу капіталу підприємства використовуємо наступні коефіцієнти: коефіцієнта фінансової незалежності (автономії); коефіцієнта фінансування; коефіцієнта фінансового левериджу; коефіцієнта оборотності власного капіталу; коефіцієнта рентабельності власного капіталу; коефіцієнт відношення основних засобів до власних коштів; коефіцієнт фінансового ризику (плече фінансового важелю) [4]. Вихідні дані для аналізу наведені у таблиці 1.

 

Таблиця 1 – Вихідні дані для проведення розрахунків

Показники

До змін розміру власного капіталу

Після змін розміру власного капіталу

Власний капітал

174 700

357 300

Позиковий капітал:

232 900

232 900

   довгострокові зобов`язання

2 900

2 900

   поточні зобов`язання

230 000

230 000

Основні засоби

232 200

232 200

Необоротні активи

336 400

336 400

Валюта балансу

407 600

590200

Чистий прибуток

68 500

68 500

На підставі наведених вихідних даних, розраховуємо фінансові коефіцієнти та заносимо їх до таблиці 2 «Розраховані фінансові коефіцієнти».

 

Таблиця 2 – Розраховані фінансові коефіцієнти

Фінансові коефіцієнти

До змін розміру власного капіталу

Після змін розміру власного капіталу

Нормативне значення

показника

Відхилення

+/-

коефіцієнта фінансової незалежності (автономії)

0,43

0,61

>=0,5

+0,18

коефіцієнта фінансування

0,75

1,53

>1

0,78

коефіцієнта фінансового левериджу

0,02

0,01

 

-0,01

коефіцієнт відношення основних засобів до власних коштів

1,32

0,64

 

-0,68

власний оборотний капітал

(161700)

20 900

 

182600

коефіцієнт фінансового ризику (плече фінансового важелю)

1,33

0,65

<=1

-0,68

коефіцієнт фінансової стійкості

0,44

0,61

>=0,7

0,17

 

Виходячи з вище наведених даних, ми бачимо, що усі розраховані коефіцієнти змінилися в кращий бік, після збільшення розміру власного капіталу. А саме, ми спостерігаємо, що за умови збільшення величини власного капіталу підприємство стає більш незалежним від зовнішніх джерел фінансування, збільшується розмір фінансових джерел, які підприємство може використовувати тривалий час ( за рахунок цього підприємство може стрімко розвиватися), також видно, що підприємство  стало спроможним покрити всі свої зобов`язання за рахунок власних коштів (це дуже вагомий показник, бо саме виходячи з нього складається думка інвесторів та кредиторів про підприємство) та інше.

Також можна проводити більш детальний аналіз впливу власного капіталу на діяльність підприємства. Але вже з  розрахованих нами показників, можна побачити позитивний вплив збільшення розміру власного капіталу на  фінансовий стан та діяльність підприємства, а також його ринкові перспективи.

Одним з основних напрямів поліпшення використання капіталу підприємства є, перш за все, забезпечення максимального обсягу залучення власних фінансових ресурсів за рахунок внутрішніх джерел: чистого прибутку і амортизаційних відрахувань. Збільшення чистого прибутку можливе за рахунок підвищення ефективності використання власного капіталу – збільшення оборотності та підвищення рентабельності власного капіталу. Збільшення обсягів фінансування за рахунок амортизаційних відрахувань можливе шляхом застосування прискореної амортизації основних засобів. Що стосується залучення капіталу за рахунок зовнішніх джерел (випуск акцій для залучення власного капіталу, чи випуск облігацій або залучення довгострокового банківського кредиту), воно повинно проводитися з урахуванням вартості залученого капіталу.

Підприємство мусить відслідковувати середньозважену вартість капіталу (середньозважена вартість капіталу визначається як сума добутків капіталу кожного виду на вартість капіталу цього виду) і не допускати значного його росту (при цьому необхідно слідкувати, чи не перевищує рентабельність власного капіталу, рентабельність інвестицій над середньозваженою вартістю капіталу).

 

 

Література:

1. Власний капітал як фінансове джерело функціонування підприємства -  доц. О. Й. Вівчар, канд. екон. наук; магістрант В.М. Саварин – НУ "Львівська політехніка"

2. Бутинець Ф.Ф., Малюга Н.М. Бухгалтерський облік: облікова політика і план рахунків, стандарти і кореспонденція рахунків, звітність. Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів спеціальності 7050106 «Облік і аудит» / За редакцією професора Ф. Ф. Бутинця – 3-е  видання доповнено і перероблено – Житомир: П. П. «Рута», 2001-512с.

3. Проблеми обліку і аудиту власного капіталу в акціонерних товариствах  Т.А. Бурова - Вісник НУК // режим доступу мережа інтернет: http://ev.nuos.edu.ua/content/

4. Фінансовий аналіз (Конспект лекцій) / Пономаренко Є.Д. (тема 6)