Державне управління/ 1.Підвищення ролі державного службовця на сучасному етапі розвитку суспільства

 

Демедюк Я.Ю.

Буковинська державна фінансова академія

Корупція у митних органах:сучасний стан та шляхи подолання

Аналіз практики дотримання законів у правоохоронній діяльності митних органів України показує, що виконання правових норм при здійсненні функціональних обов¢язків  посадовими особами митних органів належним чином не забезпечене. Цьому сприяє існування корупції, хабарництва, зловживання службовим становищем серед співробітників митних органів.

Проблемі протидії корупції у митних органах присвячена низка публікацій, зокрема Тодощакова О.В., Ківалова С.В., Коросташової І.М., Коржова А.Н. та інших.

На жаль, сучасний стан протидій корупції у митних органах є вкрай не задовільним, що зумовлює необхідність наукового пошуку вирішення вказаної проблеми.

 У сучасній науковій практиці корупцію визначають як соціальне явище, що полягає у тому, що державні службовці та інші особи, уповноважені на виконання державних функцій, використовують своє службове положення, статус і авторитет посади у корисливих цілях для особистого збагачення або у групових інтересах [1].

Суспільна небезпека корупції надзвичайно велика. У документах світової спільноти підкреслюється, що корупція робить виключно шкідливий вплив на економіку, підриває ефективність всіх видів урядових рішень і програм, завдає збитку стану моралі у суспільстві, підриває довіру громадян до уряду та інших конституційних органів, авторитет влади.

Найважливішим напрямом у сфері забезпечення законності діяльності митних органів і їх посадових осіб є попередження і боротьба з корупцією, яка ще має поширене місце у митній системі України.

Правоохоронними органами протягом 2009 року відповідно до Закону України „Про боротьбу з корупцією” стосовно посадових осіб митної служби складено 100 адміністративних протоколів про корупційні діяння або інші правопорушення, пов’язані з корупцією. Підставами для складення адміністративних протоколів про корупційні діяння або порушення спеціальних обмежень були:

1)     здійснення митного оформлення окремих груп товарів без наявності встановлених дозвільних документів (30%);

2)     порушення вимог порядку проведення митного контрою й митного оформлення при переміщенні товарів і транспортних засобів через митний кордон України і технологічних схем (25%);

3)     пропуск товарів без проходження митного контролю, без сплати встановлених платежів, пропуск заборонених до ввезення товарів (14%);

4)     внесення до відомчих документів при здійсненні митних процедур недостовірної чи неповної інформації (8 %);

5)     внесення до декларації про доходи недостовірних даних про сукупний доход членів родини (1%)

6)     ненадання до органів, уповноважених на боротьбу з корупцією, інформації про порушення, виявлені у ході перевірки (1%) тощо.

За 9 місяців 2009 року для з’ясування обставин вчинення  корупційних та службових правопорушень в митних органах проведено 161 службове розслідування (у 2008 р. – 256) і 1236 перевірок (у 2008 р. – 1861), за результатами яких до дисциплінарної відповідальності притягнуто 839 працівників митної служби (у 2008 р. – 654), у тому числі:

-       оголошено догани 307 особам,

-        оголошено зауваження – 422,

-       попереджено про неповну службову відповідність 77 працівників,

-       звільнено з митних органів – 33.

Проте названі вище статистичні дані не можуть повною мірою свідчити про реальну картину корупційних діянь, оскільки значна частина таких злочинів є латентними, тобто такими, які не потрапляють в офіційну статистику.

Бездіяльність Верховної Ради України протягом 2006 – 2008 рр. призвело до того, що значна частина законопроектів з питань діяльності митних органів потребують оновлення. Відповідно відсутність належного правового регламентування протидії корупційним діянням у митних органах веде до зловживань у даній сфері [2].

Отож, головним завданням, що стоїть сьогодні перед Україною у процесі боротьби з корупцією, залишається попередження корупції, мобілізація широкої суспільної підтримки для здійснення антикорупційних заходів, формування дієвої законодавчої бази з питань запобігання корупції у митних органах, формування професійної етики посадових осіб митних органів та встановлення жорсткішої відповідальності за протиправні корупційні діяння.

 

Література:

1.     Коросташова І.М. Питання попередження корупції в митних органах // Відповідальність посадових осіб за корупційну діяльність: Збірник матеріалів міжнародного науково-практичного семінару. – Харків: Східно-регіональний центр гуманітарно-освітніх ініціатив, 2007. – 312 с. – С. 165-168.

2.     Тодощак О.В. Служба в митних органах України (адміністративно-правовий і соціально-правовий аспекти): Автореф. канд. дис. – Одеса, 2006. – С.19.