Экономические науки¤13. Региональная экономика

 

Тарасов І.Ю., Калєнік К.П.

Харківський Державний університет харчування та торгівлі

СТАН ТА РЕГІОНАЛЬНІ ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМСТВ РЕСТОРАННОГО ГОСПОДАРСТВА

 

 Ресторанний бізнес є однією із найбільш значущих складових індустрії гостинності. Водночас, він, з одного боку, є одним із засобів високоліквідного використання капіталу, а з іншого - середовищем із високим ступенем конку-ренції. У всьому цивілізованому світі він є одним із найбільш розповсюджених видів малого бізнесу, тому заклади та підприємства ведуть між собою постійну боротьбу за оптимальне позиціювання на ринку та найбільш перспективні його сегменти; за пошук нових та утримання постійних клієнтів.

Сучасний ресторанний бізнес, як ніколи раніше, пропонує широку номенклатуру послуг. Стандартні вимоги до здійснення послуг задекларовано у ДСТУ 3279-95 "Стандарти послуг. Основні положення", ГОСТ 30335-95 "Услуги населению. Термины и определения", ГОСТ 30523-97 "Услуги общественного питания. Общие требования" (останні два є міждержавними стандартами, визнаними Україною як національні). У цих нормативно-технічних документах наведено стандартний перелік послуг для населення, що користується продукцією та послугами закладів (підприємств) громадського харчування. Але в ресторанній справі немає меж досконалості, тому й з'являються нові їх види : послуги сомельє, години фортуни та щасливі години для гостей; гастрономічні шоу; урочиста презентація страв; бар-шоу; рибалка та кулінарне приготування у присутності гостя; караоке; кімнати для паління; знижки постійним клієнтам; виїзний кейтерінг з організацією дозвілля та широким спектром різноманітних послуг; відпочинок та розваги на воді, землі та в повітрі тощо.

 Останнім часом намітилася стійка тенденція переміщення послуг з організації споживання продукції та обслуговування споживачів із залів закладів ресторанного господарства до робочих місць (офіси, установи); місць відпочинку; місць святкування ювілеїв та інших офіційних та неофіційних святкових подій; до домівки. Ця послуга має назву у міжнародній індустрії гостинності "catering". Послугу з "кейтерингу" здійснюють не тільки заклади ресторанного бізнесу (ресторани, кафе, бари), а також і фірми, створені на базах ресторанів.

Ресторани, які створилися упродовж останніх п'яти років, умовно можна поділити на три групи : національні (у повному обсязі представлена національна кухня народів світу; інтер'єр включає елементи національного декору, етнічні предмети вжитку); з предметною спеціалізацією, швидкого обслуговування; тематичні (або концептуальні, тому що створювалися "під ідею", за певною концепцією); без чіткого спрямування.

На ринку ресторанної індустрії поступово з'являються мережі, серед яких найбільш впливовими є: "McDonalds"; "Uncle Sam Group"; "XXI век", "Альянс". Характерними ознаками цих мереж є відкриття та експлуатація підприємств громадського харчування національного, тематичного спрямування та підприємств швидкого обслуговування.

На споживчому ринку області у сфері ресторанного господарства за останні два роки відбулись не тільки кількісні, а і якісні зміни. Починаючи з 2005 року кількість підприємств ресторанного господарства (ПРГ) харківської області збільшилась на 191 одиницю.

При цьому, створено суттєву кількість закладів, які пропонують відвідувачам послуги на будь-який смак. Близько 50-ти ресторанів та кафе пропонують українську кухню, приблизно така ж кількість підприємств – кавказьку та азіатську, 15 – французьку та німецьку. З 2006 р. відкрилися нові підприємства, які надають послуги з приготування страв італійської, японської, китайської, турецької, в¢єтнамської, узбекської та грузинської кухонь.

 

Сьогодні у сфері ресторанного господарства області функціонує 4233 підприємства харчування, з них в м. Харкові 2420, в тому числі ресторанів – 55 на 4627 посадочних місць, кафе – 1129 на 40273 місць, барів – 316 (5853 посадочних місць), інших закладів – 902.

Розвиток мережі підприємств ресторанного господарства в Харківській області за період з 2005-2007 років надано у таблиці 1.

Таблиця 1 – Розвиток ресторанного господарства в Харківській області у 2005 – 2007 р.р.

№ № п/п

 

 

Типи підприємств

 

Всього по області по типам підприємств

Відхилення (+¤-) у %

На 01.01.2005р

На 01.01.2006р

На 01.01.2007р

На 01.01.2008р

 

2005-07 р.

1

Ресторани

69

75

67

72

+4,3

2

Кафе

1844

1881

1907

1833

– 0,6

3

Бари

354

365

380

390

+ 10,2

4

Їдальні

1170

1115

1126

1145

– 2,1

5

Буфети

316

439

444

405

+ 28,2

6

Інши

398

312

309

271

– 31,9

7

Всього по області

4151

4189

4233

4116

– 0,8

 

В цілому тривале загальне скорочення мережі ресторанного господарства, що мало місце в Україні у 90-ті роки, було обумовлено цілою низкою причин: "нездоровою" демографічною ситуацією (кількість наявного населення в Україні за 17 останніх років скоротилася на 10%); розвитком міграційних процесів; тривалим спадом виробництва та зубожінням частини населення, що призвело до значних зрушень у структурі кінцевого споживання домашніх господарств тощо. Попит на послуги ресторанного господарства населення України нині не задовольняється повною мірою та є потреба у розробленні регіональних програм розвитку як загальнодоступної, так і закритої мереж ресторанного господарства з урахуванням сучасної структури попиту на послуги різних типів закладів ресторанного господарства.

Останнім часом в містах та райцентрах області відкрито сучасні підприємства: затишні комфортні міні-ресторани, розраховані на обслуговування незначної кількості відвідувачів, підприємства швидкого обслуговування типу "Бістро", "Піцерія", що спеціалізуються на приготуванні страв та виробів української кухні та ін.

Ресторатори в конкурентній боротьбі за споживачів використовують різні інструменти: авторську, креативну та кухню ф’южн спрямування, в останні роки – молекулярну; високоякісне спеціалізоване та поліфункціональне устаткування; висококласний посуд та аксесуари сервірування; рідкісний, пафосний інтер’єр залів; музичне обслуговування, в тому числі організацію шоу-програм, пропонують послуги сомельє, фумельє, бариста, впроваджують різні дисконтні програми та інші аттрактивні елементи тощо.

Тенденції розвитку та ефективності функціонування мережі ПРГ дають можливість зробити такі висновки:

·                розвиток ринкових відносин зумовив появу в Україні великої кількості ПРГ різних форм власності;

·                поглиблення спеціалізації, виділення нових типів і форматів ресторанів, кафе, барів тощо;

·                відкриття ексклюзивних підприємств, спеціалізованих на приготуванні національних страв;

·               розвитку франчайзингових і незалежних мереж швидкого приготування їжі, доступної широким верствам населення;

·               збереження, незважаючи на економічні і соціальні проблеми, мережі закритих закладів низькоцінової категорії у школах, вищих навчальних закладах, підприємствах та установах;

·               створення підприємств, стилізованих для організації відпочинку та дозвілля молоді при кінотеатрах, клубах тощо;

·                спостерігається зростання ПРГ з невеликою кількістю місць;

·                великими темпами зростає кількість барів і кафе, у тому числі літніх майданчиків;

·                великого розвитку набули підприємства швидкого харчування;

·                багатьма підприємствами було змінено форми обслуговування, зокрема самообслуговування на обслуговування споживачів офіціантами;

·                в галузі ресторанного господарства зростає застосування елементів науково-технічного прогресу.

Спираючись на республіканські тенденції розвитку мережі підприємств харчування, взагалі слід відзначити, що розвиток мережі підприємств Харківської області, у тому числі в Харкові, відповідає основним тенденціям розвитку в цілому по Україні. Але для ефективного функціонування мережі підприємств харчування необхідною є їх раціональна організація, планування продукції та послуг, купівля необхідного виробничого устаткування та засобів виробництва, а також планування кількості робітників. Це, у свою чергу, дозволяє ПРГ вийти на шлях покращення показників господарської діяльності.

Сьогодні можна відокремити основні проблеми галузі:

-                    ефективність управлінської діяльності;

-                    ефективність територіальної організації ПРГ;

-                    подальше удосконалення розвитку мереж ПРГ;

-                     раціональне розміщення мереж на території міста або району;

-                    формування кваліфікованих трудових ресурсів ПРГ;

-                    проблема якості обслуговування та управління якістю;

-                    якість послуг та продукції;

-                    глобалізація закладів готельно-ресторанного господарства;

-                    забезпечення безпеки товарів та послуг ПРГ;

-                    підвищення конкурентоспроможності підприємств;

-                    забезпечення бездоганного сервісу споживачам ресторанного господарства;

-                    поширення номенклатури послуг ПРГ.

Зберігаючи кращі традиції національної кухні, ресторани є візитною карткою гостинності міст та України в цілому, певною формою проведення дозвілля та спілкування, ознакою престижу і фінансового достатку.