Экономические науки/ 1.Банки и банковская система.

Толстих Г.І.,  Тодосейчук Г.С.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

                                                                                              

БАНКІВСЬКА СИСТЕМА УКРАЇНИ В УМОВАХ СВІТОВОЇ ГЛОБАЛІЗАЦІЇ

 

В сучасних умовах розвитку будь-якої країни одним з найважливіших чинників економічного зростання є створення та функціонування надійної і по­тужної банківської системи. Здійснення банками ефективних дій - це основний важіль відтворення економіки країни.        Банківська система відображає соціально-економічні принципи, механізми товарно-грошових відносин та соціально-політичний розвиток держави. В Україні банківська система пройшла складний шлях свого становлення та роз­витку і на сьогодні є однією з найбільш життєздатною галуззю країни і має стійку тенденцію до зростання цілого ряду показників: капітал, активи, кредит­ний портфель тощо.

Суттєву роль в розвитку України відіграють банківські послуги, які актив­но впливають на економіку держави як на макро-, так і на мікрорівні. Дедалі бі­льшого значення банківські послуги набувають через задоволення потреб насе­лення, підвищенні його життєвого рівня шляхом надання споживчих кредитів і впливу на розвиток малого бізнесу.

Актуальність зазначених досліджень визначається тим, що процес глоба­лізації не залишив Україну осторонь прискорених темпів розвитку, що вимагає особливої уваги досліджень процесів фінансової глобалізації і значно розширяє рамки економічного простору завдяки появі нових напрямів економічної діяль­ності та інформаційно-комунікаційних технологій, де однією з таких форм роз­витку економіки є банківська система.

Мета даної роботи полягає у визначенні головних напрямів розвитку бан­ківської системи України як основного чинника економічного зростання в умо­вах глобалізації сучасної економіки на світовому рівні, а також визначення тео ­ретичних засад ринку банківських послуг.

Питання теорії і практики функціонування банків та банківської системи в Україні почали вивчатися лише після фінансової кризи 1998 року та в ході реа­лізації намірів про вступ України до СОТ. Праці вітчизняних науковців у пи­таннях, пов'язаних із впливом світової глобалізації на розвиток України, пред­ставлений роботами А. Гальчинського, С. Аржевітіна, І. Крюкової, І. Лютого, М. Пуховкіної, В. Ющенка та інших.

Значне прискорення процесів концентрації у банківському секторі відбу­лося за рахунок впровадження нових електронних технологій, які знижують ви­трати учасників фінансових ринків. Основну роль на світовому ринку відіграю транснаціональні банки (ТНБ), які фактично зосередили контроль над регіона­льними та світовими потоками капіталу.

В умовах нестабільності на світових фінансових ринках та існування конкуре­нції такі банки через низку причин не можуть об'єктивно впливати на підвищення дохідності своїх операцій, тому саме за рахунок постійного розширення бізнесу та диференціації як банківських продуктів і послуг, так і регіонів їх надання - в ре­зультаті забезпечує зниження витрат і досягнення нормального рівня доходу.

Завдання, які пов'язані з відтворенням економіки, структурною перебудо­вою, зі створенням сприятливих умов для нормальної праці і життя населення, безпосередньо поєднані з діяльністю банків та функціонуванням всього грошово-кредитного механізму. Проведені дослідження свідчать, що лише через розв'язання існуючих в державі фінансових проблем можна створити простір для розвитку виробництва в сучасних умовах. Сам розвиток банківської систе­ми залежить від державних заходів, які повинні :

- забезпечувати зосередження банківського капіталу держави та розгля­дати великі українські банки як основу економічної безпеки України;

- сприяти звільненню від оподаткування прибутку, який направляється на капіталізацію;

- передбачити системи пільгового рефінансування банків при пільгово­му кредитуванні інвестиційних проектів;

- запровадити звільнення від оподаткування того капіталу, який спрямо­вується в інвестиційні проекти у пріоритетних галузях економіки;

- забезпечити прозорість руху грошових коштів в країні;

- повернути всі борги банкам з боку держави, а також забезпечення за­хисту банків через створення законодавчої бази країни.

Таким чином, можна сказати, що сприяння подальшому розвитку банківської системи зале­жить від виконання державою, покладених на неї функцій: розширення спектра банківських послуг та поліпшення їх якості; зниження рівня відсоткових ставок за кредитами; підви­щення міжнародного фінансового рейтингу України та збільшення обсягів іно­земних інвестицій в її економіку; збільшення притоку іноземного банківського капіталу в Україну; оптимізацію інституційної структури вітчизняної банківсь­кої системи та наближення її до стандартів країн із розвиненою ринковою еко­номікою; збільшення припливу іноземного банківського капіталу в Україну; ак­тивізацію участі в об'єктивних світових глобалізаційних процесах. І взагалі, пи­тання розширення присутності іноземного банківського капіталу має підпоряд­ковуватися стратегічним цілям розвитку та економічної безпеки грошово-кредитної системи України.

 

Література:

1. Кротюк В.Л. Регулювання банківської діяльності в України в умовах гло­балізації: проблеми та перспективи // Економіка та держава. - 2007.- №24 -с.5-7

2. Матвієнко П.В. Динаміка розвитку Вітчизняної банківської системи // Економіка та держава. - 2007.- №26 - с.44-49

3. Савелко Т. Теоретичні аспекти ринку банківських послуг України // Еко­номіка України. - 2007.- №28 -с.27-32