1Збаравська Л.Ю., 2Пліська Т.Ю.

1Подільський державний аграрно-технічний університет;

2Кам’янець-Подільський індустріальний коледж.

ПРОЕКТУВАННЯ та Розробка електроного навчально-методичного комплексу з фізики.

Людство увійшло в ХХІ століття нової ери, початок якої ознаменувався суцільною інформатизацією та комп’ютеризацією, глобалізацією виробництва, капіталу, культури та освіти, переоцінкою раніше досягнутого. Тому перед національною вищою школою сьогодні стоїть важливе завдання підготовки фахівців, які спроможні в сучасних умовах адекватно реагувати на зміни в суспільному, політичному та економічному житті країни. Використання сучасних засобів зв'язку і обчислювальної техніки приводить до принципово нової, ефективнішої, в порівнянні з традиційним підходом до освіти, організації процесу навчання з фізики. Зокрема, сучасні комп'ютерні засоби відкривають широкі перспективи для візуалізації фізичних явищ, наприклад, можливість, продемонструвати невидимі в звичайних умовах процеси. Це дозволяє студентові глибше осмислити фізичні закономірності, що вивчаються.

Зміст і методика навчання у вищій школі має закономірний процес періодичного відновлення й безперервного вдосконалювання. Виділення фундаментальних положень і головних ідей сучасної фізики, виклад їх у доступній студентам формі з аналізом їхньої практичної цінності в майбутній роботі зі спеціальності були основною педагогічною метою при створенні електронного навчально-методичного комплексу.

Електронний навчально-методичний комплекс - це система матеріалів, яка відображає модель навчального процесу і призначається для практичного використання викладачами і студентами. Він регламентує усі види навчальної діяльності студентів і значно полегшує роботу викладача за рахунок активного використання методичного забезпечення.

У педагогічній літературі обґрунтована актуальність проблеми розробки навчально-методичних комплексів. «Проблема сьогодні стає ширшою: необхідно розробити оптимальні підходи до створення навчально-методичних комплексів. Особливо складним бачиться вибір раціональних підходів до створення нового покоління підручників, навчально-методичних посібників. Потрібні підручники паралельні (варіативні), які були б побудовані з урахуванням проблемного викладу матеріалу й, можливо, мали б конструкцію, відмінну від тієї, яка існує в нині діючих підручниках» [1,2]. На наш погляд, основні функції електронного НМК полягають у взаємообумовленій трансформації, тобто в методичній обробці нового змісту й у новій методичній обробці класичного змісту. Кожен компонент має  своє наповнення. Дидактичне  забезпечення містить не тільки стандартний набір: навчально-методичний посібник, методичні вказівки до практичних і лабораторних занять, комп'ютерний лабораторний практикум, тести й питання для контролю й самоконтролю, але й методи, способи, форми навчання й контролю, тобто технологію навчання.

Електронний навчально-методичний комплекс містить:

• електронний посібник (теоретичний матеріал (у гіпертекстовому форматі));

• віртуальний лабораторний практикум

• систему тестів для самоконтролю по кожному розділу курсу;

• завдання для самостійної роботи;

• список рекомендованої додаткової літератури;

• додатковий інформаційно-довідковий матеріал;

Як видно зі структури НМК, у його центрі перебуває  електронний посібник курсу фізики, який виконує як інформаційну, так і методичну функції, оскільки в ньому відображаються інноваційні технології навчання й через нього проходять методичні зв'язки з іншими компонентами комплексу.

Електронний посібник складається з трьох частин: «Механіка. Молекулярна фізика і термодинаміка», «Електростатика. Постійний струм. Електромагнетизм», «Оптика. Квантова і атомна фізика. Фізика атомного ядра і елементарних частинок» (рис. 1).

Рис 1. Головна сторінка електронного навчально-методичного комплексу з фізики

Основною метою навчально-методичного комплексу з фізики є допомога студентові ефективніше опанувати фундаментальними поняттями, законами і теоріями класичної і сучасної фізики, методами рішення конкретних фізичних задач, а також технологією експерименту.

Електронний навчально-методичний комплекс розроблений так, щоб студент не тільки запам'ятав інформацію, але і пов'язав її з реальними життєвими або професійними ситуаціями. Головним критерієм оцінки засвоєння курсу є не здатність відтворити теоретичний матеріал, а показати, як отримані знання реалізуються на практиці.

Розроблений в даному комплексі віртуальний лабораторний практикум реалізований із застосуванням бібліотеки OPENGL. Кожна віртуальна лабораторна робота має наступну структуру: короткі теоретичні відомості, що описують фізичне явище, що вивчається в даній роботі, і включаючи розрахункові формули; опис експериментальної установки; порядок виконання експерименту; завдання, які належить виконати; таблиці, необхідні для занесення експериментальних і розрахункових даних; контрольні питання. Наявність віртуального лабораторного практикуму дозволяє студентам ілюструвати пройдені теоретичні закони, вивчити багато фізичних явищ, не доступних до постановки в «настільному» експерименті, що вкрай необхідне при освоєнні фізики. Крім того, віртуальний лабораторний практикум надає студентам можливість навчитися планувати експеримент, проводити дослід і обробляти отримані дані, що є важливим при підготовці майбутніх інженерів.

Перевірка ступеня засвоєння теоретичного матеріалу в комплексі реалізована за допомогою тестів і електронних семінарів, у складі яких існують детально розібрані завдання та завдання для самостійного розв’язання.

Крім основного матеріалу, структура електронного навчально-методичного комплексу з фізики дозволяє отримати додаткову інформацію, яка стосується як організаційних моментів навчання, так і предмету, що безпосередньо вивчається. Для цього в електронному навчально-методичному комплексі реалізовані можливості отримання додаткової інформації за допомогою гіперпосилань безпосередньо з тексту. Зокрема це може бути «Міжнародна система одиниць (СІ)», «Історичний довідник» т.і.

Отже, актуальність розробки полягає не тільки в створенні відособленого посібника нової структури, але й у розробці єдиного навчально-методичного комплексу, який містить на додаток до посібника довідник, збірники завдань, дидактичні матеріали, комп'ютерні блоки та інші посібники, про які йшлося вище.

ЛІТЕРАТУРА

1.           Савельев И.В. Курс общей физики: Учеб.пособие. В 3-х т. –Т.1. 2., 3,. – 3-е изд., испр.- М.: Наука. Гл. ред. Физ.-мат.лит.1987, 1988.

2.           Трофимова Т.И. Курс физики. М: Высшая школа, 1990.