ас. Романко О.П.

Івано – Франківський  національно технічний

 університет  нафти і газу.

Використання інноваційних методик під час вивчення курсу «Основи економічної теорії»

 

Завдання сучасного розвитку економіки в Україні вимагають від вищих навчальних закладів запровадження нових інноваційних методик навчально -  виховного процесу, який здатний забезпечити країну високоосвіченими фахівцями, що мають професійну культуру і виховання, здатні виконувати соціальні та управлінські функції [1, 2].

Курс «Основи економічної теорії» вивчається студентами нафтових спеціальностей на третьому курсі, на який відводиться всього 108 годин  ( 3 крeдити ) в тому числі лекцій 18 годин (0,5 кредиту), практичних занять 36 год. (1кредит), самостійна робота 54 години (1,5 кредиту).

Навчальна програма складена за всіма вимогами впровадження кредитно - модульної системи [3]. За цей період навчання студент проходить певні етапи:

Організаційно –мотиваційний етап. Студент усвідомлює цілі і завдання комплексного  вивчення економічних відносин, характер форм ефективного виробництва, раціонального використання суспільством обмежених виробничих ресурсів і шляхів забезпечення максимальних потреб, які невпинно зростають. Реалізація дидактичних завдань на цьому етапі відбувається на перших заняттях, на яких проводиться переважно бесіда про сутність курсу та ознайомлення студентів з навчальною програмою. Завданням організаційно - мотиваційного етапу є також визначення готовності студентів до оволодіння мaтеріалом курсу. Цю готовність можна оцінити через тестування, за допомогою якого визначають загальний рівень економічних знань та психологічну готовність студентів до вивчення цього предмету. Це дає можливість коригувати навчальний процес  та враховувати  можливості студентів.

 Операційно – пізнавальний етап. На цьому етапі відбувається засвоєння знань, вмінь і навичок. Студенти повинні вміти науково обґрунтовувати загальні основи економічного життя суспільства, розкривати закономірності розвитку суспільного виробництва, з’ясовувати механізм дії економічних законів і механізми використання їх людьми у процесі господарської діяльності, визначати суттєві риси основних соціально-економічних систем та напрямків їх еволюції.

Цей етап є найтривалішим і реалізується як в аудиторний час – на лекціях і практичних заняттях, так і під час поза аудиторною самостійною роботою та виконанням індивідуальних навчально - дослідних завдань.

Навчально - методичною організаторською ланкою, безумовно є лекція, мета якої є розкриття основних програмних питань, орієнтування студентів на творче оволодіння матеріалом та відповідними рекомендаціями для самостійної роботи з конспектом та навчальними посібниками. Під час лекційних занять реалізуються наступні завдання:

·             Спонукальні – реалізація здібностей лекційного таланту та технічних можливостей.

·             Розвивальну – підвищення педагогічної майстерності, волі та інших педагогічних якостей.

·             Розважальну – отримання задоволення.

·             Діагностичну – виявлення прогалини в методиці викладача і відповідно знаннь студентів.

·             Корекційну – внесення позитивних змін у зміст навчального процесу.

Правильно побудована лекція сприяє, як засвоєнню знань отриманих під час лекцій, так і виховує любов до праці і майбутньої спеціальності.

Позитивні емоції під час викладання студент отримує за рахунок : створення робочої обстановки, зміни інтонації, гарним настроєм [4].

Лекція повинна супроводжуватися проблемно – ситуаційними питаннями, використанням порівняння, аналогії тощо.

Наприклад, на занятті, тема якого : «Економічна система суспільства та власність» лектор студентам задає питання і будує лекцію у формі діалогу.

Перелік основних питань:

·              В чому суть економічного виробництва?

·              Які елементи економічної системи?

·              Які моделі економічної системи та її ознаки?

·              В чому полягає історичний процес розвитку економічної системи суспільства?

·              Яка характерна ринкова економічна система для українського суспільства?

·              Які економічні проблеми України на шляху побудови економічної системи на даний момент часу?

·              Який домінуючий вид власності в Україні?

Виклад навчального матеріалу супроводжується порівнями та аналогіями:

·                    Особливості економічної системи України та економічно розвинутих країн Європи;

·                    Які спільні елементи економічної системи пострадянських країн та України;

·                    Відомі шляхи вдосконалення економічної системи України для досягнення найефективнішого результату розвитку економічного суспільного виробництва.

·                    Недоліки приватизації та роздержавлення власності України

Стрімкий розвиток інформаційних технологій дозволяє широко використовувати на лекціях дидактичні можливості компютерної  техніки[5]. Приклад, використання слайдів: «Найважливіші ознаки економічної системи» ; «Система економічних відносин», «Типи економічних систем», «Місце власності в економічній системі», та інші.

Уміння самостійно вибирати із вивченого необхідну інформацію для розв’язання навчальної проблеми, проявляти пізнавальну активність, формувати творче мислення і науковий світогляд забезпечують практично - семінарські заняття.

Ці знання за методикою відрізняються однин від одного. Так, перші теми загальнотеоретичного курсу потребують впровадження навчального тренінга, який дозволяє вивчити, запам’ятати та осмислити економічні поняття, категорії, принципи і закони. Доповненням цього елемента заняття є розв’язання проблемних завдань і використання ділових ігор.[6] В подальшому методика занять ускладнюється, використовується науково - пошукові  елементи. Наприклад, на занятті, тема якого «Економічний ріст та циклічне коливання»  студенти шукають відповіді на питання :

1.                 Виробництво і відтворення : суть, типи джерела відтворення.

2.                 Нагромадження, його суть, форми і джерела.

3.                 Суть економічного зростання, його показники і темпи.

4.                 Циклічний характер виробництва.

5.                 Економічний цикл та його фази.

На таких заняттях студенти працюють самостійно, формують навички роботи з літературою, періодичними виданнями, нормативними документами, бізнес – планами, вчаться аргументувати відповідь, поєднують теорію і практику.

В умовах ринкової економіки формування знань студентів повинно відбуватися в поєднанні з іншими навчальними предметами, зокрема правознавство.

Так, наприклад, проведення ділової гри при вивченні « Власність та підприємницька діяльність», студенти використовують господарський кодекс, закони та інші нормативні акти, що регулюють відносини власності в Україні.

В останный час в науково – педагогічній літературі серед інноваційних методів навчання, які визначають майбутнє професійної освіти, на одне з перших місць виходить метод конкретних ситуації або кейс – метод (МКС).[7]

За цим методом студентам пропонується проаналізувати реальну життєву ситуацію. Опис цієї ситуації одночасно відображає не тільки якусь практичну проблему, але й активізує певний комплекс знань, які необхідно засвоїти при вирішенні даної проблеми. При цьому сама проблема не має однозначності.

Для студентів III курсу впровадження цього методу має свої цілі, а саме:

·             студенти повинні відповідати згідно тематики, яка зазначена в програмі,

·             студенти проявляють свою зацікавленість, показують належну теоретичну і практичну підготовку,

·             студенти в будь який момент повинні підготувати усну компетентну відповідь під час навчального процесу, наприклад, розглянемо вивчення теми «Фірма в системі ринкових відносин»

 

Фаза роботи

Дії викладача

Дії студентів

До заняття

Вивчаються основні та допоміжні матеріали теми, якими буде користуватись студент під час підготовки до заняття

Одержують назву теми та перелік рекомендованих літературних джерел.

Індивідуально готуються до заняття згідно програмної теми.

Під час заняття

Організовує попереднє обговорення теми. Ділить академічну групу на підгрупи (команди). Керує обговоренням теми.

Спрямовує обговорення зазначеної теми згідно основних питань розгляду.

Команда обирає модератора (керівника, капітана). Ставлять запитання для поглиблення розуміння теми та проблем які розглядаються. Розробляють варіанти рішення питань, що зявляються під час обговорення теми.

Вислуховують думки колег студентів, підтримують або заперечують їхню точку зору.

Після заняття

Оцінює роботу кожного студента та групи вцілому. Оцінює прийняття рішень на поставлені завдання.

Складають письмовий звіт про заняття із зазначеної теми та питань обговорення. Занотовують обговорені питання теми для подальшого використання.

Наповнення кейс теми: «Фірма в системі ринкових відносин».

Для групи А завдання: «Фірма як об’єкт і суб’єкт мікроекономічного аналізу в системі ринкових відносин». Студентам слід сформувати ряд проблем з якими стикаються в наш час фірми в господарсько - економічних відносинах. Класифікація їх за степенем значущості та джерел прояву. Розглянути варіанти розв’язання уявних перешкод до розвитку фірми в теперішній економічній системі.

Завдання для групи Б : «Фонди фірми, їх види. Кругообіг і обіг фондів». Групі студентів необхідно ознайомитися з видами фонд фірм та джереми їх формування. Розглянути кругообіг фондів на прикладі конкретної фірми та зясувати методи вдосконалення обігу фондів. Для аналогії розглянути  іноземні фірми, що розвиваються в ринковій системі європейських країн.

Для групи В завдання : «Час обороту фондів та його складові частини. Число обороту фондів». Студенти цієї групи вивчають час обороту фондів, з’ясовують кількість оборотів фондів. Роблять аналіз оборотних фондів конкретної фірми за рік.

 МКС ефективно діє в поєднанні із іншими методами викладання.

Важливим моментом всіх новітніх методик та технологій є індивідуальна робота викладача і студента, надання їм необхідної консультації. У бесіді «віч-на-віч» можна виявити слабкі місця в його знаннях, вказати шляхи вдосконалення.

Сучасні інформаційні технології дали можливість використовувати для самостійної роботи електронні підручники, консультації в on-line режимі, інтернет – інформації.[8]

Контроль знань студентів ефективний, якщо оцінюється різні види роботи студентів. Це забезпечує кредитно - модульна система.

Висновок :

Забезпечення іноваційності навчального процесу потребує:

·                     Іноваційності викладача, яке залежить від його професійної майстерності, особистої мотивації та власних зусиль;

·                    Іноваційність технологій навчання, яке визначається використанням технічних засобів навчання, зокрема мультимедійних технологій до складу яких входить: електронний підручник, тренажери з віддаленим доступом, дистанційні тести, навчальні відеофільми, довідники, бази даних, тощо.

·                    Ефективного поєднання в навчально – виховному процесі комплексу: викладач + студент + навчальний матеріал + засоби навчання.

 

Література

1.     Вища освіта України і Болонський процес. – К., – Тернопіль, 2004.

2.     Закон України. «Про інноваційну діяльність» 04.07.2002- №40-IV.

3.     Міністерство освіти і науки України (2005). Наказ Міністерства освіти і науки України № 774 від 30.12.2005 р. «Про впровадження кредитно- модульної системи організації навчального процесу».

4.     Педагогічна майстерність. За редакцією Зазюна І.А. – К., «Вища школа», 2004.

5.     Маркель И.И. Комп’ютерные технологии обучения : проблемы и перспективы развития. Наук. метод.  3б. – Вип. 8 – Одеса : Педагогіка, 2001.

6.     Арутюнов Ю.С. Дора В.Г. Деловая  игра., «Мозговая атака». Методическое пособие – М., 1990.

7.     Бренклі Алон. Мистецтво бути викладачем. – К., 2003.

8.     Гуревич Р.С. Використання інформаційних технологій у навчальному процесі. – К., 2002.