Балинська К.В.

Керівник: Михайленко Т.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені М. Туган - Барановського

 

ОБҐРУНТУВАННЯ ЕФЕКТИВНОЇ СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ

ПРИБУТКОМ ПІДПРИЄМСТВА

 

         Кінцевою метою діяльності будь – якого підприємства є отримання прибутку. Тому дуже важливо під час управління прибутком враховувати всі чинники і аспекти подальшого розвитку для повного і обґрунтованого визначення величини прибутку і забезпечення певного рівня прибутку. Також процес управління прибутком підприємства має ряд особливостей, специфічних аспектів, які необхідно врахувати для фінансового забезпечення постійного розвитку підприємства. В умовах нестабільної економіки важливим для будь – якого підприємства є обґрунтування  основних принципів і формування ефективної системи управління прибутком підприємства.

         Теоретичні та методичні аспекти управління прибутком підприємства досліджено в наукових працях таких вітчизняних і зарубіжних економістів, як М.С. Абрютіна, А.У. Альбеков, М.Б. Білик, І.О. Бланк, Н.О. Власова, Н.М. Гуляєва, А.А. Мазаракі, Р.П. Малевич, Л.О. Омельянович, А.Н. Соломатін, Н.М. Ушакова та інші.

         Актуальність проблеми, недостатність вивчення окремих її аспектів визначили мету цього дослідження.

         Головною метою даної статті є дослідження сутності управління прибутком, визначення необхідних умов для підвищення ефективності цього процесу, а також аналіз чинників, що впливають на прибуток підприємства.

         Систему управління прибутком підприємства формують в загальній системі його фінансового менеджменту, яка забезпечує найбільший ступінь інтеграції, координації та контролю всіх основних аспектів цього виду управлінського процесу. Цей процес визначають таким чином: «Управління прибутком являє собою цілеспрямований, систематичний процес підготовки, оцінки, відбору та реалізації альтернативних управлінських рішень по всіх питаннях його формування, розподілу та використання на конкретному підприємстві»[2].

         У процесі управління прибутком підприємства важливим є облік чинників, які впливають на цей процес. До таких чинників можна віднести наступні [1]:

         - поставлена мета діяльності підприємства, адже визначення мети необхідне для досягнення певного позитивного результату, який є важливим для досягнення успіху підприємства;

         - ухвалення ефективних управлінських рішень;

         - обдуманий вибір діяльності, вибір пріоритету ресурсів, становлення довгострокових партнерських відносин, спосіб розвитку потенціалу, можливість використовування сильних сторін підприємства і визначення шляхів зниження негативного впливу слабких сторін і загроз зовнішнього середовища;

         - зміна об’ємів національного доходу, інфляція, податкова система, зміна рівня реальних доходів населення;

         - рівень монополізму на ринку, політична ситуація, демографічні тенденції;

         - неефективний маркетинг, недостатньо диференційований асортимент, канали збуту продукції.

         Ефективність формування прибутку характеризується як загальною його сумою, так і рівнем, який визначається системою коефіцієнтів рентабельності.

         Усі підприємства зацікавленні у більш ефективному використанні своїх економічних ресурсів і підвищенні коефіцієнтів рентабельності, в першу чергу, коефіцієнта рентабельності активів.

         Механізм управління прибутком треба формувати, ураховуючи: об’єм реалізації продукції, суми і рівня чистого доходу, суми і рівня змінних витрат,суми постійних витрат, суми податкових платежів[3].

         Проблема управління прибутком підприємства набуває все більшого значення, оскільки саме прибуток концентрується ефект усієї господарської діяльності підприємства. Крім того, прибуток є основним власним фінансовим джерелом, що забезпечує розвиток підприємства на принципах самофінансування.

         Ефективність управління процесами утворення прибутку значною мірою залежить від якості аналізу, реальності виявлених резервів збільшення прибутку, економічного обґрунтування планів формування і використання прибутку на майбутній період. Звідси метою економічного управління прибутком і рентабельністю є розробка ефективної політики формування прибутку підприємства, обґрунтування раціональних напрямків його використання і виявлення оптимального рівня рентабельності фінансових вкладень у довгостроковому періоді[3].

         Таким чином, управління прибутком є дуже важливим та актуальним питанням, оскільки прибуток – один з головних аспектів діяльності підприємства. Виходячи з особливостей соціально – економічних перебудов, що відбулися в Україні, а також з трансформацією зовнішнього середовища під впливом світової фінансової кризи, ефективне та безперервне управління прибутком відіграє провідну роль в процесі управління діяльністю підприємства.

 

         Література:

         1. Бланк И.А. Управление прибылью/ И.А. Бланк. - К.: НИКА- Центр, 2008г.-544с.

         2. Грінченко К.В. Прибуток підприємства// Актуальні проблеми економіки.-2009р.-№8-С.110-114

         3.Ширягіна О.Є. Прибуток підприємства: історичний аспект// Формування ринкових відносин в Україні,- 2009р.-№12.-С.156-159