Економічні науки/10. Економіка підприємства

К.е.н. Новицька С.С.

Одеська національна академія зв’язку ім. О.С. Попова, Україна

Роль, місце і характерні особливості галузі зв’язку України

 

Соціальна переорієнтація економіки України на сучасному етапі ставить на одне з головних пріоритетних місць розвиток галузей, які забезпечують різноманітні потреби й інтереси людини. Це виявляється передусім концентрацією зусиль на покращення забезпечення населення в товарах і послугах, житла і особливо в послугах зв'язку. Також сюди відноситься й перебудова торгівлі, охорона здоров'я, освіта, наука, розвиток закладів культури, фізкультурний і спортивний рух. Зв'язок є однією з пріоритетних і найважливіших галузей в Україні і покликаний задовольняти потреби споживачів, органів державної влади, місцевого самоврядування, оборони й безпеки держави у засобах і послугах поштового й електричного зв'язку.

Місце зв'язку в системі економіки країни визначається тим, яке відношення він має до створення матеріальних благ, тобто до якої сфери діяльності – виробничої або невиробничої – він належить.

У результаті аналізу процесу суспільного виробництва було установлено, що зв'язок разом з транспортом складає своєрідну галузь економіки – промисловість повідомлень, яка є сферою матеріального виробництва поряд з видобувною промисловістю, з хліборобством тощо.

Галузь зв'язку можна умовно поділити на дві групи. Перша група, яка не виробляє речовинну продукцію. Корисний ефект виробничої діяльності зв'язку цієї групи полягає в переміщенні повідомлень (інформації) на відстань (поштовий зв’язок та електрозв’язок). Друга група – забезпечує виробництво обладнання, апаратури, лінійних споруд, яке здійснюється промисловими підприємствами зв’язку.

Предметом праці в галузі зв'язку як інформаційної системи є повідомлення, інформація, яка в процесі її передавання підлягає просторовому переміщенню. Вплив на предмет праці за допомогою засобів праці здійснюється працівниками зв'язку, діяльність яких у кінцевому підсумку і створює споживчу вартість і вартість.

Розуміючи під інформацією сукупність даних, які розкривають (зменшують) невизначеність у пізнанні процесів і явищ, які відбуваються, можна дати і таке визначення галузі зв'язку, як: зв'язок – галузь економіки країни, яка дозволяє знизити невизначеність у пізнанні виробничих, науково-технічних, економічних, соціальних, екологічних, політичних та інших процесів, що відбуваються в суспільстві, і прийняти ефективні управлінські рішення.

Процес споживання послуг зв'язку подібний до споживання продукції (товарів) в галузях матеріального виробництва. Якщо послуга зв'язку споживається у виробничій сфері, то її вартість переноситься на вартість знов створюваного товару. Якщо ж послуга зв'язку споживається в невиробничій сфері або служить особистому споживанню, то разом зі споживанням зникає й їхня вартість.

Усі вищенаведені ознаки свідчать про те, що зв'язок належить до сфери матеріального виробництва. Разом з цим економічній природі зв'язку належать специфічні риси, які випливають з її галузевих особливостей.

Природа зв'язку передусім проявляється у характері її послуг. Послуги зв'язку явище незвичайне. Вони специфічні. З одного боку, вони не речі. Подолання простору, як предмета зв'язку, не є річчю. Тільки речі можуть мати вартість.

Проте послуги зв'язку, його продукт, який виражається в подоланні простору і за певних умов, проявляються як вартість.

З іншого боку, послуги зв'язку стають невід'ємною частиною людини, виконуючи певні функції і, в першу чергу, функції сприйняття та передавання інформації від однієї людини або колективу (підприємства) до іншої людини або колективу (підприємства).

Крім того, не речовий характер продукту обумовлює відсутність у виробничому процесі зв'язку сировини і основних матеріалів, які є речовими носіями продукції.

Ще однією важливою особливістю галузі зв'язку, є одночасність процесів виробництва і споживання продукції. Особливо чітко це спостерігається в підгалузі електрозв'язку, де сам процес передавання телефонного повідомлення (інформації) і процес виробництва відбувається за участю споживача і без нього неможливий.

Наступною особливістю в галузі зв'язку є те, що на відміну від промисловості, де предмет праці підлягає речовій зміні (фізичній, хімічній тощо) у виробничому процесі зв'язку інформація, як предмет праці, повинна підлягати тільки просторовому переміщенню. Будь-яка інша зміна інформації означає її перекручування, втрату споживчої вартості і завдає шкоди споживачам.

Високоякісний зв'язок є найбільш важливою складовою інфраструктури ринку, потужним каталізатором ринкових відносин в Україні.

Підкреслюючи особливості галузі зв'язку потрібно також відзначити її інфраструктурний характер. Під інфраструктурою розуміється сукупність організаційно відокремлених ланок суспільного виробництва, які не виробляють нового громадського продукту, а сприяють поліпшенню організації діяльності всіх галузей економіки.

Таким чином, необхідно, щоб в Україні, як державі з ринковою економікою, зв'язок розглядався як важливий фактор економічного розвитку, підвищення конкурентоспроможності виробництва і процвітання нації.

 

Література:

1.   Фінанси підприємства зв’язку: навчальний посібник для студ. ВНЗ / [А.Д. Петрашевська, С.С. Новицька, В.М. Орлов, С.М. Колонтай, Л.Л. Сотниченко]; за ред. д.е.н., проф. В.М. Орлова. – О. – Фенікс, 2009. – 116 с.